Vesti de pe lacul Belis -jud Cluj

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Radu_
veteran
veteran
Mesaje: 1177
Membru din: 23 Feb 2007, 22:02
Localitate: cluj

Re: Vesti de pe lacul Belis -jud Cluj

Mesaj de Radu_ » 09 Aug 2016, 20:52

Duminica, cu greu am prins 3 cleni, avand in vedere ca a fost, cred, ceva concurs, dupa nr barcilor cu motor de toate felurile si cu electric montat pe bot. Am vazut cleni mari defiland pe sub crengile de la varsarea paraurilor. Toti clenii i-am luat "la mana", la trena, din nou, nu a mers nimic. Pe la 13 a inceput vantul si s-a innorat, de abia am ajuns la masina, cu viteza a 5-a electricul se misca cu viteza melcului. Nu mai am idei, am incercat peste o suta de voblere in ultimele iesiri, lacul e cam dezamagitor. Pe Floroiu ati iesit careva recent?

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: Vesti de pe lacul Belis -jud Cluj

Mesaj de danone » 10 Aug 2016, 07:55

Radu_ scrie: Am vazut cleni mari defiland pe sub crengile de la varsarea paraurilor. Toti clenii i-am luat "la mana", la trena, din nou, nu a mers nimic. Nu mai am idei, am incercat peste o suta de voblere in ultimele iesiri, lacul e cam dezamagitor. Pe Floroiu ati iesit careva recent?
Radu cred ca aia nu erau cleni. Si eu am vazut asa ceva dar erau mult prea grosi in diametru fata de lungimea lor , ceea ce ma face sa cred ca sunt carasi. Mai mult erau si prea negriciosi fata de cum arata cleanul mai straveziu.
Clean desigur ca e dar cu atata mancare naturala (zeci de milioane de puieti) la indemana cu siguranta ca voblerele nu pot tine concurenta.
Pe Floroiu vreau sa fac o iesire in cel mult o saptamana. S-ar putea ca acolo situatia sa fie alta avnd in vedere ca nu e babusca , caras si alti "mamaligari"

matherobert
junior
junior
Mesaje: 88
Membru din: 19 Iul 2012, 20:35
Localitate: Cluj Napoca

Re: Vesti de pe lacul Belis -jud Cluj

Mesaj de matherobert » 11 Aug 2016, 13:33

Da...sunt carasi.Am auzit ca sunt...nu prea am crezut,dar acum 2 sapt am prins un caras la aprox 500 gr la un hornet nr 3.Atunci am observat ca chiar locul unde am dat....langa un copac in apa....era plin cu ei...aprox 20-30 buc....

Avatar utilizator
adriand
senior
senior
Mesaje: 442
Membru din: 12 Sep 2007, 10:53
Localitate: CLUJ
Contact:

Re: Vesti de pe lacul Belis -jud Cluj

Mesaj de adriand » 13 Aug 2016, 21:33

In ultimele week-enduri a mers destul de prost.
3-4 buc la o iesire .
Se prind doar aprox 1 ora, seara tarziu dupa 8 .
Am vazut si eu carasii ( a innebunit lupul ).Babusca este de mult prezenta.
Ar mai trebui sa apara si stiuca si salaul si ar fi un lac foarte bun la ses.
Clenii stau ziua pe fund si ies la mancare doar seara tarziu.(asa cred eu )
Nu am pescuit dimineata devreme, sa vedem ce se intampla.
Distractie placuta in acest week-end prelungit la toata lumea.
Adrian
WHY WORK WHEN YOU CAN xxx?

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: Vesti de pe lacul Belis -jud Cluj

Mesaj de danone » 16 Aug 2016, 09:05

Adi, s-ar parea sa ai dreptate. Am incercat toate perioadele zilei incepand de la 5:30 pana dupa masa tarziu, dar seara, niciodata. Intradevar cred ca stau toata ziua la adancime , mai ales ca am auzit pescari de stationar care spuneau ca au prins clean la 8-10 m adancime. Ieri am facut o iesire de 3 ore si am prins doar un clenut de 25 cm. Cu 3-4 ani in urma la o partida de 4 ore luam in jur de 8-10 trecuti toti de 400-500 g. Nu pot sa-mi explic lipsa de activitate.

Avatar utilizator
Radu_
veteran
veteran
Mesaje: 1177
Membru din: 23 Feb 2007, 22:02
Localitate: cluj

Re: Vesti de pe lacul Belis -jud Cluj

Mesaj de Radu_ » 16 Aug 2016, 13:56

Duminica, in 9 ore de pescuit, am prins 4 cleni, doi mai marisori luati la trena, ceilalti micuti, prinsi in mal. Nivelul apei este foarte ridicat, fata de acum trei saptamani a crescut cu 40-50cm. Pe la 19 au inceput sa muscareasca puternic pe coada ciurtuci. Pestii mai grosi cred ca sunt carasi, urmaresc voblerul curiosi, insa fara finalizare. La crengi, alaturi de astia grosi, mai stau ascunsi cleni si bibanei.

Avatar utilizator
adriand
senior
senior
Mesaje: 442
Membru din: 12 Sep 2007, 10:53
Localitate: CLUJ
Contact:

Re: Vesti de pe lacul Belis -jud Cluj

Mesaj de adriand » 29 Aug 2016, 19:14

in ultimele week-enduri a mers mai slabut.
Eu am pescuit doar seara 2 ore ,dar dimineata am inteles de la un amic ca ar fi funcionat binisor.
Ar fi o explicatie ca apa fiind calda si plina de barci, salupe si skijeturi, au nevoie de mai mult timp sa revina in straturile superioare(dar explicatii se gasesesc tot timpul)
Oricum vine septembrie si se linistesc lucrurile, se raceste , si mai dispar dintre pasionatii de galagie.
Astept cu nerabdare.
WHY WORK WHEN YOU CAN xxx?

Avatar utilizator
adriand
senior
senior
Mesaje: 442
Membru din: 12 Sep 2007, 10:53
Localitate: CLUJ
Contact:

Re: Vesti de pe lacul Belis -jud Cluj

Mesaj de adriand » 12 Sep 2016, 22:24

din pacate am vesti proaste de la Dealu Botii.
Pentru prima data in 14 ani am fost furati.
Ni s-a spart depozitul unde tineam barcile si mi-au fost furate diverse lucruri din el.
Cel mai rau am imi pare dupa motorul Torquidoo electric pe care mi l-au luat fara baterie si incarcator.
Mi-au mai luat cateva bete de pescuit printre care batul de musca si alte cateva fara valoare.
Daca puteti sa ma ajutati cu vre-o informatie despre cine ar incerca sa vanda un motor Torquidoo 504 ,va raman dator si va multumesc.
Scuze fiindca sunt in afara topicului dar incerc sa gasesc o cale sa-mi recuperez motorul care mi-era atit de drag.
Multumesc
Adrian

-
WHY WORK WHEN YOU CAN xxx?

petryq
junior
junior
Mesaje: 53
Membru din: 06 Noi 2005, 16:51
Localitate: alba iulia
Contact:

Re: Vesti de pe lacul Belis -jud Cluj

Mesaj de petryq » 13 Sep 2016, 06:29

A fost cineva in zona Smida in ultima perioada?
petryq

ROCKI92002
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 119
Membru din: 26 Apr 2007, 19:13
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Vesti de pe lacul Belis -jud Cluj

Mesaj de ROCKI92002 » 13 Sep 2016, 20:36

adriand scrie:din pacate am vesti proaste de la Dealu Botii.
Pentru prima data in 14 ani am fost furati.
Ni s-a spart depozitul unde tineam barcile si mi-au fost furate diverse lucruri din el.
Cel mai rau am imi pare dupa motorul Torquidoo electric pe care mi l-au luat fara baterie si incarcator.
Mi-au mai luat cateva bete de pescuit printre care batul de musca si alte cateva fara valoare.
Daca puteti sa ma ajutati cu vre-o informatie despre cine ar incerca sa vanda un motor Torquidoo 504 ,va raman dator si va multumesc.
Scuze fiindca sunt in afara topicului dar incerc sa gasesc o cale sa-mi recuperez motorul care mi-era atit de drag.
Multumesc
Adrian

-
Urat :fluch .

Scrie răspuns