Vesti de pe lacul Belis -jud Cluj

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: Vesti de pe lacul Belis -jud Cluj

Mesaj de danone » 14 Iun 2016, 19:24

vali stratonov scrie:....doar e pe cale sa se intoarca Ponta in scaunul cu nr.3 al statului Roman:lol1: :lol1: :lol1: :lol1: :wallbash: :wallbash: :wallbash: :wallbash:
Poate pe scaunul electic :D :lol:

Am iesit de cateva ori pe lac dar Mircea n-a venit. Spre binele nostru, poate ca el a inteles ca s-au abrogat toate intelegerile. In schimb jandarmii verifica permisul ANPA

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4610
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Vesti de pe lacul Belis -jud Cluj

Mesaj de vali stratonov » 15 Iun 2016, 09:24

In schimb jandarmii verifica permisul ANPA
Asta mi se pare in sfirsit ,normalitate....
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Vesti de pe lacul Belis -jud Cluj

Mesaj de adrian99 » 15 Iun 2016, 10:28

nu va bucurati:o sa vina nicusor dan cu USR sa ne salveze.... :lol:

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: Vesti de pe lacul Belis -jud Cluj

Mesaj de danone » 15 Iul 2016, 06:59

AdrianD nu ai mai iesit cu vesti!! Care mai e starea lacului prin partile tale (Dealu Botii)? Nu am mai fost prin zona spre coada de anul trecut. De cand au reabilitat drumul forestier intru pe lac pe la Lunca mare sau larga cu i se spune si o iau inspre Y (confluenta). Activitatea cleanului e destul de slaba, la mal aproape inexistenta. Am sesizat ca atacurile s-au produs in apropierea barcii nu pe langa mal unde lansam . Faptul ca au muscat numai la voblere crank deep (3-5 m adancime) ma face sa cred ca stau in substrat. Oricum activitatea in aceasi zona si perioada comparativ cu anii trecuti este aproape inexistenta si incerc sa deduc care ar fi cauza. Sa fie oare inmultirea exploziva a babustii sau faptul ca a fost semnalata tenia?

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4610
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Vesti de pe lacul Belis -jud Cluj

Mesaj de vali stratonov » 15 Iul 2016, 09:25

Oricum activitatea in aceasi zona si perioada comparativ cu anii trecuti este aproape inexistenta si incerc sa deduc care ar fi cauza. Sa fie oare inmultirea exploziva a babustii sau faptul ca a fost semnalata tenia?
Danone , parerea mea e ca desi ziua temperaturile urca destul de mult , noaptea si chiar diminetile sunt fff reci pt aceasta perioada...saptamina trecuta au foat 5 gr. la 7 dimineata.

Am pescuit si eu we trecut cam 5 ore simbata si nu am avut nici un atac ....in capetele de golfuri sub mormanele de lemne am gasit citiva cleni care stateau ascunsi si fara chef de "joaca"...

Tenia e semnalata de multa vreme in pestii din Belis...ea nu-i "lasa" sa sa se dezvolte cum ar trebui , e posibil sa le mai si "taie " din pofta de mincare , dar nu cred ca asta e cauza...
Babusca e din aceasi specie cu cleanul, ciprinid , nu cred ca se "incurca" unul pe celalalt...

Pun totul pe seama diferentelor de temperatura ...fiind f rece clenii se trag pe adinc si se pare ca nu prea au chef sa "zburde" pe linga maluri...cel putin deocamdata.

Vedem in saptaminile viitoare..
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: Vesti de pe lacul Belis -jud Cluj

Mesaj de danone » 15 Iul 2016, 12:56

Vali eu am fost tot sambata trecuta si am luat malul de la biserica scufundata si pana la primul pod catre Ciurtuci si am avenit inapoi pe partea cealalta asta timp de vreo 8 ore. Am luat vreo 6 bucati din care am retinut doar 3 bucati la 400 g. Intradevar ca afara au fost dimineata 4-5 grade dar apa sa stii ca are in jur de 16-18 grade pentru ca am intrat sa ma racoresc. Daca ai remarcat ceata de dimineata de pe lac ,asa cam un abur ,se datoreaza diferentei mari de temperatura. Nu cred ca asta ar fi explicatia. Deci clenii nu ar avea motiv sa coboare. Si culmea ca in golfuletele cu cazaturi de copaci unde ar fi trebuit sa manance, tocmai acolo nu se semnala vreo prezenta. Comparativ cu alti ani (2010-2012) cand atingea voblerul apa dupa lanseu se semnala imediat prezenta unui clenoc , parca lua din aer naluca. In prezent nu se mai intampla asa ceva.

Avatar utilizator
adriand
senior
senior
Mesaje: 442
Membru din: 12 Sep 2007, 10:53
Localitate: CLUJ
Contact:

Re: Vesti de pe lacul Belis -jud Cluj

Mesaj de adriand » 16 Iul 2016, 21:12

Eu sunt sus de vineri.
La musca merge destul de bine in etape scurte, cand ma lasa ploaia .
La vobler merge mai slab , ieri pe ploaie ,am avut o trasatura la trena cand veneam spre casa si mi-a rupt firul, cred ca era pastrav dupa vehementa cu care a tras si dupa cum s-a luptat pana mi-a taiat firul.
Azi am reusit sa prind intre ora 18 si 20 vreo 5-6 ,cleni dintre care 3 erau peste 300 g ,dar au fost dese schimbari ale vremii de la soare la ploaie torentiala.
Este bine ca apa este destul de sus si creste in week-end.
Cam asta ar fi pentru saptamana aceasta.
WHY WORK WHEN YOU CAN xxx?

Avatar utilizator
Radu_
veteran
veteran
Mesaje: 1177
Membru din: 23 Feb 2007, 22:02
Localitate: cluj

Re: Vesti de pe lacul Belis -jud Cluj

Mesaj de Radu_ » 02 Aug 2016, 21:21

Am pescuit sambata in zona y, pe o raza de aprox 1km, fiind limitat la vasle de data asta. Am avut un singur exemplar frumos, in rest cativa maruntei si atacuri anemice, nefinalizate. La trena nu a mers nimic. Din pacate zona asta e expusa la valuri, datorita nr mare de salupe de viteza, tot felul de barci cu motoare, ski jeturi, pontoane,chiar si un bass boat am vazut, parca a innebunit lumea, nu inteleg de ce pe o apa mica e musai sa ai motor de zeci de cai. Saptamanile trecute, pe coada ciurtuci am prins mai bine, acolo nu intra cu salupele pt ca sunt busteni in apa, in schimb acolo parca e nunta in fiecare we, asa ca accesul cu masina la apa ridica anumite probleme. Prefer sa cobor prin alta parte, unde nu ajunge nunta. Vis-a-vis de marimea clenilor, am vazut in cos la un stationar 2 bucati la kil , prinsi cu montura pe fund. Nu am mai vazut asa cleni mari de cativa ani, nici macar pe somes, unde prind foarte bine.

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: Vesti de pe lacul Belis -jud Cluj

Mesaj de danone » 03 Aug 2016, 07:56

Da intradevar in weekend nu prea poti pescui din cauza salupelor. Cu 2 saptamani in urma am vazut chiar un hidroavion la Giurcuta de Jos care isi lua zborul de pe lac. Deja s-a depasit orice limita si bun simt. Nu stiu cum permit autoritatile asta.
Peste e in lac, dar nu prea mananca , unul din motive fiind cel invocat mai sus. Am vazut in capatul unui golf plin de cazaturi un exemplar de 70-80 cm. Nu am putut sa identific ce specie era pt ca eram undeva deasupra pe un promontor in padure la ceva distanta de apa. Dupa aripioare si forma fusiforma parea salmonida. In jur mai inotau ceva maruntis asa cam la 30-40 cm.

Avatar utilizator
mynu_cs
veteran
veteran
Mesaje: 1512
Membru din: 21 Iun 2011, 19:50
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Vesti de pe lacul Belis -jud Cluj

Mesaj de mynu_cs » 04 Aug 2016, 08:16

danone scrie:Da intradevar in weekend nu prea poti pescui din cauza salupelor. Cu 2 saptamani in urma am vazut chiar un hidroavion la Giurcuta de Jos care isi lua zborul de pe lac. Deja s-a depasit orice limita si bun simt. Nu stiu cum permit autoritatile asta.
Peste e in lac, dar nu prea mananca , unul din motive fiind cel invocat mai sus. Am vazut in capatul unui golf plin de cazaturi un exemplar de 70-80 cm. Nu am putut sa identific ce specie era pt ca eram undeva deasupra pe un promontor in padure la ceva distanta de apa. Dupa aripioare si forma fusiforma parea salmonida. In jur mai inotau ceva maruntis asa cam la 30-40 cm.

nustiu care e treaba cu avionu dar in weekendu trecut au fost antrenamente pt LRS de aia au fost asa multi..

faza ca se permite cu motoare asa mari pe un asemenea lac e gresit intradevar
"In fiecare zi ne batem joc
De pasari ,de iubire si de mare
Si nu bagam in sema ca in loc
Ramane un desert de disperare ."


Romulus Vulpescu

Scrie răspuns