Vesti de pe lacul Belis -jud Cluj

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
adriand
senior
senior
Mesaje: 442
Membru din: 12 Sep 2007, 10:53
Localitate: CLUJ
Contact:

Mesaj de adriand » 25 Iul 2008, 08:32

Pentru campare te sfatuiesc sa mergi prin Doda pilii, Smida , Giurcuta , si dupa cam 3-4 Km de la Giurcuta si dupa ce treci de Dealu Botii care se vede pe partea cealalta este o poiana mare unde am tot vazut masini si corturi si unde poti avea acces usor la apa si sunt locuri bune de pescuit la mal.
Daca ratezi poiana ajungi dupa inca ~1-2 km la locul de campare autorizat care este la partea unde lacul este mai larg insa acolo apa este mica la mal si cu pescuitul este mai greu .
Eventual daca campezi acolo poti trece cu caiacul pe partea cealalta unde este un paraias care intra in lac si unde este un loc grozav de pescuit.
Te rog ai Grija la gunoaie.

Adrian
WHY WORK WHEN YOU CAN xxx?

bocosb
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 06 Iun 2008, 18:49

Mesaj de bocosb » 25 Iul 2008, 22:46

multumesc pt raspuns :)
de gunoaie nu iti face griji, totdeauna duc saci cu mine si le transport inapoi la oras. M-ar interesa daca este langa unu din locurile astea 2 de campare ceva pensiune, s-ar putea sa mai vina ceva prieteni si lor le trebuie cazare la pensiune
Sau eventual ceva pensiune pe langa care sa ma pot campa si eu :)
Thx

Avatar utilizator
adriand
senior
senior
Mesaje: 442
Membru din: 12 Sep 2007, 10:53
Localitate: CLUJ
Contact:

Mesaj de adriand » 28 Iul 2008, 08:23

Pe partea aceea a lacului cred ca doar la Giurcuta gasesti pensiune.
Si la Giurcuta poti cobori pe dum pana la apa si sa pui cortul acolo dar este mai aglomerat.
Poate ca asta-i solutia cea mai buna sau poti merge la pensiune la dealu botii pe partea cealalta a lacului si sa treci cu barca spre locul de campare fiindca pe langa pensiunea de la dealu botii este mai greu cu camparea.
Adrian .
WHY WORK WHEN YOU CAN xxx?

Avatar utilizator
adriand
senior
senior
Mesaje: 442
Membru din: 12 Sep 2007, 10:53
Localitate: CLUJ
Contact:

Mesaj de adriand » 29 Iul 2008, 08:17

ceva despre week-end-ul trecut
Vineri seara am avut chef de o partida la porumb si s-a dovedit o idee foarte buna fiindca am fost cu un prieten nepescar ( chibit) care dupa ce a vazut ca se poate prinde cate un peste la 2-3 minute a zis ca se apuca de pescuit si el. Cleni frumosi la 300-500 g care o jumatate de ora -pe la 7-8 seara au facut festival.
Nu ajungea porumbul jos la fund si il luau.
Sambata dimineata incurajat de succesul de seara am incercat tot la porumb dar cu mult mai putin succes- am prins vre-o 4 buc intr-o ora dupa care n-am mai iesit pe lac decat putin seara cand a inceput ploaia si nu prea a mers.
Duminica dimineata am reluat pescuitul contemplativ la trena si am mers pana dincolo de giurcuta si pe la ora 8-9 am pus un vobler strike pro de 3,5 cm argintiu cu ceva portocaliu care a mers grozav asa ca drumul inapoi la Dalu botii a durat mult mai mult avan si vantul in spate si oprind destul de des pentru a scoate pestii din apa.
Am retinut vre-o 10 buc de cleni mai rasariti dar a fost o partida de pescuit excelenta.
Am mai incercat dupa amiaza putin la porumb dar cred ca masa buna dinainte si soarele placut mi-au scazut randamentul mult fiindca eram intr0o stare de somnolenta si de lene de puteau sa ma traga pestii in apa si apoi poate reactionam.( cred ca toti pescarii stiu cum e)
Cam asta a fost
Adrian
WHY WORK WHEN YOU CAN xxx?

Pop Vasile
senior
senior
Mesaje: 390
Membru din: 15 Mai 2008, 14:39
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Pop Vasile » 30 Iul 2008, 07:41

Pentru bocosb:

Eu am fost la Pensiunea Dealu Botii. Este obligatorie rerzervarea:office@dealubotii.ro

Avatar utilizator
adriand
senior
senior
Mesaje: 442
Membru din: 12 Sep 2007, 10:53
Localitate: CLUJ
Contact:

Mesaj de adriand » 30 Iul 2008, 10:39

Pentru Pop Vasile
Daca mai mergeti la Dealu Botii va rog sa ma sunati sa incercam sa facem o linie pentru porumb fiindca acum este sezonul la acest pescuit si merge foarte bine.
Daca aflati ceva despre circulatia cu barcile pe lac va rog sa-mi dati de stire.
Adrian 0722226020
WHY WORK WHEN YOU CAN xxx?

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de vali stratonov » 30 Iul 2008, 12:29

Frate Adriand ,tot urmaresc postarile tale si chiar nu mai inteleg,ce tip de pescar esti?
Dimineata si seara dai la porumb,rime ,cosasi,etc, :twisted: la aminazi dai la trena cu artificiale ... :wink: :lol:
Esti pe un sit exclusiv de rapitori unde in proportie de 80 % oamenii pescuiesc doar la artificiale iar tu ne indemni sa facem "linii de porumb"... :lol: :D :D
Hotarastete cind vei vrea sa facem o partida de clean "la mina" sau la musca si poate facem o echipa ...... :P :lol: :lol: porumbul,rimele nu ne intereseaza... :wink: :wink:mai ales intr-un lac de munte.
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
adriand
senior
senior
Mesaje: 442
Membru din: 12 Sep 2007, 10:53
Localitate: CLUJ
Contact:

Mesaj de adriand » 31 Iul 2008, 08:19

Cu muta placere accept invitatia .
De pescuit eu pescuiesc de placere , pana acum vre-o 5 ani pescuiam numai la porumb , rame ,cosasi etc asa cum spui,vreo 3-4 ani am pescuit numai la spinning, trena.
Acum cand mi-e mai lene imi face placere sa ies cate o ora -doua si la porumb in sezon fara sa simt ca asta ar afecta celelalte stiluri.
Eu sunt aproape in fiecare week end sus pe lac si stau de vineri pana duminica asa ca devine obositor sa vaslesc tot acest timp.
La musca am incercat de mai multe ori, dar cred ca acolo trebuie sa merg cu cineva care stie, fiinca nu am prea avut succes.
Scuze daca am scris si despre pescuitul la porumb pe acest site de rapitori dar am incercat sa dau cat mai multe detalii despre pescuitul pe lacul Belis.
Pentru mine pescuitul este o placere in orice mod il practic si din fiecare partida vin cu o experienta noua si cu o relaxare pe care nici-un alt mod de petrecere a timpului nu mi-l poate oferi.
Astept propunerea pentru o partida impreuna.
Adrian
WHY WORK WHEN YOU CAN xxx?

Pop Vasile
senior
senior
Mesaje: 390
Membru din: 15 Mai 2008, 14:39
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Pop Vasile » 31 Iul 2008, 08:24

In acest sfirsit de saptamina cred ca voi merge pe Somesul Rece, la musca.
Pentru cel mijlociu am nevoie de autorizatie de zi ( cu toate ca am permis Romsilva pe tot anul). Cu aceasta ocazie voi incerca o discutie despre barcile cu motor pe Belis si Tarnita.

Cred ca discutia despre Tarnita este interesanta nu numai in principiu ci si pentru faptul ca de la 15.09 este prohibitie pe Belis, ca de altfel pe toate apele de munte.
Pe Tarnita, Somesul Cald si Gilau - cu toate ca sunt considerate ape de munte, functioneaza prohibitia pe specii. Din cite stiu.

Am retinut numarul de telefon, Adrian, si te voi suna cind voi putea fi pe Belis. Placerea de a ne intilni va fi de parte mea.

Avatar utilizator
adriand
senior
senior
Mesaje: 442
Membru din: 12 Sep 2007, 10:53
Localitate: CLUJ
Contact:

Mesaj de adriand » 04 Aug 2008, 08:31

Frat pescari in weekendul trecut a fost groasa rau.
Din 5 in 5 minute trecea pe lac ori un skijet, ori o barca cu motor, ori un vaporas.
De pescuit a fost un chin , cand se linisteau putin pestii venea cate un destept cu cate o masinarie si facea caeva tumbe ca sa-l admire toata lumea si apoi la revedere pesti.
Chiar nu putem face nimic pentru asta?
De ce se mai plateste autorizatie la Romsilva daca ei nu ne asigura nici macar conditiile minimale unui pescuit civilizat.
Si cum se poate ca 10-20 de oameni ca atatia erau toti cei care faceau acest taraboi pe lac sa deranjeze alti cateva sute sau mii de oameni fara ca administratorul lacului sa se sesizeze si sa ia niste masuri?
Credeti ca cei cu ambarcatiunilr au platit vre-o taxa ?
Si nu numai cei care pescuim am fost deranjati dar nu se mai putea face nici baie din cauza ca apa era foarte tulbure la margine, deranjau si pe cei veniti sa se relaxeze cu zgomotul lor , animalele, pestii si tot ce este in jurul lacului.
Si toate astea intr-o zona protejata din rezervatia muntilor Apuseni.
Frumoasa tara................................
Despre pesti nici nu mai pot sa scriu , am avut noroc doar ca astia nu se scoala prea dimineata si nu incep misuneala decat pe la 9 asa ca tura de dimineata prin ceata a fost una de vis si au mai tras si cativa cleni dintre care vre-o 2 depaseau 400 g

Adrian
WHY WORK WHEN YOU CAN xxx?

Scrie răspuns