Vesti de pe lacul Belis -jud Cluj

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
szleventee
junior
junior
Mesaje: 38
Membru din: 29 Iul 2007, 14:29

Mesaj de szleventee » 05 Iun 2008, 11:29

Da acestea sunt optiunile, dar se spune ca e mai sigur sa-l iei de la Romsilva pt. ca pe lac in momentul in care incepi pescuitul trebuie sa ai permis - daca vine padurarul nu-i problema si it da bilet, dar daca vin jandarmii primii te amendeaza + confisca lansetele(oricum, din cate am auzit nu prea sunt jandarmi...). Permisul costa 26 lei pe o zi

Pop Vasile
senior
senior
Mesaje: 390
Membru din: 15 Mai 2008, 14:39
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Pop Vasile » 05 Iun 2008, 11:59

Este mai sigur sa platesti la Romsilva, dar:
- Am discutat acolo la telefon cu o domnisoara care nu prea era in tema, dar mi-a spus ca plata trebuie facuta la ora 8
- Permisul se elibereaza pentru o anumita zi (data) . Nu poti sa fii 100% sigur ca ajungi la Belis in ziua respectiva.
- Eu acum nu stiu precis daca simbata mergem 2, 3 sau 4 persoane. Trebuie sa ne hotarim pina miine dimineata.
Alta problemuta: cine merge sa plateasca? Are nevoie si de alte informatii inafara de nume ( CNP, domiciliu)

EXISTA PERMIS ANUAL?
Daca da, cit costa?

Simbata voi fi la Belis!!!!!!!!!!

szleventee
junior
junior
Mesaje: 38
Membru din: 29 Iul 2007, 14:29

Mesaj de szleventee » 05 Iun 2008, 12:14

- iti trebuie datele din buletin(pentru fiecare), si trebuie sa si semnezi, cel putin asa a fost in cazul meu.
- permisul anual cred ca este de 280 lei.
- este permis si pe 10 zile si costa in jur de 50 lei

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 05 Iun 2008, 12:27

Nu "la ora 8" ci "de la ora 8"!
Eu mi-am luat permis pe tot anul: 290 lei.
E valabil pe:
1.Somesul Cald Superior
2.Somesul Rece Superior
3.Crisul Repede Mijlociu
4.Sacuieul Superior
5.Valea Racataului
6.Valea Ierii Superior
7.Valea Ierii Mijlociu
8.Lacul Floroiu
9.Lacul Fantanele
Daca nu esti sigur ca mergi, atunci varianta a treia e mai buna: cand ajungi la Belis mergi si il cauti pe padurar sa-ti taie chitanta. Asa nu risti nici o amenda. Pe padurar il gasesti la cabana RNP dintre Motel si Baraj. Alt padurar gasesti in Doda Pilii. Depinde pe unde mergi.
Sau daca pleci sambata dupa 8 din cluj, atunci poti plati sambata dimineata la Cluj.

Pop Vasile
senior
senior
Mesaje: 390
Membru din: 15 Mai 2008, 14:39
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Pop Vasile » 05 Iun 2008, 12:38

Multumesc raspuns promt si complet.
Ma duc imediat sa platesc permis pentru tot anul.
PS: a zis la 8. Voi verifica astazi.

Avatar utilizator
bondan
senior
senior
Mesaje: 382
Membru din: 29 Mar 2005, 09:26
Localitate: Cluj
Contact:

Mesaj de bondan » 05 Iun 2008, 13:10

Azi dimineata l-am facut si eu pe tot anul, si am fost pe la 9. :). ar fi chiar haios sa nu poti plati decat la ora 8. Mihai, sper ca esti sigur ca se poate plati si sambata dimineata, ca eu am intrebat azi si zicea marian ca sambata nu lucreaza.

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 05 Iun 2008, 13:31

Poate nu e el sambata asta. Dar ei au program sambata de la 8 la 14. Daca nu e el, atunci e altcineva. Nu-i musai sa fie el. Luni mi-am luat bon de zi pentru Somesul Rece mijlociu si nu era el dar mi-a dat altcineva.

Avatar utilizator
bondan
senior
senior
Mesaje: 382
Membru din: 29 Mar 2005, 09:26
Localitate: Cluj
Contact:

Mesaj de bondan » 05 Iun 2008, 13:58

Am inteles. :D

Avatar utilizator
adriand
senior
senior
Mesaje: 442
Membru din: 12 Sep 2007, 10:53
Localitate: CLUJ
Contact:

Mesaj de adriand » 05 Iun 2008, 14:44

Sa aveti o zi buna
La Dealu Botii se merge dupa ce se trece de rachitele spre Doda Pilii al doilea drum la Stanga aprox 2 km de la birt
Pe acel drum tot inainte se ajunge la lac.
Pensiunea este jos la lac .
La lac nu se poate pune cort sau ajunge cu masina fiindca sunt doar doua drumuri care coboara si care sunt inguste si foarte proaste.

Drumul pana jos este destul de greu dar Daciile il trec si am vazut si masini cu garda mai joasa la pensiune.
Ploaia sigur ca poate crea mici probleme.
Daca mergeti acolo este bine de luat pungi pentru gunoi fiindca nu exista containere in zona si este o zona protejata( face parte din rezervatie) si puteti avea parte de o liniste totala, fiindca toata lumea incearca sa respecte linistea locului si locul in sine.
Politia a amendat chiar si pe cei care dupa bunul obicei Romanesc au scos boxele de la masini afara si au deranjat pe cei care nu au venit sa asculte manelele lor.

Unul dintre cele mai bune locuri de pescuit este golful de langa cabana
( Paraul lui Toderica) unde se poate pescui si de pe mal la pluta culisanta si daca a inceput cleanul la porumb poate fi o distractie pe cinste( La porumb intra cleni mai mari dacat la viermusti de obicei)

Pe Luni mai multe vesti
.
WHY WORK WHEN YOU CAN xxx?

pes_cj
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 27
Membru din: 11 Noi 2007, 18:25
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Mesaj de pes_cj » 05 Iun 2008, 15:29

Jandarmii erau duminica la Poiana Horii, amendau de zor pe cei care erau la pescuit fara permis sau chitanta de la Romsilva, 300 RON, 150 RON in 48 de ore.

Scrie răspuns