Valea Uzului

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

pescarel
senior
senior
Mesaje: 328
Membru din: 29 Aug 2004, 17:07
Localitate: Bucuresti

Valea Uzului

Mesaj de pescarel » 07 Ian 2006, 18:03

Stie cineva in ce stadiu se mai afla acumularea? Dupa parerea mea este o apa cu un potential deosebit, ce poate 'tine' capturi capitale, gen Budeasa. Mar refer la stiuca (si clean).
Astept raspunsuri in special de la pescarii din zona, care stiu ce-i 'poate pielea'.

Avatar utilizator
Gerula
veteran
veteran
Mesaje: 2282
Membru din: 07 Noi 2005, 19:19
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Gerula » 07 Ian 2006, 19:10

Parca lacul se cheama Poiana Uzului. In rest as fi curios si eu daca stie cineva ceva, n-am pescuit niciodata acolo. Ca volum de apa de e de peste 3 ori mai mare decat Budeasa.
Cu lacrimi Bastus!

big fish

Valea Uzului

Mesaj de big fish » 07 Ian 2006, 20:27

Draga prietene pescar,

iata un comentariu gasit pe net, de acum un an si jumate referitor la Valea Uzului, lac ce m-a fascinat si pe mine din copilarie dar pe care nu am ajuns sa pescuiesc inca. Comentariul e edificator.:

"Comentariu

Data postarii
Barajul Valea Uzului , localitatea: Darmanesti, jud: Bacau 21-07-2004
Barajul de la Valea Uzului e un loc tare bun si frumos de pescuit. Trebuie spus de la inceput ca malul stang e numai cu stanci si bolovani (deci nu mergeti cu copii) dar daca totusi vreti sa luati si familia puteti merge pe malul drept al barajului. E posibil sa aveti ceva probleme cu gardieni pentru ca din baraj se alimenteaza Bacaul si nu numai cu apa potabila deci e pazit sa nu fie poluat. Totusi sper sa va intelegeti cu gardienii. Drumul nu e foarte bun dar nu sunt probleme daca ploua. Am fost acolo duminica 18.07.2004 si a fost multumitor. Dupa ce am nadit un loc (nada din srot, miez de paine porumb conservat, porumb in lapte, grau fiert, mamaliga si viermi din abundenta) intr-un golf, am inceput sa pescuiesc cu varga de 6 metri (daca aveti de 7-8 sau chiar 9 metri cu atat mai bine). Pana seara la ora 20:30 am prins 8 kg de clean si caras. Mentionez ca pestele prins la varga nu e prea mare dar e o placere sa-l scoti de la 4-5 metri adancime. La vobler a prins un prieten care a fost cu mine clean la 1,5 kg. Dar unul singur. Cand am plecat de pe balta am vazut la un pescar o stiuca peste 4 kg. prinsa, zice el, la oscilanta. Pestele l-am prins la vierme, grau fiert, porumb, rama. Spre coada se prinde pastrav si la 3 kg. Eu n-am prins decat la 300 de grame cel mai mare acolo. E un loc unde se merita sa mergi sa stai macar o saptamana si sa pescuiesti in toate felurile pe care le stii. E caras, clean, stiuca, pastrav. Voi reveni cu alte informatii. Fir intins. Taxa pe 2004: Doar permis pentru ape de munte. "
BIG xxx

Avatar utilizator
sebi/7
veteran
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 26 Oct 2005, 19:58
Localitate: Bacau

Mesaj de sebi/7 » 19 Ian 2006, 20:09

Super!Totusi,mai spre zilele noastre a mai fost cineva?E o zona tare frumoasa,chiar merita sa mergi cu familia.Asa ii poti demonstra si sotiei cum,ce,cit si de unde.Numai ca de vei prinde ceva"gros",s-ar putea ca alta data sa nu-ti mai aprecieze munca ta cu rezultate mai multe dar mai mici :?
Daca e-e;daca nu e-nu e!!! Asta e!!!
Mai bine mor in picioare decat sa traiesc in genunchi!

anf_andrei
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 20 Feb 2006, 04:34
Localitate: bacau
Contact:

DARMANESTI_BACAU

Mesaj de anf_andrei » 20 Feb 2006, 04:53

ce sa va zic....sunt chiar de acolo de unde e barajul si as vrea sa zic ca e un loc minunat .....constructia digului e cam unica in europa si din cate tin minte sa fi auzit chiar in lume........e construit in exterior din beton si in interior are cauciuc natural.despre pestele care e acolo...misto...nu sunt pescar dar cine mergea in ziua cand tragea pestele a prins un sac de clean de la 6 dimineata pana seara

as vrea totusi sa mai zic ceva cred ca nu veti voi sa credeti dar multi oameni s-au innecat acolo si scafandrii cand au coborat sa scoata cadavrele....au iesit speriati....au aproximat ca stiuca care au vazut-o avea cam 12m...prima data au crezut ca e un bustean in apa dar apois-au convins.Din cate am inteles acea stiuca o duce bine in apropierea digului la adincime

barajul are cam 80 metri inaltime la dig si 4-5 km lungime...e frumos va garantez.....
daca va hotarati sa mergeti in excursie opriti intai sub baraj sa il vedeti de jos in sus....apoi mergeti sus pe dig sa -i priviti intinderea si apoi mergeti in "coada".
exista si ceva locuri de cazare pe acolo in coada.......motelul de la dig e in renovare...se consolideaza stanca pe care e construita fundatial.
nu semnez

pescarel
senior
senior
Mesaje: 328
Membru din: 29 Aug 2004, 17:07
Localitate: Bucuresti

Mesaj de pescarel » 20 Feb 2006, 12:50

Toate lacurile mari ca suprafata si adancime au povesti similare, la fel si unele locuri de pe Dunare, cred ca toti am auzit cate una, cu mici variatiuni - cam acelasi subiect insa. Stiu ca sunt stiuci mari acolo, dar nu m-am putut abtine sa rad la ce am citit mai devreme: am si vazut in fata ochilor stiuca de 12 merti!
:lol: Excelent!

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 20 Feb 2006, 17:12

deci sigur are stiuca?

Imi aduc aminte ca ma pescuit acolo cand eram copil. Adica acu vreo 17-18 ani. :D Dadeam cu pestisor in carlig, la stationar.
Am prins ceva mai mare decat palma ......ceva ce aducea mai degraba a strapazan....cel putin asa mi-l aduc eu aminte. :?
near the beer

Avatar utilizator
Nick
veteran
veteran
Mesaje: 854
Membru din: 22 Dec 2004, 09:06
Localitate: Iasi

Mesaj de Nick » 20 Feb 2006, 20:55

Poate era porcusor. :D
http://www.easteam.ro
Pestii nu citesc carti!

noname
veteran
veteran
Mesaje: 1116
Membru din: 03 Iun 2005, 19:41
Localitate: student UMFIasi
Contact:

uy

Mesaj de noname » 20 Feb 2006, 21:45

Am prins ceva mai mare decat palma ......ceva ce aducea mai degraba a strapazan....cel putin asa mi-l aduc eu aminte
o fi fo vre'o specie necunoscuta noua :mrgreen: sau.... de ce nu?... chiar porcusor :mrgreen: mutant :roll:

Avatar utilizator
sebi/7
veteran
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 26 Oct 2005, 19:58
Localitate: Bacau

Mesaj de sebi/7 » 20 Feb 2006, 21:49

Fratilor intru pescuit,m-am prins:aia de 12 m-a rupt pe mine ultima oara!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :? :wink: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Unde ai fost,moldoveanul meu,pina acum?Ia zi tu la baieti,nu-i asa ca am dreptate? 8) (vezi cu cine tii :wink: ) :lol: :lol: :lol:
Daca e-e;daca nu e-nu e!!! Asta e!!!
Mai bine mor in picioare decat sa traiesc in genunchi!

Scrie răspuns