Valea Uzului

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

meo_mdc
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 23 Mar 2005, 12:51
Localitate: bucuresti
Contact:

Valea Uzului

Mesaj de meo_mdc » 09 Dec 2008, 06:52

Ca un raspuns concret pentru Pescarel : Eu sunt din zona si pescuiesc in acel lac de peste 10 ani. Peste este din belsug ( clean, pastrav , caras , stiuca , avat ).
Daca vrei sa ai conditii optime de pescuit sunt cateva golfuri pe partea stanga , dar cel mai bine se prinde spre coada. Se poate pescui in multe feluri , in functie de ce vrei sa prinzi. Eu practic un soi de pescuit stationar noaptea ( de la 7-8 pana la 4-5 dimineata ) cu vergi de 3.5 metri , plumb culisabil si momeala vie( lipitori, pestisori etc). Stilul e destul de eficient ( 5-10 kg peste pe noapte) cu capturi care depasesc des kilogramul ( clean ). Anul acesta , in septembrie am prins un clean de mai mare dragul (3.5 kg, nici nu stiam ca poate ajunge la asemenea dimensiuni ).
Locul mai e renumit si pentru specia de pastravi de lac -hibrid ( bagata de Ceausescu in anii 80 ) care depaseste usor 10 kg ( doar ca sunt cam greu de pacalit , avand mancare din belsug ).
In ceea ce priveste accesibilitatea , drumul este la fel de prost dar se poate circula pe el ( avand posibilitatea sa ajungi chiar pe lac daca sunt barierele deschise la Vila Cheptanus sau pe malul celalat la dana ).
"Gardienii" sunt practic inexistenti , iar daca apar si incep sa comenteze ( mi s-a intamplat de 2 ori in 10 ani ) ii "inmoi" imediat cu un litru de vin sau ce mai ai pe la tine :)
Cam asta ar fi despre situatia actuala la lacul de acumulare Poiana Uzului, eu unul te sfatuiesc sa mergi macar odata pe acolo sa vezi cum e si te asigur ca o sa fii impresionat de peisajul extraordinar si de pescuitul foarte bun.
PESCAR INRAIT

catalinsv
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 5
Membru din: 07 Apr 2013, 10:34

Re: Valea Uzului

Mesaj de catalinsv » 10 Mai 2013, 14:05

salutare, vreau s afac maine o iesire pe acesta locatie, in special iesim pentru pastrav si biban, daca ma poate ajuta cineva cu ceva sfaturi , zone bune de rapitor.nu cunosc barajul deci need help.va multumesc

dumi_id
veteran
veteran
Mesaje: 622
Membru din: 08 Sep 2010, 19:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Valea Uzului

Mesaj de dumi_id » 10 Mai 2013, 15:51

Biban nu exista in acest lac. In schimb este destul de mult clean. Din auzite s-a prins si stiuca mare >3 kg dar mai rar. La stationar se prinde porcusor si clean. Am prins acum 3 ani cativa clenuti la vobler Rapala CD3 RT dat nu am pescuit decat vreo 2 ore intr-o dupamiaza de noiembrie. O problema si acolo este braconajul, existent ca peste tot, spunea cineva ca in perioada de boiste prindeau localnicii saci de clean, pacat dar asta este realitatea in tara muritorilor de foame. Nu prea mai au ce copaci sa taie si au trecut pe pesti.

catalinsv
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 5
Membru din: 07 Apr 2013, 10:34

Re: Valea Uzului

Mesaj de catalinsv » 11 Mai 2013, 21:00

multumesc dumi de raspuns,in cele din urma am facut o frumoasa iesire pe Bicaz.am dus razboi cu bibanii de acolo, o iesire reusita. :respekt:

gabibc~
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: 13 Mai 2013, 08:05

Re: Valea Uzului

Mesaj de gabibc~ » 13 Mai 2013, 08:52

Salut,
Bibanul a pus stapanire si pe lacul de la Valea Uzului. A ajuns sa domine cleanul ca numar si ca marime.
Stiuca si pastravul de lac sunt amintiri din "neolitic". Acum s-au apucat si pe rau si paraiele aferente
spre izvoare sa contruiasca vreo 3 microcentrale si o sa distruga si pastravul indigen care reprezentat destul de bine pana acum.
Eu am fost duminca pe lac si am pescuit in general pe voblere dupa clean, si am prins un exemplar frumos in jur de 1Kg.
In rest biban cat cuprinde, cu orice momeala ce o poate ataca prinzi.

Stoica Silviu
junior
junior
Mesaje: 43
Membru din: 19 Iun 2016, 17:59

Re: Valea Uzului

Mesaj de Stoica Silviu » 12 Oct 2016, 12:30

Hai sa vin cu noutati despre baraj pentru ca multi care citesc comentariile voastre isi fac sperante desarte. Cel mai bine se prinde (la spin ma refer) clean in primul golf de la baraj cand este apa scazuta si accesibil malul pentru ca stancile de acolo tin multi clenuti. Ca si multi altii am crescut pe acest lac si va spun sincer pastravul cauta oxigenare si unde sa mearga decat in coada lacului unde se varsa uzul..DAR surpriza..coada plina cu rumegus plutind pe apa deci sunt 110% sigur ca pastravul e aproape de disparitie. Stiuca? La cat a fost braconata din 2000 pana in 2010 ma indoiesc ca mai exista..eu cel putin nu am mai auzit sa se prinda. Bibanul? Inainte din 3 bibani aveai killogramul iar acum e peste tot biban mic si mult, foarte mult. Nu este un lac pe care sa il poti compara cu belisul sau bicazul datorita neglijentei si exploatarii forestiere desi pe partea salbatica a barajului nu erau rare aparitiile ursilor, rasilor, mistretilor. Dar daca totusi cuiva ii place sa aiba activitate in spinning cu un vobler sinking mic de la rapala am avut peste 20 de clenuti si inca pe atati bibanusi prinsi in coada lacului, toti de gradinita, toti eliberati, dar aveti grija ca sunt multi pescari si nu prea aveti loc in weekend. Aa si pe langa braconajul industrial mai erau si tiganii care veneau zilnic la pescuit pt vanzarea pestilor la piata, din darmanesti si comanesti. Sper ca v.am lamurit asa ca daca vreti sa veniti de departe la acest lac nu are sens pt ca aici nu se ocupa nimeni desi barajul era candva sub administratia ajvps comanesti. Va salut!

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: Valea Uzului

Mesaj de rcorbu » 12 Oct 2016, 14:25

Si cum o fi ajuns bibanul acolo ?

Stoica Silviu
junior
junior
Mesaje: 43
Membru din: 19 Iun 2016, 17:59

Re: Valea Uzului

Mesaj de Stoica Silviu » 12 Oct 2016, 15:05

A fost bagat de catre pescari, ca si carasul, ca si stiuca.

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: Valea Uzului

Mesaj de rcorbu » 13 Oct 2016, 07:09

Din ce citesc pe forumuri se pare ca aceasta specie se adapteaza foarte bine in apele noastre, dar o fi bine ? ma refer la impactul asupra speciilor indigene, mai ales ca bibanul American este cam vorace.

Stoica Silviu
junior
junior
Mesaje: 43
Membru din: 19 Iun 2016, 17:59

Re: Valea Uzului

Mesaj de Stoica Silviu » 13 Oct 2016, 20:01

Eu vorbeam de bibanul nostru romanesc/european

Scrie răspuns