Valea Doftanei

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
goagacatalin
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 11
Membru din: 10 Apr 2008, 21:02

Valea Doftanei

Mesaj de goagacatalin » 10 Apr 2008, 21:10

Un lac plin cu rapitori gasiti la Valea Doftanei jud Prahova 15 km de Campina, daca vrei sa vezi cateva imagini cu Barajul Paltinu care se afla la intrare in com Valea Doftanei poti intra pe www.valeadoftanei.blogspot.com.
Fir intins !!!

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 10 Apr 2008, 22:18

Cataline, te rog eu mult sa nu exagerezi. Lacul Paltinu e destul de mediocru ca rezultate - mai mult prinzi biban si carasel, iar pastrav curcubeu ff rar! Am fost de multe ori si am venit u cate 1-2 kg de biban si caras, doar 2 pastravi am prins! Bine, pesiajul e suoerb si daca scapi de manelisti si de aia cu gratarele...esti un om fericit! Taxa stiu ca se platea pe malul apei la un canton si parca era 15 lei pe zi...spune-mi daca ma insel.

goagacatalin
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 11
Membru din: 10 Apr 2008, 21:02

Mesaj de goagacatalin » 10 Apr 2008, 23:44

Intradevar taxa este 15 ron dar daca mergi pe coada lacului prinzi pastrav mult mai bine decat in alte locuri ale lacului si peisajul este de nota 10 pentru cei care vor sa se recreeze. Pe coada lacului nu ai probleme cu nici un manelist.

Avatar utilizator
shootgun
veteran
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 10 Feb 2005, 17:42
Localitate: City of London
Contact:

Mesaj de shootgun » 11 Apr 2008, 01:18

Fario_nebunu scrie:Cataline, te rog eu mult sa nu exagerezi. Lacul Paltinu e destul de mediocru ca rezultate - mai mult prinzi biban si carasel, iar pastrav curcubeu ff rar! Am fost de multe ori si am venit u cate 1-2 kg de biban si caras, doar 2 pastravi am prins! Bine, pesiajul e suoerb si daca scapi de manelisti si de aia cu gratarele...esti un om fericit! Taxa stiu ca se platea pe malul apei la un canton si parca era 15 lei pe zi...spune-mi daca ma insel.
De manelisti mai scapi, da nu scapi de aia care dau la pastrav cu momeala naturala....

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 11 Apr 2008, 08:19

Cataline, mersi pentru informatie. Dar ai pescuit si pe raul Doftana amonte de lac? Eu am incercat si dupa ce am batut vreo 2 km (mai sus de Tesila si Traisteni) si am prins 3-4 pastraviori de 10 cm (eliberati fara rani grave) mi s-a luat de raul ala. Aud ca pe afluentii aia de mai sus (Vale Negretului daca nu ma insel si Prislopul) ar fi pastrav frumusel. Nu stiu cine le administreaza, cred ca RNP, dar nu sunt sigur.

Avatar utilizator
Dornea Ionut
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 09 Iul 2006, 20:40
Localitate: Ploiesti / Prahova
Contact:

Mesaj de Dornea Ionut » 11 Apr 2008, 09:42

Si eu am auzit ca barajul de la Paltinul ar cam fi pomul laudat. Personal nu am fost niciodata, nu ma intrebati de ce! Cataline, tu ai avut ceva capturi acolo? Stiam ca a concesionat cineva luciul de apa. Cum este totusi cu taxa? Doar 15 ron? Eu auzisem de mai mult...
Messenger: dorneai
Mail: dorneai@yahoo.com

In rest, va... fir intins si peste-n punga...
Ca sa iti dai seama cat de prost esti, trebuie sa gandesti totusi putin ;)

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 11 Apr 2008, 12:59

dl catalin,

daca tot vreti sa ne vindeti lacul asta, de ce nu puneti niste poze cu pastravi prinsi pe paltinu? eventual si din alea cu salau, crap mare si bineinteles lostrita. ca are de toate balta, nu?

daca preferati sa asteptati va pot pune eu poze cu pesti prinsi acolo. am fost de mai multe ori. doar ca nefiind asa un mare pescar n-am sa va ofer decat imagini cu recital la biban. daca oi mai avea pozele alea.

oricum eu unul n-am remarcat sa fie alti pesti prin balta, contrar opiniei celorlalti pescari, care probabil vorbisera mai inainte cu dvs. atata ca domniile lor o cam frecau prin zona, fiindca peste clar nu prindeau, asa ca nu prea am reusit eu sa-i cred.

sa nu uit, nici macar de grataristi si manelisti nu ai cum sa scapi. pana si de pe malul opus parcarii, se aude cristal ultimul hit al lui adrian copilu minune. :lol:

Avatar utilizator
Dornea Ionut
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 09 Iul 2006, 20:40
Localitate: Ploiesti / Prahova
Contact:

Mesaj de Dornea Ionut » 11 Apr 2008, 19:45

Domnul Eugen,
Cand ati prins bibanii aceia despre care povestiti?!?! Poate facem o razie si scoatem tot.... Unde-i unul nu-i putere, unde-s doi puterea creste :D
Messenger: dorneai
Mail: dorneai@yahoo.com

In rest, va... fir intins si peste-n punga...
Ca sa iti dai seama cat de prost esti, trebuie sa gandesti totusi putin ;)

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 11 Apr 2008, 22:24

ultima data am fost acolo anul trecut ionut. nu erau bibani din categoria care merita o zi de pescuit. multi dar mici. totusi n-as vrea sa te influentez, daca vrei du-te sa iti faci si tu o opinie.

pana una alta, sa-l asteptam pe dl catalin cu pozele cu monstrii din loch ness. din invitatie reise clar ca este un "lac plin de rapitori". precis ca nu va fi deloc greu sa-si sutina afirmatiile cu niste solzi.

Avatar utilizator
Dornea Ionut
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 09 Iul 2006, 20:40
Localitate: Ploiesti / Prahova
Contact:

Mesaj de Dornea Ionut » 12 Apr 2008, 20:50

Ce sa zic... Am fost prin toamna in plimbare cu cativa amici, am trevesrsat barajul, nu ma inteba cum am reusit, iar la capatul celalalt am vazut pasti in apa destul de mari. Intuiesc sa cred ca erau salai. Patrulau asa pe la suprafata apei si aveau in jur de juma de metru, cat am putut eu vedea de acolo de sus! Am auzit ca s-ar fi prins si avat pe acolo...

Apropo, domnul Eugen, ploiestean?!?!
Messenger: dorneai
Mail: dorneai@yahoo.com

In rest, va... fir intins si peste-n punga...
Ca sa iti dai seama cat de prost esti, trebuie sa gandesti totusi putin ;)

Scrie răspuns