Valea Doftanei

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
allspark
junior
junior
Mesaje: 78
Membru din: 27 Iun 2008, 11:29
Localitate: Bucuresti

Mesaj de allspark » 04 Iul 2008, 21:28

paltinu scrie:
allspark scrie:Adica astia au concesionat lacul din care bea apa Campina? Buna treaba.
Da, si au populat lacul cu tone de crapi chinezesti, stiut fiind ca acestia sunt pesti planctonofagi care prin modul lor de hranire incetinesc fenomenul de eutrofizare al apei..."din care bea Campina apa"!

Prin respectarea cu strictete a perioadelor de prohibitie, prin alungarea braconierilor (paza 24 din 24), prin interzicerea momelilor naturale, posibil in viitor si-a pescuitului stationar sau poate prin introducerea sistemului de pescuit sportiv C&R, cred ca nu fac un lucru asa de rau pentru adevaratii pescari sportivi de rapitori, nu-i asa?

M-as fi mirat ca primul concesionar care pune gheara pe lac sa nu indese acolo tone de chinezesc, "ca sa mai curete de alge", bineinteles. Daca si ala e lac care are probleme cu algele... Bine, oricum se alesese praful de ecosistem de cand fusese introdus bibanul, dar acum si cu fitofag la greu chiar c-o sa fie splendid.

paltinu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 03 Iul 2008, 20:10

Mesaj de paltinu » 04 Iul 2008, 23:53

allspark scrie:
paltinu scrie:
allspark scrie:Adica astia au concesionat lacul din care bea apa Campina? Buna treaba.
Da, si au populat lacul cu tone de crapi chinezesti, stiut fiind ca acestia sunt pesti planctonofagi care prin modul lor de hranire incetinesc fenomenul de eutrofizare al apei..."din care bea Campina apa"!

Prin respectarea cu strictete a perioadelor de prohibitie, prin alungarea braconierilor (paza 24 din 24), prin interzicerea momelilor naturale, posibil in viitor si-a pescuitului stationar sau poate prin introducerea sistemului de pescuit sportiv C&R, cred ca nu fac un lucru asa de rau pentru adevaratii pescari sportivi de rapitori, nu-i asa?

M-as fi mirat ca primul concesionar care pune gheara pe lac sa nu indese acolo tone de chinezesc, "ca sa mai curete de alge", bineinteles. Daca si ala e lac care are probleme cu algele... Bine, oricum se alesese praful de ecosistem de cand fusese introdus bibanul, dar acum si cu fitofag la greu chiar c-o sa fie splendid.
Stimabile, Lacul Paltinu a fost construit in aval de comuna Valea Doftanei, o asezare pitoreasca de vreo 7-8,000 de locuitori care face cu greu fata turistilor care-si construiesc case de vacanta, astfel ca in scurt timp se va ajunge la vreo10,000 de locuitori.
Aceasta comuna are canalizare? Statie de epurare? Groapa ecologica de gunoi? Nu….
Deci niste cantitati de azotati, azotiti si….altele scapa de ochiul vigilent al autoritatilor, cu toate vidanjarile efectuate, sunt spalate de afluentii Doftanei si aduse direct in “lacul de unde bea Campina apaâ€

Avatar utilizator
Dornea Ionut
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 09 Iul 2006, 20:40
Localitate: Ploiesti / Prahova
Contact:

Mesaj de Dornea Ionut » 05 Iul 2008, 08:15

Domnul paltinu, vad ca sunteti foarte bine informat si pe meserie....
In jurul barajului, pe apele care se scurg in el, se poate pescui?!?! Pe Doftana mai in amonte sau in aval?!? Merge?!?! Pe afluentii acesteia?!?!
Messenger: dorneai
Mail: dorneai@yahoo.com

In rest, va... fir intins si peste-n punga...
Ca sa iti dai seama cat de prost esti, trebuie sa gandesti totusi putin ;)

paltinu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 03 Iul 2008, 20:10

Mesaj de paltinu » 05 Iul 2008, 10:58

In jurul barajului, pe paraiele care se scurg in el nu cred sa fie peste, poate ceva verdeti, iar lacul se intinde acum pana la Cheile Tesilei (podul de peste Doftana). In comuna, pe Doftana se exploateaza piatra si balast la greu. Deci nu!

In amonte de baraj, pe Valea Doftanei se poate pescui intre Draganescu (sat Traisteni) si Valea Neagra –AVP Campina, sau mai sus –Romsilva. Cica ar fi ceva pui de pastrav pe acolo ..

In aval de baraj, in primii 500 m nu permite legea, apoi s-au construit microcentrale, s-au facut aductiuni de apa prin tuburi,… raul a ramas doar un paraias, deci…nu cred.

In concluzie: Schimba-ti rezervarile! :(
Toate cele bune.....

Avatar utilizator
Dornea Ionut
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 09 Iul 2006, 20:40
Localitate: Ploiesti / Prahova
Contact:

Mesaj de Dornea Ionut » 05 Iul 2008, 11:06

asa ca.... mai bine ne lasam....
si chiar in baraj nu se poate pescui deloc? nici macar bibanul?!?!
Messenger: dorneai
Mail: dorneai@yahoo.com

In rest, va... fir intins si peste-n punga...
Ca sa iti dai seama cat de prost esti, trebuie sa gandesti totusi putin ;)

paltinu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 03 Iul 2008, 20:10

Mesaj de paltinu » 05 Iul 2008, 11:12

anul asta nu... :(

Avatar utilizator
Dornea Ionut
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 09 Iul 2006, 20:40
Localitate: Ploiesti / Prahova
Contact:

Mesaj de Dornea Ionut » 05 Iul 2008, 11:24

la cat peste este acolo.... si la ce legende circula despre monstrii din apele acelea.... oare chiar era cazul?!?!
Messenger: dorneai
Mail: dorneai@yahoo.com

In rest, va... fir intins si peste-n punga...
Ca sa iti dai seama cat de prost esti, trebuie sa gandesti totusi putin ;)

paltinu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 03 Iul 2008, 20:10

Mesaj de paltinu » 05 Iul 2008, 11:54

Yeah…Legende pescaresti….monstrii din loch ness.…sau paltinu.ro
Am mai postat anterior cate ceva despre sanger sau fitofag (H.molitrix)
Acest peste poate atinge dimensiuni apreciabile, si este putin probabil sa fie pescuit vreodata de cineva….fiind usor de confundat de catre localnici cu monstrii…hehehe

Oricum la cat volum de apa este acolo, s-a considerat ca nu e deloc suficient peste pentru o partida agreabila si satisfacatoare de pescuit recreativ-sportiv. Sa stii ca majoritatea speciilor existente deja nu se pot inmulti in mod natural aici, iar exemplarele mari existente s-au imputinat odata cu trecerea anilor si datorita pescuitului intensiv care s-a practicat aici.
Te multumesti doar cu bibi? Altii vor mai mult, asa ca ai rabdare……sa mai creasca!

Toate cele bune….

Avatar utilizator
Dornea Ionut
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 09 Iul 2006, 20:40
Localitate: Ploiesti / Prahova
Contact:

Mesaj de Dornea Ionut » 05 Iul 2008, 12:14

Daca ma multumesc doar cu bibabul?!?! In ce sens?!? Ca oricum eu eliberez 99,9% din ceea ce prind... Si asta nu / partida ci in general.
Consider ca bibanul este un competitor pe cinste intr-o partida cu mize egale... El se antreneaza la vanatoare, eu il prind si il eliberez... :)
Asa ca, da, de ce nu...
Messenger: dorneai
Mail: dorneai@yahoo.com

In rest, va... fir intins si peste-n punga...
Ca sa iti dai seama cat de prost esti, trebuie sa gandesti totusi putin ;)

paltinu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 03 Iul 2008, 20:10

Mesaj de paltinu » 05 Iul 2008, 13:53

Imi cer scuze, n-am vrut sa te iau peste picior…
Daca faci parte din categoria celor indragostiti de pescuit si nu de peste ca majoritatea romanilor….respect!

Toate cele bune…
:D

Scrie răspuns