Valea Doftanei

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
paltinu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 03 Iul 2008, 20:10

Re: Valea Doftanei

Mesaj de paltinu » 03 Iul 2008, 20:33

goagacatalin scrie:Un lac plin cu rapitori gasiti la Valea Doftanei jud Prahova 15 km de Campina, daca vrei sa vezi cateva imagini cu Barajul Paltinu care se afla la intrare in com Valea Doftanei poti intra pe www.valeadoftanei.blogspot.com.
Fir intins !!!
Ai cam exagerat-o d-le goagacatalin cu rapitorii in barajul Paltinu. Lacul asta a fost pescuit fara discernamant si fara control ani de zile sub patronajul AVP Campina care au introdus eronat sau intentionat in acest lac superb..... bibanul, care a gasit conditii prielnice si s-a inmultit peste masura distrugand puietul si icrele speciilor caracteristice acestei zone (pastravul, mreana, cleanul...)
Apoi a fost intriodus salaul pentru controlul populatiei de bibani....
Rezultatele de la pescuit sportiv de anul trecut au fost de-a dreptul jenante, fapt care a determinat administratia sa inchida pescuitul in anul 2008 si poate si in 2009 in paralel cu efectuarea unor operatiuni de populare, asa ca nu se pescuieste in Lacul Paltinu in acest an.

Cat despre pastrav in lac,...... acesta lipseste cu desavarsire, in schimb a inceput sa se inmulteasca cleanul.

Toate cele bune.....

allspark
junior
junior
Mesaje: 78
Membru din: 27 Iun 2008, 11:29
Localitate: Bucuresti

Mesaj de allspark » 03 Iul 2008, 21:03

In baza carei legi poate interzice AVP Campina pescuitul pe un lac public?

paltinu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 03 Iul 2008, 20:10

Mesaj de paltinu » 03 Iul 2008, 21:12

allspark scrie:In baza carei legi poate interzice AVP Campina pescuitul pe un lac public?
AVP Campina nu mai are nici o treaba la Paltinu...
Lacul este administrat acum de o firma privata care a concesionat luciul de apa si care are in plus si licenta de acvacultura....capisci?
Prea multa apa si prea putin peste, de-aia....
Toate cele bune...
8)

allspark
junior
junior
Mesaje: 78
Membru din: 27 Iun 2008, 11:29
Localitate: Bucuresti

Mesaj de allspark » 03 Iul 2008, 21:34

Adica astia au concesionat lacul din care bea apa Campina? Buna treaba.

paltinu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 03 Iul 2008, 20:10

Mesaj de paltinu » 03 Iul 2008, 21:55

allspark scrie:Adica astia au concesionat lacul din care bea apa Campina? Buna treaba.
Da, si au populat lacul cu tone de crapi chinezesti, stiut fiind ca acestia sunt pesti planctonofagi care prin modul lor de hranire incetinesc fenomenul de eutrofizare al apei..."din care bea Campina apa"!

Prin respectarea cu strictete a perioadelor de prohibitie, prin alungarea braconierilor (paza 24 din 24), prin interzicerea momelilor naturale, posibil in viitor si-a pescuitului stationar sau poate prin introducerea sistemului de pescuit sportiv C&R, cred ca nu fac un lucru asa de rau pentru adevaratii pescari sportivi de rapitori, nu-i asa?

robert_anisoiu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 12
Membru din: 22 Iun 2008, 10:05
Localitate: Ploiesti

Mesaj de robert_anisoiu » 04 Iul 2008, 12:01

Nu prea poti interzice momelile naturale la Paltinu pentru ca sunt si specii pasnice: crap, caras, rosioara, clean, mreana.

Oricum este de mirare ca a inceput sa apara clean, acum 10 ani nu era neam.

Si tot acum 10 ani, nu era biban. Nu stiu cine a avut ideea tampita sa aduca biban in Paltinu. Hrana la discretie, s-au dezvoltat niste mamutoizi de bibani care au distrus icrele pestilor pasnici.

Om trai si om vedea. Anul asta e inchis pescuitul. Am inteles ca s-ar fi populat si cu stiuca si cu alte specii dar nu stiu exact.

Cat despre braconat, mai greu. Sunt atatea agataturi pe fund incat nu se prea poate bracona. Asta din fericire pentru noi.

Stie cineva cu ce anume specii s-a populat Paltinu anul asta si cam in ce cantitati?

robert_anisoiu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 12
Membru din: 22 Iun 2008, 10:05
Localitate: Ploiesti

Mesaj de robert_anisoiu » 04 Iul 2008, 12:02

Nu prea poti interzice momelile naturale la Paltinu pentru ca sunt si specii pasnice: crap, caras, rosioara, clean, mreana.

Oricum este de mirare ca a inceput sa apara clean, acum 10 ani nu era neam.

Si tot acum 10 ani, nu era biban. Nu stiu cine a avut ideea tampita sa aduca biban in Paltinu. Hrana la discretie, s-au dezvoltat niste mamutoizi de bibani care au distrus icrele pestilor pasnici.

Om trai si om vedea. Anul asta e inchis pescuitul. Am inteles ca s-ar fi populat si cu stiuca si cu alte specii dar nu stiu exact.

Cat despre braconat, mai greu. Sunt atatea agataturi pe fund incat nu se prea poate bracona. Asta din fericire pentru noi.

Stie cineva cu ce anume specii s-a populat Paltinu anul asta si cam in ce cantitati?

paltinu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 03 Iul 2008, 20:10

Mesaj de paltinu » 04 Iul 2008, 13:23

Legea pescuitului (OUG 23/2008 care a inlocuit Legea 192…) spune ca:

“Pescuitul recreativ/sportiv se exercita in amenajarile piscicole si lacurile de acumulare, in conditiile si pe baza regulilor stabilite de proprietarul sau administratorul acestora.

Art. 24
Cu scopul asigurarii protectiei si conservarii resurselor acvatice vii, si evitarea conflictelor de interese intre activitatea de pescuit comercial si cea de pescuit sportiv se stabilesc conditiile pentru practicarea pescuitului recreativ/sportiv in apele maritime si continentale astfel:
……….
a) in apele curgatoare si statatoare din zona montana, numai cu o singura undita cu cel mult 2 carlige sau cu o lanseta;
…………
d) pescuitul salmonidelor in apele de munte este permis numai cu momeli artificiale;â€

Avatar utilizator
Dornea Ionut
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 09 Iul 2006, 20:40
Localitate: Ploiesti / Prahova
Contact:

Mesaj de Dornea Ionut » 04 Iul 2008, 16:45

Si pana la urma, pe romaneste, ce fel de peste era?!?!
Messenger: dorneai
Mail: dorneai@yahoo.com

In rest, va... fir intins si peste-n punga...
Ca sa iti dai seama cat de prost esti, trebuie sa gandesti totusi putin ;)

Avatar utilizator
Dornea Ionut
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 09 Iul 2006, 20:40
Localitate: Ploiesti / Prahova
Contact:

Mesaj de Dornea Ionut » 04 Iul 2008, 16:50

Gata, cred ca am inteles....
Messenger: dorneai
Mail: dorneai@yahoo.com

In rest, va... fir intins si peste-n punga...
Ca sa iti dai seama cat de prost esti, trebuie sa gandesti totusi putin ;)

Scrie răspuns