Valea Doftanei

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 17 Apr 2008, 14:13

Ufffff, de ar fi si pastravul de Azuga macar pe jumate cat ursuul ce bine ar fi.
Aditzuule, cand ai vazut ursul, nu ai dat cuu snuuruul de muusca dupa el? :lol: Poate ca ceva tot prindeai! Te gaseau jandarmii montani cu ursul la picioare desi tu aveai permis de...pescuit! Sa vezi atunci distractie!
Trist oricum, nu stiam ca e asa de devastat raul asta de viitura. Inainte de repopulare trebuie sa impadureasca versantii si sa faca amenajari pe albie altfel prima viitura care tot puietul la vale. Acum inteleg eu de unde a aparuut atata pastrav pe Prahova, e adus din Azuga! Deci unii platesc permis si nu prind nimic iar altii dau pe gratis pe Ph si prind ce era destinat primilor! Bai, a naibii treaba! Tu unde ai ajuns pe Azuga? Pana la Ceausoaia, la Unghia sauu si mai spre izvoare?

aditzu
junior
junior
Mesaje: 50
Membru din: 09 Noi 2004, 13:38
Localitate: Bucuresti/Rm Valcea

Mesaj de aditzu » 17 Apr 2008, 14:36

Pai la Unghia Mare am vazut urme proaspete pe mal (urma avea ~18cm).

Cat despre Prahova, fir intins. Nu-mi doresc sa pescuiesc la DN1 :))

Avatar utilizator
Dornea Ionut
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 09 Iul 2006, 20:40
Localitate: Ploiesti / Prahova
Contact:

Mesaj de Dornea Ionut » 17 Apr 2008, 18:53

Fuga la... pastravarieeeeeeee.................
Messenger: dorneai
Mail: dorneai@yahoo.com

In rest, va... fir intins si peste-n punga...
Ca sa iti dai seama cat de prost esti, trebuie sa gandesti totusi putin ;)

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 17 Apr 2008, 20:19

Ionutz, lasa tu pastravaria ca nu acolo e locul tau ca pescar de...salbaticiuni! :lol: E drept ca in februarie si eu am pescuit tot in pastravarie undeva langa Fagars si am prins 2 bucati de fantanel de 33 cm si cc 400 grame. Dar mare satisfactie nu am avut!
Daca mergem odata pe Prahova mai sus de Sinaia sunt 60% sigur ca prindem pastrav de 400-800 gr si chiar si la kg! Vad ca Adi se mira ca pot pescui langa DN1....asta e, daca apele au carat pastravul acolo, ce sa facem acum? Sa il asteptam sa se intoarca singurel pe Azuga? :lol: Nici o grija, unele exemplare se intorc, altele dau de hrana mai mare in Prahova si acolo raman!

Avatar utilizator
Dornea Ionut
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 09 Iul 2006, 20:40
Localitate: Ploiesti / Prahova
Contact:

Mesaj de Dornea Ionut » 18 Apr 2008, 09:09

Glumeam dor cu pastravaria.... si ma refeream la urs nu neaparat la peste!!! :cry: Unde ai prins pastrav pe Prahova?!?!
Messenger: dorneai
Mail: dorneai@yahoo.com

In rest, va... fir intins si peste-n punga...
Ca sa iti dai seama cat de prost esti, trebuie sa gandesti totusi putin ;)

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 18 Apr 2008, 16:23

O sa iti scriu pe privat. Sorry dar spun asta doar amicilor, nu oricui, ca altfel se umple de pescari si adio pastrav. Tie o sa iti spun ca am incredere.

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Mesaj de miky » 18 Apr 2008, 16:29

Fario_nebunu scrie:O sa iti scriu pe privat... spun asta doar amicilor, nu oricui,...
io cred ca tu te feresti de puristi,... iar secretomania asta face parte din lupta ta de clasa, impotriva hegemoniei Robesspiero - Leniniste... :lol: :lol: :lol:
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

aditzu
junior
junior
Mesaje: 50
Membru din: 09 Noi 2004, 13:38
Localitate: Bucuresti/Rm Valcea

Mesaj de aditzu » 18 Apr 2008, 16:45

Secret, nesecret tot iti spun eu. Cum treci din Sinaia e un Lukoil pe dreapta. Poti sa pescuiesti si din masina da' trebe sa pui avarile ca e drum national :) Partea buna e ca nu-ti mai face probleme de camuflare sau zgomot. Poti merge si cu combinezon rosu valvataie sau verde fluo si sa intri prin saritura in apa pana la 0.5m de captura.

Avatar utilizator
Dornea Ionut
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 09 Iul 2006, 20:40
Localitate: Ploiesti / Prahova
Contact:

Mesaj de Dornea Ionut » 18 Apr 2008, 18:15

:lol:
Messenger: dorneai
Mail: dorneai@yahoo.com

In rest, va... fir intins si peste-n punga...
Ca sa iti dai seama cat de prost esti, trebuie sa gandesti totusi putin ;)

paltinu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 03 Iul 2008, 20:10

Mesaj de paltinu » 03 Iul 2008, 20:22

Dornea Ionut scrie:Ce sa zic... Am fost prin toamna in plimbare cu cativa amici, am trevesrsat barajul, nu ma inteba cum am reusit, iar la capatul celalalt am vazut pasti in apa destul de mari. Intuiesc sa cred ca erau salai. Patrulau asa pe la suprafata apei si aveau in jur de juma de metru, cat am putut eu vedea de acolo de sus! Am auzit ca s-ar fi prins si avat pe acolo...

Apropo, domnul Eugen, ploiestean?!?!
Dumneavoastra ati auzit de marele rapitor Hypophthalmichthys molitrix ?
Acela era marele rapitor chinezesc,...foarte bun dealtfel pentru curatarea apei de algele care se dezvolta mai ales in perioada verii, de aceea inoata pe la suprafata si poate atinge dimensiuni apreciabile, lacul Paltinu fiind dealtfel principala sursa de alimentare cu apa a prahovenilor.

Scrie răspuns