Valea Doftanei

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Dornea Ionut
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 09 Iul 2006, 20:40
Localitate: Ploiesti / Prahova
Contact:

Mesaj de Dornea Ionut » 15 Apr 2008, 21:45

Nu am fost niciodata la pescuit! L-am vazut asa doar prin localitate, trecand pe langa el. Pare interesant, face cu ochiul...
Messenger: dorneai
Mail: dorneai@yahoo.com

In rest, va... fir intins si peste-n punga...
Ca sa iti dai seama cat de prost esti, trebuie sa gandesti totusi putin ;)

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 15 Apr 2008, 22:04

Em am dat in iunie 2007 cu muste artificiale si buldo in amonte de Traiestni dar nu am luat nimic. Dar am vazut in apa puiet de pastrav de 5-10 cm...acum are cam 14-15. Dar or fi si mai mari. Trist e ca nu prea sunt bulboane si cascade...e intinsura si repezis!

Avatar utilizator
Dornea Ionut
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 09 Iul 2006, 20:40
Localitate: Ploiesti / Prahova
Contact:

Mesaj de Dornea Ionut » 16 Apr 2008, 10:04

Aha...
De Velea Azugii ce stii?!!?
Messenger: dorneai
Mail: dorneai@yahoo.com

In rest, va... fir intins si peste-n punga...
Ca sa iti dai seama cat de prost esti, trebuie sa gandesti totusi putin ;)

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 16 Apr 2008, 22:13

Azuga? Hmmmm, e nashpa. Nu peisajul, ca ala e frumos pe bune. Dar e urat ce face RNP din Azuga - iti ia 25 lei pe zi si te lasa sa pescuiesti in ultimii 5 km de rau pana la varsarea in Prahova, adica aval de pastravarie! Mai sus e...zona interzisa pentru cine e corect si vrea sa respecte legea! Ultima data am fost in 2005, acum nu mai stiu daca tot zona aia e permisa sau daca au dat drumul si mai in sus.
Oricum, on zona permisa de ei apa nu mai e de aceeasi calitate ca sunt case si se arunca gunoaie, peturi, pungi, pastravii sunt putini si speriati...nu se compara cu zona din munti unde e salbatic si sunt cascade ca lumea. Un amic de al meu doctor a prins prin 1990 un pastrav de 1,3 kg in Azuga la lingurita Mepps Aglia 2. Mi a arata poze. Pe atunci raul era concesionat unor italieni si tipul se imprietenise cu aia!
Bine inteles poti urca in amonte de oras si intri pe un parau afluent - Unghia, Ceausoaia etc si acolo pescuiesti linistit ca nu vine control si sunt pesti mici dar multi. Fraierii de padurari patruleaza de zor pe Azuga si pe Limbasel dar pe afleuntii mai mici nu! Mai rau e ca localnicii din Azuga care stiu chestia asta abuzeaza de ea! Un pustan de 14 ani prinsese pe Unghia vreo...30 de pastravi de 12-20 cm si cauta sa ii vanda in oras. Asa am aflat de faza cu afluentii. Dar daca mergi la ocol si le zici ca vrei permis pentru acesti afluenti te trimit la plimbare! Se pare ca daca ai permis national RNP te lasa aia sa dai pe toata Azuga, ptr ca nu apare in mod expres pe lista de ape interzise, deci e decizia locala a Ocolului azuga! Daca mai stie cineva ceva de Azuga si Prahova spre izvoare asteptam sa auzim si alte opinii!

Avatar utilizator
Dornea Ionut
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 09 Iul 2006, 20:40
Localitate: Ploiesti / Prahova
Contact:

Mesaj de Dornea Ionut » 17 Apr 2008, 08:36

Fario, se poate urca mult cu masina mai sus de partie?!?! Nu am fost niciodata mai sus de Cazacu...
Messenger: dorneai
Mail: dorneai@yahoo.com

In rest, va... fir intins si peste-n punga...
Ca sa iti dai seama cat de prost esti, trebuie sa gandesti totusi putin ;)

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 17 Apr 2008, 09:05

Hmmm, nu prea stiu ce sa zic. Tin minte ca drumul era acceptabil acum cativa ani, sper sa nu fi venit viituri mari care sa il deterioreze... Oricum, sa nu bagi o masina cu scutul jos ca risti sa o faci zob. Mai bine lasi fieratania la pastravarie si urci per pedes ca e si sanatos si frumos, zau asa! Mai sus de Unghia nu am urcat nici eu, dar tot imi propu sa vin la izvoare, dinspre Susai. Acolo ecalm, liniste, nu tu padurar, nuu tu m,asina...poate vreun urs sa mai patruleze... :lol: , deh, cum ne e norocul fiecaruia! Personal, daca tot mai pescui fara permis, prefer sa vina neika Ursu decat tov'Paduraru, ca primul e mai flexibil, mai uman, te intelege. Al doilea e adesea capsoman.

Avatar utilizator
Dornea Ionut
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 09 Iul 2006, 20:40
Localitate: Ploiesti / Prahova
Contact:

Mesaj de Dornea Ionut » 17 Apr 2008, 11:34

:lol:
Eu intrebam de drumul care trece pe langa cele doua partii, daca stii ceva... Deci cel de pe malul stang al apei...
Messenger: dorneai
Mail: dorneai@yahoo.com

In rest, va... fir intins si peste-n punga...
Ca sa iti dai seama cat de prost esti, trebuie sa gandesti totusi putin ;)

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 17 Apr 2008, 11:38

Fario_nebunu scrie:Hmmm, nu prea stiu ce sa zic. Tin minte ca drumul era acceptabil acum cativa ani, sper sa nu fi venit viituri mari care sa il deterioreze... Oricum, sa nu bagi o masina cu scutul jos ca risti sa o faci zob. Mai bine lasi fieratania la pastravarie si urci per pedes ca e si sanatos si frumos, zau asa! Mai sus de Unghia nu am urcat nici eu, dar tot imi propu sa vin la izvoare, dinspre Susai. Acolo ecalm, liniste, nu tu padurar, nuu tu m,asina...poate vreun urs sa mai patruleze... :lol: , deh, cum ne e norocul fiecaruia! Personal, daca tot mai pescui fara permis, prefer sa vina neika Ursu decat tov'Paduraru, ca primul e mai flexibil, mai uman, te intelege. Al doilea e adesea capsoman.
Numa sa nu dai peste un urs de-ala purist, obsedat de fly-fishing (la uscata). Cu ala greu te-ntelegi.

Avatar utilizator
Dornea Ionut
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 09 Iul 2006, 20:40
Localitate: Ploiesti / Prahova
Contact:

Mesaj de Dornea Ionut » 17 Apr 2008, 11:44

:lol:
Messenger: dorneai
Mail: dorneai@yahoo.com

In rest, va... fir intins si peste-n punga...
Ca sa iti dai seama cat de prost esti, trebuie sa gandesti totusi putin ;)

aditzu
junior
junior
Mesaje: 50
Membru din: 09 Noi 2004, 13:38
Localitate: Bucuresti/Rm Valcea

Mesaj de aditzu » 17 Apr 2008, 12:03

Este si urs mare chiar f mare. Am dat eu de dansul anul trecut si am zis pas cu muscaritul in zona. Am fost in mai 2007 si nu am luat nimic. M-au controlat niste jandarmi montani pe ATVuri, avem permis national de la romsilva.

Oricum Azuga e distrus de viitura din vara 2006 :drumul rupt, ravene, albia rasa etc. A ramas si fara peste si nu se repopuleaza singur....

Scrie răspuns