Valea Doftanei

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Dornea Ionut
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 09 Iul 2006, 20:40
Localitate: Ploiesti / Prahova
Contact:

Mesaj de Dornea Ionut » 14 Apr 2008, 09:23

Fario... Stiu ca pe acolo pe sus se prinde si pastrav. Auzeam ca ar fi inchis!!! Este, cred, considerata apa de munte. Ma interesez, daca vrei la AJVPS si iti pot spune exact. Nu ma doare mana sa dau un telefon! Spune-mi daca vrei. Pe Teleajen, pe langa Ploiesti te sfatui unde sa mergi, numai ca numeri locurile de clean pe degetele de la 1 mana!

Adrian... Daca vei studia celebra OG 2 vei constata ca au dreptul sa iti confiste sculele, daca incalci legea evident.... Dar asta inseamna ca trebuie neaparat sa iti dea amenda, sa faca procese verbale peste procese verbale, hartogaraie... pentru un bat...
Messenger: dorneai
Mail: dorneai@yahoo.com

In rest, va... fir intins si peste-n punga...
Ca sa iti dai seama cat de prost esti, trebuie sa gandesti totusi putin ;)

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 14 Apr 2008, 12:09

Mersi Ionut, lasa ca nu e graba, nu te deranja sa suni ptr ca nu merg acum curand si oricum, eu sunt un "veteran" al pescuitului fara permis :lol: , nu degaba sunt ruda cu Toma Alimos si Pintea! Daca Teleajenul e inchis la izvoare inseamnca ca e al RNP... deci musai de venit cu tzuica si tigari la padurar (am mituit odata un padurar cu...reviste pentru adultzi, dar asta e alta poveste...)
Cat despre lanseta confiscata...nu au decat! Am un batz chinezesc de 20 de lei si o mulineta veche si rablagita, la cat de rar vin ei in control imi pot permite de 2-3 ori pe an sa "sacrific" asemenea scule de 3 parale. Doar unde am permis pun scule de calitate, e normal, nu? :lol:

Avatar utilizator
adrian25
senior
senior
Mesaje: 377
Membru din: 29 Dec 2007, 08:21
Localitate: Bucuresti / Piatra Neamt

Mesaj de adrian25 » 14 Apr 2008, 12:27

esti tare, man! :lol: chiar as vrea sa facem un pescuit impreuna...

Avatar utilizator
Dornea Ionut
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 09 Iul 2006, 20:40
Localitate: Ploiesti / Prahova
Contact:

Mesaj de Dornea Ionut » 14 Apr 2008, 13:36

Fario... sa ma anunti daca vii....
Messenger: dorneai
Mail: dorneai@yahoo.com

In rest, va... fir intins si peste-n punga...
Ca sa iti dai seama cat de prost esti, trebuie sa gandesti totusi putin ;)

Avatar utilizator
TheFly
veteran
veteran
Mesaje: 1076
Membru din: 09 Oct 2007, 18:33

Mesaj de TheFly » 14 Apr 2008, 18:46

:Dasta cu revistele pentru adulti e chiar tare!!! :P De acum plec pregatit la pescuit, mai ales ca sunt sanse sa nu traga si atunci mai raspfoiesc presa pe balta :P sa vedem ce mai e la moda

Cu sculele confiscate e adevarata! Eu am patit-o in tinerete si pana nu mi-am dat intalnire cu el la bar nu am reusit sa recuperez nimic. Am mers cu tata, ca nici nu aveam varsta necesara! Problema acum insa ar fi grava, ca daca imi ia careva undita fac stop cardiac! Dupa ce am bagat 40 de milioane in 3 lansete si 2 mulinete nu mi-ar provoca orgasm sa raman fara vreo scula! :D

Le-am trimis mail ieri ,la RNP Bucuresti sa vad ce imi zic de apele pe care e valabil permisul de care zicea Fario. Inca nu cred ca au descoperit internetul, sau au casuta de mesaje foarte aglomerata! :wink:

Avatar utilizator
TheFly
veteran
veteran
Mesaje: 1076
Membru din: 09 Oct 2007, 18:33

Mesaj de TheFly » 14 Apr 2008, 20:32

Pentru cei interesati (inclusiv de dat cu pietre in apa :P ) postez programul personal al lunii Mai:

Data Locatia
3/5/2008 Lacul Maneciu
10/05/2008-11/05/2008 Valea Doftanei-Traisteni
17/05/2008 Valea Sibicului-Raul Buzau
24/05/2008 Lacul Pucioasa-Fieni (doar daca reusesc sa achizitionez o vesta anti-glont)
31/05/2008-01/06/2008 Lacul Maneciu-Valea Teleajenului

Costul total al operatiunilor: circa 600 RON :roll: (chestia cu emigratul totusi s-ar putea sa nu fie chiar de neglijat)

Rezultate scontate: minim 1 clean.

Promit sa revin la sfarsitul ostilitatilor cu impresii si documentare elocvente :wink:

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 14 Apr 2008, 22:40

Fly, de ce Lacul-Pucioasa-Fieni? Acolo doar clenisori prinsi...mai bine Ialomitza amomte de Moroieni, prinzi pastrav frumusel si des. Permis de la RNP ocol Moroieni sau...reviste de adultzi (iti dai seama ca unui padurar cu erectie ca a ...omului de la munte :lol: numai de control nu ii mai arde!) Urci pe rau pana dai de un parau numit Bratei care se varsa in Ialomita...pe vremuri era pastrav acolo de incarcai un camion. Nu am mai fost din 1999 dar cred ca e inca peste. Sper sa nu fie inchis la pescuit. Te poti tu interesa? Bratei -satul Dobresti, e in drumul spre Pestera. La Bolboci,,,deh, se zice ca nu prea e voie dar...e unii dom'le care se risca si pe acolo! :lol:

Avatar utilizator
TheFly
veteran
veteran
Mesaje: 1076
Membru din: 09 Oct 2007, 18:33

Mesaj de TheFly » 14 Apr 2008, 23:37

Mda, doar ca neavand masina e cam greu de ajuns. Pana la Pietrosita ma descurc cu trenul; pac-pac m-ai inteles? dar de acolo e cam greu de ajuns presupun. nu stiu exact cam pe unde sa o iau si care e distanta.

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 15 Apr 2008, 09:16

Da, corect, ii greu fara masina. De la Pietrosita unde te lasa trenul sa mai fie vreo 20 de km, cred...Insa gandesc ca din Targoviste sunt niscai curse de microbuz si pana la Moroieni. Logic asa ar fi sa fie. Iar din Moroieni pana sa ajungi la locurile de pescuit mai faci vreo 3-4 km....si pentru Bratei, pune vreo 12 km de Moroieni. Daca ai picioare bune, merge. Pa lacul Pucxioasa e clean frumusel, si biban am prins...nu stiu cine il administreaza ca nu a venit nimeni sa ceara permisul. Teoretic e al Regiei apelor romane dar aia nu se prea ocupa.

Avatar utilizator
TheFly
veteran
veteran
Mesaje: 1076
Membru din: 09 Oct 2007, 18:33

Mesaj de TheFly » 15 Apr 2008, 18:29

:P stii si vreo scurtatura???

revenind la topic, din ce ati mai umblat si voi ,cum e raul Doftana?? fizic ma refer. Eu nu am apucat sa vad decat partea aia din coada lacului cam 1 km si foarte putin in zona Triasteni.

Ce se preteaza mai bine ca momeala artificiala? Rotative, voblere, muste? sunt si locuri cu apa mai lina si adanca sau cascade, sau e torent peste tot??

Scrie răspuns