Valea Doftanei

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Dornea Ionut
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 09 Iul 2006, 20:40
Localitate: Ploiesti / Prahova
Contact:

Mesaj de Dornea Ionut » 13 Apr 2008, 21:22

Si.... in ce calitate ne poate raspunde domnul Radu?!?!
Messenger: dorneai
Mail: dorneai@yahoo.com

In rest, va... fir intins si peste-n punga...
Ca sa iti dai seama cat de prost esti, trebuie sa gandesti totusi putin ;)

Avatar utilizator
TheFly
veteran
veteran
Mesaje: 1076
Membru din: 09 Oct 2007, 18:33

Mesaj de TheFly » 13 Apr 2008, 21:29

Pai el administreaza activitateea piscicola, adica populari, taiat bonuri(angajatii lui, nu el personal),stabilit pretul, aratat locurike "bune" :D ma rog...

Avatar utilizator
TheFly
veteran
veteran
Mesaje: 1076
Membru din: 09 Oct 2007, 18:33

Mesaj de TheFly » 13 Apr 2008, 21:44

Eu mai am o treaba: poate ca unii dintre voi stiti si puteti sa ma lamuriti, daca nu sigur va intereseaza si pe voi: sa presupunem ca suntem inscrisi intr-o asociatie de pescari dintr-o anumita localitate,in cazul meu Bucuresti. Putem pescui (fara mari probleme) in baza unor permise emise de catre aceste asociatii pe ape din alte judete aflate in administrarea altor asociatii similare sau "in grija" autoritatilor (in)competente?? De exemplu, eu mi-am facut programul pe urmatoarele 5 luni incepand cu 1 Mai si daca nu intampin probleme deosebite de genul fenomene meteo, am aranjate deplasari la Maneciu, pe Doftana, pe Teleajen, Ialomita, Buzau, lacul Pucioasa, poate Bolboci daca nu ma inpusca nimeni, raul Bistrita, lacul Bicaz, Pangarati si cam atat. In fiecare week-end. In conditiile astea, cum stiu ca singurul Ocol Silvic accesibil e cel de la Maneciu unde trebuie sa treci prin fata lui ca sa ajungi la lac, e destul de greu sa stau dupa micuti sa imi dea autorizatii. Ocol silvic in Campina de exemplu nici nu stiu unde este exact, si nici nu ma pasioneaza sa aflu. Sau, exista posibilitatea sa se taie bonul direct la fata locului, pe malul apei(nu ala de amenda) din ce ati mai trait si voi??

multam!

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 13 Apr 2008, 21:59

TheFly,
Daca esti pasionat de pastravi si ai buzunarul gros, poti opta sa iti faci permis national la Romsilva (RNP), in Bucuresti. Vii odata prin mai si dai cei cca 500 lei dupa care poti pescui in toate apele lor mdin tara inclusiv in unele care sunt delcarate "inchise" in judet dar nu apar pe lista de ape interzise la nivel national! Iti vand un pont ca pentru cunoscatori...
Daca vrei sa dai si pe apele cele mai...intertzise, te imprietenesti cu cineva tare din Ministerul Agriculturii si iti da o autorizatie (document intern al lor, nu f legal din pacate) cu care nici un sef de ocol din tara asta nu are cum sa te impiedice fara sa aiba necazuri sau sa se teama de necazuri!
Alta metoda - te inscrii in anul 1 la Fac de Silvicultura din Brasov si gasesti un coordonator de licentza, iei o tema legata de salmonizi (de pilda "Aspecte ale reproducerii pastravului fantanel pe apele de munte din Romania" si ceri la ocolul silvic dreptul de a pescui pe o apa interzisa in interes stiintific. Pe adeverinta sa ai semnatura profului coordonator si stampila facultatii. Mergi de 3-4 ori sa pescuiesti pentru ca spui ca nu a fost relevant si trebuie sa experiementezi pana e clar! Cand se termina tot...le dai cu tifla, si facultatii, si profului si alora de la ocol!
In fine daca vrei sa fii corect, si nu ai bani sau pile destule, faci permis de o zi sau de 1 saptamana-doua saptamani de la fiecare ocol silvic. Din pacate ocolul de la Maneciu nu iti poate da autorizatie pentru Bicaz sau Bistritaza...desi la modul ideal asa ar trebui! Eu ca bucurestean care merg des pe Capra in Fagaras sunt nevoit sa scot permis din Curtyea de Ag desinormal ar fi sa il iau si de la RNP Bucuresti! Doar e aceeasi regie! Dar ne omoara birocratia! Si daca ajung la Curtea de g si e inchisa sandramaua...ce pot face? Pescuiesc fara permis!
Nu te iluziona - padurarii nu au la ei chitantier de permise de o zi ci doar de amenzi! Nu stiu de ce, dar cica nu au voie sa taie chitantele ei personal, decat de amenda! Pe tot lacul Vidraru nici un padurar nu are chitantier de permise la el! Cica nu au voie! Si in conditiile astea, sa nu ma pupe undeva cu totii? :lol: :lol:

Avatar utilizator
adrian25
senior
senior
Mesaje: 377
Membru din: 29 Dec 2007, 08:21
Localitate: Bucuresti / Piatra Neamt

Mesaj de adrian25 » 13 Apr 2008, 22:17

Din pacate ocolul de la Maneciu nu iti poate da autorizatie pentru Bicaz sau Bistritaza...




Te referi la Barajul Bicaz? din cate stiu eu nu se da permis de la ocolul silvic, ci de la AJVPS, coreceaza-ma daca gresesc. acum stau in bucuresti, dar sunt din piatra neamt si in vara am sa ma mut definitiv acolo, si de cate ori am fost la peste pe baraj, am fost ori cu permisul ajVps , ori fara, am auzit ca se taie chitanta si pe balta, de asta vre-o 2 ani nu l-am mai vizat si tot am asteptat sa vina sa-i platesc chitanta, dar ori nu m-au gasit , ori nu se mai fac contoale....... oricum anul asta o sa imi vizez permisul ca sa nu ma mai cert cu ei.

Avatar utilizator
TheFly
veteran
veteran
Mesaje: 1076
Membru din: 09 Oct 2007, 18:33

Mesaj de TheFly » 13 Apr 2008, 22:33

Fario_nebunu scrie:TheFly,
Daca esti pasionat de pastravi si ai buzunarul gros, poti opta sa iti faci permis national la Romsilva (RNP), in Bucuresti. Vii odata prin mai si dai cei cca 500 lei dupa care poti pescui in toate apele lor mdin tara inclusiv in unele care sunt delcarate "inchise" in judet dar nu apar pe lista de ape interzise la nivel national! Iti vand un pont ca pentru cunoscatori...
Daca vrei sa dai si pe apele cele mai...intertzise, te imprietenesti cu cineva tare din Ministerul Agriculturii si iti da o autorizatie (document intern al lor, nu f legal din pacate) cu care nici un sef de ocol din tara asta nu are cum sa te impiedice fara sa aiba necazuri sau sa se teama de necazuri!
Alta metoda - te inscrii in anul 1 la Fac de Silvicultura din Brasov si gasesti un coordonator de licentza, iei o tema legata de salmonizi (de pilda "Aspecte ale reproducerii pastravului fantanel pe apele de munte din Romania" si ceri la ocolul silvic dreptul de a pescui pe o apa interzisa in interes stiintific. Pe adeverinta sa ai semnatura profului coordonator si stampila facultatii. Mergi de 3-4 ori sa pescuiesti pentru ca spui ca nu a fost relevant si trebuie sa experiementezi pana e clar! Cand se termina tot...le dai cu tifla, si facultatii, si profului si alora de la ocol!
In fine daca vrei sa fii corect, si nu ai bani sau pile destule, faci permis de o zi sau de 1 saptamana-doua saptamani de la fiecare ocol silvic. Din pacate ocolul de la Maneciu nu iti poate da autorizatie pentru Bicaz sau Bistritaza...desi la modul ideal asa ar trebui! Eu ca bucurestean care merg des pe Capra in Fagaras sunt nevoit sa scot permis din Curtyea de Ag desinormal ar fi sa il iau si de la RNP Bucuresti! Doar e aceeasi regie! Dar ne omoara birocratia! Si daca ajung la Curtea de g si e inchisa sandramaua...ce pot face? Pescuiesc fara permis!
Nu te iluziona - padurarii nu au la ei chitantier de permise de o zi ci doar de amenzi! Nu stiu de ce, dar cica nu au voie sa taie chitantele ei personal, decat de amenda! Pe tot lacul Vidraru nici un padurar nu are chitantier de permise la el! Cica nu au voie! Si in conditiile astea, sa nu ma pupe undeva cu totii? :lol: :lol:
:P cred ca cel mai simplu e sa emigrez!

Avatar utilizator
TheFly
veteran
veteran
Mesaje: 1076
Membru din: 09 Oct 2007, 18:33

Mesaj de TheFly » 13 Apr 2008, 22:37

adrian25 scrie:Din pacate ocolul de la Maneciu nu iti poate da autorizatie pentru Bicaz sau Bistritaza...




Te referi la Barajul Bicaz? din cate stiu eu nu se da permis de la ocolul silvic, ci de la AJVPS, coreceaza-ma daca gresesc. acum stau in bucuresti, dar sunt din piatra neamt si in vara am sa ma mut definitiv acolo, si de cate ori am fost la peste pe baraj, am fost ori cu permisul ajVps , ori fara, am auzit ca se taie chitanta si pe balta, de asta vre-o 2 ani nu l-am mai vizat si tot am asteptat sa vina sa-i platesc chitanta, dar ori nu m-au gasit , ori nu se mai fac contoale....... oricum anul asta o sa imi vizez permisul ca sa nu ma mai cert cu ei.
merge cu permis AJVPS asa e. Si eu il vizam in Bucuresti si pescuiam pe Bistrita in aval de Bicaz si chiar pe lacuri. Asta cand stateam toata vara in zona. De vreo 1-2 ani de cand cu serviciul si timpul e mai limitat si ajung acolo cam 1-2 saptamani pe an, riscul sa vina cineva e destul de mic, si daca chiar am ghinion, merge cu o tuica, ca doar ne cunoastem! :P

Avatar utilizator
Dornea Ionut
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 09 Iul 2006, 20:40
Localitate: Ploiesti / Prahova
Contact:

Mesaj de Dornea Ionut » 13 Apr 2008, 22:47

TheFly, din cate stiu eu fiecare asociatie are in responsabilitate anumite ape. De exemplu AJVPS-ul din Ploiesti stiam ca administreaza Prahova de la Nedelea pana la iesirea din judet, raul Teleajen de la Gura Vitioarei pana la varsare in Prahova si Cricovul Sarat de la gorneu Cricov pana la iesirea dun judet. Nu cred sa se fi schimbat ceva mai nou. Asa ca daca iti faci permisul la ei si depasesti limitele acestea, te controleaza altii si sigur te vor amenda ca nu ai permis!
Era in discutie la un moment dat acel permis universal valabil. S-a realizat ceva?!?!
Messenger: dorneai
Mail: dorneai@yahoo.com

In rest, va... fir intins si peste-n punga...
Ca sa iti dai seama cat de prost esti, trebuie sa gandesti totusi putin ;)

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 14 Apr 2008, 08:37

Ionut, stii cumva cine administreaza Teleajenul in zona Cheia (sa zicem de la izvoare pana la lac Maneciu). Cumva RNP cum ziceau niste pescari intalniti de mine in zona sau totusi AJVPS Ploiesti? Ptr ca eu am pescuit de vreo 2 ori pe Teleajen si nu a venit nimweni sa ma intrebe de sanatate! :lol: Si nici pe Doftana superioara nu a venit controlul. Prin urmare nu e vina mea ca am pescuit pe blat, aveam banii la mine asa ca daca veneau omusorii in verde plateam taxa (sau...amenda, depinde de la caz la caz).

Avatar utilizator
adrian25
senior
senior
Mesaje: 377
Membru din: 29 Dec 2007, 08:21
Localitate: Bucuresti / Piatra Neamt

Mesaj de adrian25 » 14 Apr 2008, 08:55

si eu am cam fost in aceleasi situatii, difera locatia, intrebarea e umatoarea: daca nu vrea sa-mi dea chitanta pe ziua de pescuit si e pus pe amenzi, ma aleg doar cu amenda sau risc sa raman fara lanseta? are dreptul sa-mi ia si sculele? ca daca da, ii dau cu lanseta peste ochi pana i-o innod de gat, dar tot nu i-o dau!! sunt curios, poate confisca sculele? MS

Scrie răspuns