Valea Doftanei

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
TheFly
veteran
veteran
Mesaje: 1076
Membru din: 09 Oct 2007, 18:33

Mesaj de TheFly » 12 Apr 2008, 21:19

ANul asta am inteles ca nu e voie la pescuit pe lac :( se pare totusi ca nu se mai da voie cu momeli naturale, desi s-a bagat crap :P asta e bine, fiindca la anul inseamna ca vor fi acolo doar cei adevarati in cautarea rapitorului! :) ramane insa de studiat raul, asta in cazul in care nu e inchisa coada lacului pentru a impiedica migrarea pastravului cu care -a populat lacul in toamna

Avatar utilizator
Dornea Ionut
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 09 Iul 2006, 20:40
Localitate: Ploiesti / Prahova
Contact:

Mesaj de Dornea Ionut » 12 Apr 2008, 21:25

Inteleg ca s-a populat si cu crap si cu pastrav?!?!
Cat de verificate sunt informatiile astea?!?!
De taxa se stie cava?
Messenger: dorneai
Mail: dorneai@yahoo.com

In rest, va... fir intins si peste-n punga...
Ca sa iti dai seama cat de prost esti, trebuie sa gandesti totusi putin ;)

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 12 Apr 2008, 22:25

ionute,

alea sigur erau lostritele din poveste. :D

salaul nu ai sa vezi tu in apa cum inoata niciodata. nici cand ii prinzi intr-un metru de mal. cel mult cand vin dupa naluca dar si aia foarte, foarte rar.

avat pe-acolo chiar nu are ce cauta. sunt foarte putine lacuri care nu comunica cu o apa curgatoare care sa aiba avat. ei sunt pesti de rau. si e vb de ape curgatoare de ses, nu de munte.

in plus avatul, cand este, ataca. afli repede daca e sau nu e. la fel si pastravul cand este pe un lac isi cam tradeaza prezenta daca stii in ce perioada din an sa mergi, la ce ore si pe unde sa te uiti.

in fine. noi sa fim sanatosi. acu' daca zice the fly ca l-au si populat la sincron cu crap si pastravi, inseamna ca asa e si garantat va deveni un paradis. daca acum este plin de rapitori, daramite dupa populare, o sa ajunga sa se manance intre ei. :))

fire intinse! ma duc sa ma culc ca maine am treaba. :D

Avatar utilizator
TheFly
veteran
veteran
Mesaje: 1076
Membru din: 09 Oct 2007, 18:33

Mesaj de TheFly » 13 Apr 2008, 00:00

eugen scrie:ionute,

alea sigur erau lostritele din poveste. :D

salaul nu ai sa vezi tu in apa cum inoata niciodata. nici cand ii prinzi intr-un metru de mal. cel mult cand vin dupa naluca dar si aia foarte, foarte rar.

avat pe-acolo chiar nu are ce cauta. sunt foarte putine lacuri care nu comunica cu o apa curgatoare care sa aiba avat. ei sunt pesti de rau. si e vb de ape curgatoare de ses, nu de munte.

in plus avatul, cand este, ataca. afli repede daca e sau nu e. la fel si pastravul cand este pe un lac isi cam tradeaza prezenta daca stii in ce perioada din an sa mergi, la ce ore si pe unde sa te uiti.

in fine. noi sa fim sanatosi. acu' daca zice the fly ca l-au si populat la sincron cu crap si pastravi, inseamna ca asa e si garantat va deveni un paradis. daca acum este plin de rapitori, daramite dupa populare, o sa ajunga sa se manance intre ei. :))

fire intinse! ma duc sa ma culc ca maine am treaba. :D
:P

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 13 Apr 2008, 16:30

Am vorbit azi la telefon cu un amic de-al meu din Campina care pescuieste destul de des pe Raul Doftana si mai rar pe lac. A fost ieri (sambata) pe rau la cativa km aval de lac si a prins 4 cleni si un pastrav, din cate am inteles la momeli naturale. Clenii de 19-22 cm iar pastravul de 25 cm.
Apa usor crescuta si usor colorata, vreme acceptabila, nu a venit nimeni in control, de fapt ma si intreb daca zona de aval e gestionata de cineva. Oricum, e de retinut ca e pastrav si aici, nu doar in amonte, si de talie mai marisoara, chiar daca e mai rar. Nu ma intrebati daca acel amic a eliberat pastravul ptr ca....nu a facut-o, pofta de a manca un pistruiat salbatic a invins nevoia de a respecta prohibitia. Mai ales ca pastravul nu era subdimensionat. Nu zic ca e bine, dar nici nu il condamn.

Avatar utilizator
Dornea Ionut
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 09 Iul 2006, 20:40
Localitate: Ploiesti / Prahova
Contact:

Mesaj de Dornea Ionut » 13 Apr 2008, 20:32

Cred ca este o fliala a AJVPS si in Campina. Ma indoiesc ca este ceva privat. Dar de existat sigur exista. Am auzit ca intreaba de permise si pe Paltinu. De ce nu ar intreba si pe Doftana in aval de baraj.
Messenger: dorneai
Mail: dorneai@yahoo.com

In rest, va... fir intins si peste-n punga...
Ca sa iti dai seama cat de prost esti, trebuie sa gandesti totusi putin ;)

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 13 Apr 2008, 20:38

Da, exista AJVPS Campina si au in administrare si cateva ape de munte dar...le au pe hartie, ptr ca in realitate nu fac nimic pentru ele. De pilda au cam toate paraiele de munte dintre Campina pana la Predeal, cu exceptia Azugai care e a RNP. Crede-ma ca tot ce fac acesti domni e sa incaseze taxa anuala si sa elibereze un permis. In rest, nu tu populare, nu tu amenajari piscicole pe albie (cascade, toplite...pentru ei chestia asta e deja SF!), iar de paza...ce sa mai zic. In atatia ani de pescuit pe Prahova si afluentii ei niciodata nu am fost intrebat de vreun permis! Asa ca din 2002 am incetat sa imi mai fac permis la ei!

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 13 Apr 2008, 20:47

Pe Paltinu pot ei sa intrebe de permise pana ii doare in gat ca tot nu au dreptul! Lacul e concesionat de un privat, ala cere 15 lei pe zi, sau asa era in 2007. Acum ca a populat va ajunge cred eu la peste 20 lei pe zi, poate 25 cat cere Romsilva....

Avatar utilizator
Dornea Ionut
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 09 Iul 2006, 20:40
Localitate: Ploiesti / Prahova
Contact:

Mesaj de Dornea Ionut » 13 Apr 2008, 20:57

Asta cu facutul treaba de catre AJVPS-uri.... este la fel peste tot... Dar daca vin si te intreaba au tot dreptul. Din pacate pentru noi ei nu fac decat sa ne ia banii si pe permise si pe "daca nu avem permis"... si cam atat!!!
Messenger: dorneai
Mail: dorneai@yahoo.com

In rest, va... fir intins si peste-n punga...
Ca sa iti dai seama cat de prost esti, trebuie sa gandesti totusi putin ;)

Avatar utilizator
TheFly
veteran
veteran
Mesaje: 1076
Membru din: 09 Oct 2007, 18:33

Mesaj de TheFly » 13 Apr 2008, 21:07

Fario_nebunu scrie:Pe Paltinu pot ei sa intrebe de permise pana ii doare in gat ca tot nu au dreptul! Lacul e concesionat de un privat, ala cere 15 lei pe zi, sau asa era in 2007. Acum ca a populat va ajunge cred eu la peste 20 lei pe zi, poate 25 cat cere Romsilva....
Vise Selim, vise! :P anul asta nu e voie , sau cica ar fi voie, dar taxa e 50 de ron! :shock: asta nu prea inteleg cum vine. oricum, pentru inforamtii mai exacte il puteti contacta pe domnul Radu care se ocupa de partea piscicola 0726365430

Scrie răspuns