valea argovei

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
laur2610
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 02 Mai 2015, 17:52

valea argovei

Mesaj de laur2610 » 04 Iun 2015, 22:30

Ce parere aveti despre situatia actuala? Mai Merita incercat pe acolo? Intreb fiindca am auzit ca se plasuieste la greu....

Gardos
senior
senior
Mesaje: 409
Membru din: 16 Oct 2014, 22:42
Localitate: bucuresti

Re: valea argovei

Mesaj de Gardos » 04 Iun 2015, 23:03

poti fi mai putin vag? ce ai auzit mai exact si de la cine? cine da cu plasa? ce vrei sa prinzi? sau doar vrei sa afli o parere, doua? caz in care pot ajuta cu una la plezneala: parerea mea e ca nu. s'tem ok? :)

florin1948
veteran
veteran
Mesaje: 977
Membru din: 15 Ian 2009, 13:48
Localitate: Bucuresti

Re: valea argovei

Mesaj de florin1948 » 05 Iun 2015, 06:53

Acumularea Valea Argovei este o imensitate de apa, care se intinde de la barajul de la Gurbanesti pana la barajul de la Frasinet. Intre cele doua, pe
multi km de balta nu mai exista nici un dig, este o singura balta care are diferite denumiri, dupa satele care se afla pe maluri ( Gurbanesti, Valea Presnei, Valea Capitanului,Silistea, Valea Argovei, etc.). Acumularea apartine lui Liviu Tomoioaga, cel care a avut inainte lacul Cernica, actualmente
deputat in Parlament. In aceste mii de ha de apa, cu plauri de stuf, zone cu cocioace, adancimi mari pe unele locuri, pestele are conditii de reproducere ideale, atat pasnicul cat si rapitorul. Exista o preocupare permanenta de repopulare, in fiecare an se baga puiet de crap si cteno spre marea bucurie a " fomistilor" care-l pescuiesc la greu. Evident ca se si recolteaza peste, cheltuielile de administrare nu ar putea fi acoperite fara o valorificare a acestuia dar se recolteaza in principal fitofag si bineinteles ca mai "scapa" la plase si alte specii. Se mai si braconeaza, in special de localnici, este aproape imposibil de eradicat braconajul pe zeci de km de maluri, cu multe sate in perimetru. Cu toate acestea, datorita imensitatii
bazinului piscicol, care are pe alocuri latimi de 700 - 1000 de metri, la o lungime de multi km, efectul navodirii si al braconajului nu este ata de vi-
zibil ca pe alte balti. Eu bat zona de f. multi ani si dupa ce ajungi sa o cunosti cat de cat, o indragesti si apar si rezultatele. Practic balta are comportamentul unei balti salbatice cu locuri unde daca stai o saptamana, nu vezi picior de om.
Exista doua feluri de oameni.Unul spune ceea ce gandeste. Celalalt are prieteni.

Avatar utilizator
cipic
veteran
veteran
Mesaje: 1078
Membru din: 09 Dec 2006, 15:59
Localitate: Bucuresti

Re: valea argovei

Mesaj de cipic » 05 Iun 2015, 10:17

Si nenea Liviu a ajuns deputat??????? OMG!!!! WTF!!!!! In ce tara traim!!!!!!!!

laur2610
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 02 Mai 2015, 17:52

Re: valea argovei

Mesaj de laur2610 » 05 Iun 2015, 13:04

Merci de raspunsuri. Nu m-am lamurit f tare asa ca incerc sa ma duc in week end sa vad cum sta treaba. Cred ca e cel mai corect asa . Cineva zicea mai sus ca e balta frumoasa, peisaj salbatic asa ca ma voi alege cel putin cu o iesire in natura.
Vb despre starea rapitorilor din balta dupa partida cum se zice.....
Fire intense tuturor!

spiridusul
veteran
veteran
Mesaje: 1994
Membru din: 11 Mai 2008, 14:12
Localitate: bucuresti

Re: valea argovei

Mesaj de spiridusul » 05 Iun 2015, 15:39

Valea este navodita, nu doar plasuita, foarte mult. Ultima iesire, anul acesta, cu barca, avea un prieten insemnate pe GPSul sonarului 14 locuri, nu am putut sa pescuim in absolut niciunul din cauza plaselor intinse, uneori si pe toata latimea baltii. Se retin strapazanii de 15 cm de catre cei care pescuiesc industrial, fara sa existe vreo remuscare. Anul trecut trageau doua navoade in zona Danesti, eu eram la pescuit de pe mal, am prins un strapazan de vreo 25 de cm, l-am eliberat, cei care trageau navodul mi-au zis ca ei nu elibereaza nimic. Peste mai este, nu are cum sa dispara fiind o acumulare atat de mare, insa eu nu mai calc pe acolo pentru salau. Pentru o bibaneala, vara, poate...dar la salau, nu.

Avatar utilizator
D_ali
veteran
veteran
Mesaje: 1814
Membru din: 31 Dec 2009, 15:49
Localitate: Bucuresti

Re: valea argovei

Mesaj de D_ali » 05 Iun 2015, 17:09

Putini si mici :lol:
Imagine
si cireasa :D
Imagine
Pe mal nu sunt plase dar sunt capuse...mai multe decat capturile :lol: :lol:

laur2610
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 02 Mai 2015, 17:52

Re: valea argovei

Mesaj de laur2610 » 09 Iun 2015, 11:30

Am fost in 3 locuri si rezultatele au foarte proaste. Doar un amarat de biban . Nici o legatura cu ce prindeam in anii trecuti.
Foarte putini pescari de rapitor pe balta. Inteleg de ce si le dau dreptate. Oricum din an in an este tot mai subtire. Am vazut ca si LRS-ul nu mai organizeaza nimic anul asta pe VA.
Ce alte balti pentru rapitor recomandati?

Scrie răspuns