TOPIC PT CLUJENI

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: TOPIC PT CLUJENI

Mesaj de danone » 26 Feb 2015, 09:05

Septimiu scrie: Anul acessta intentionez sa fac toata procedura si sa obtin macar o viza pe chitanta de la trezorerie si pe timbrul fiscal pentru ca permisele nu cred ca se elibereaza prea curand. In acest fel o sa pot merge la pescuit fara griji.
Nu te mai chinui. Eu am permis (acel card plastifiat cu loc de timbru anual) din 2012. De atunci nu am auzit pe nimeni sa elibereze acel timbru care se aplica anual pe card. De ce sa pierzi timp pe la ANPA pt "viza" pe chitanta de la trezorerie? Pai chitanta originala de la trezo nu este valabila daca nu este "autentificata" cu asazisa viza? Bine ca nu ne trimit si pe la notari. :lol: Unde scrie in lege ca asta e procedura legala? Asta e o gaselnita a celor de la ANPA care sa le justifice timpul de munca si salariile.

Avatar utilizator
Septimiu
senior
senior
Mesaje: 422
Membru din: 10 Mai 2005, 12:00
Localitate: Cluj-Napoca

Re: TOPIC PT CLUJENI

Mesaj de Septimiu » 26 Feb 2015, 09:36

Nu stiu daca este in lege dar pe site-ul ANPA scrie:
"Practicarea pescuitului recreativ/sportiv pentru anul 2015 se face în baza permisului de pescuit recreativ/sportiv, a chitantei privind plata taxei de autorizare pentru anul 2015 sau a talonului de pensie, dupa caz.

"Chitanţele privind plata taxei de autorizare, precum şi taloanele de pensie, însoţite de timbrul fiscal în valoare de 2 lei, se vor viza de către personalul structurilor regionale ale A.N.P.A., sau de către reprezentanţii asociaţiilor de pescari (recreativ/sportiv), legal constituite, aflate în evidenţele A.N.P.A., după caz, cu respectarea reglementărilor în vigoare."

In general imi place sa stau linistit si sa urmez procedurile lor (chiar daca sunt absurde si nejustificate) decat sa stau cu frica-n spate ca vine vreun "controlor" care se leaga de orice.

Avatar utilizator
Radu_
veteran
veteran
Mesaje: 1177
Membru din: 23 Feb 2007, 22:02
Localitate: cluj

Re: TOPIC PT CLUJENI

Mesaj de Radu_ » 26 Feb 2015, 12:27

am inteles. plata anpa la trezo., plata chitanta de 1 leu la vanatori pt. somes (unde pescuiesc eu), dar cum ramane cu lacurile de munte ???
abonament anual la romsilva sau tarif pe zi ?? dupa ceva pauza, vreau sa reiau pescuitul la belis.

Avatar utilizator
Septimiu
senior
senior
Mesaje: 422
Membru din: 10 Mai 2005, 12:00
Localitate: Cluj-Napoca

Re: TOPIC PT CLUJENI

Mesaj de Septimiu » 26 Feb 2015, 13:48

Pe lacurile de munte depinde cate partide vrei sa faci. Daca nu faci multe partide pe an, poate e mai avantajos sa mergi cu taxa de zi.

Avatar utilizator
Radu_
veteran
veteran
Mesaje: 1177
Membru din: 23 Feb 2007, 22:02
Localitate: cluj

Re: TOPIC PT CLUJENI

Mesaj de Radu_ » 26 Feb 2015, 17:16

cat era anul trecut taxa la zi si abonamentul romsilva?

Avatar utilizator
mynu_cs
veteran
veteran
Mesaje: 1512
Membru din: 21 Iun 2011, 19:50
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: TOPIC PT CLUJENI

Mesaj de mynu_cs » 26 Feb 2015, 23:03

Radu_ scrie:cat era anul trecut taxa la zi si abonamentul romsilva?
180 abonamentu

pe zi parca 10 da nustiu sigur
"In fiecare zi ne batem joc
De pasari ,de iubire si de mare
Si nu bagam in sema ca in loc
Ramane un desert de disperare ."


Romulus Vulpescu

Avatar utilizator
Septimiu
senior
senior
Mesaje: 422
Membru din: 10 Mai 2005, 12:00
Localitate: Cluj-Napoca

Re: TOPIC PT CLUJENI

Mesaj de Septimiu » 27 Feb 2015, 08:02

Uite aici tarifele pentru anul trecut:
http://www.rosilva.ro/files/content/buc ... 202014.pdf
Probabil ca si anul acesta vor ramane la fel.

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: TOPIC PT CLUJENI

Mesaj de danone » 02 Mar 2015, 11:45

Radu_ scrie:am inteles. plata anpa la trezo., plata chitanta de 1 leu la vanatori pt. somes (unde pescuiesc eu), dar cum ramane cu lacurile de munte ???
abonament anual la romsilva sau tarif pe zi ?? dupa ceva pauza, vreau sa reiau pescuitul la belis.
Radu , vezi ca taxa aia de 1 leu o platesti pe malul apei la controlor pe ziua respectiva (asa cum se plateste si la Belis taxa zilnica). Nu cumva sa te duci la sediu la ei sa platesti ca aia trag si pielea de pe tine.

Avatar utilizator
Radu_
veteran
veteran
Mesaje: 1177
Membru din: 23 Feb 2007, 22:02
Localitate: cluj

Re: TOPIC PT CLUJENI

Mesaj de Radu_ » 02 Mar 2015, 11:53

mersi de info, sunt tot mai pregatit pentru sezonul 2015 la clean :D

p13t
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 11
Membru din: 05 Ian 2015, 14:24
Localitate: Cluj-Napoca

Re: TOPIC PT CLUJENI

Mesaj de p13t » 11 Sep 2015, 09:15

va salut si bine v-am gasit.
Sunt un pescar din Cluj oarecum incepator in ale spiningului taine (fost crapar).
Vreau sa va intreb pe cei mai experimentati, care dintre lacurile Tarnita, Somesul Cald si Gilau le considerati cele mai bune pentru biban. Mentionez ca am barca.
In masura in care cineva este dispus sa "dea din casa" cateva ponturi bune, va multumesc.

Scrie răspuns