TOPIC PT CLUJENI

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ugeen
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 13
Membru din: 29 Mar 2007, 11:24
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de ugeen » 06 Oct 2009, 15:27

@shmer
eu am fost de vreo 3 saptamani... era apa mare curata ce-i drept dar nu am agatzat nici un peste. am avut un atac la ultimul lanseu chiar sub pod... drept ca era ultumul si nu ma asteptam... oricum pe vobler aveam niste VMC bune... poate l-a lovit de sus sau s-a eschivat de ancore... e vegetatie multa... dar nu raman naluci ;)

@lupone
i-am vazut si eu pe indivizi aia... politia ii cunoaste... ca nu se baga niciodata.
si daca iti fura unu' ceva politia zice sa-l prinzi cumva sa-l aduci la ei iar daca-l prinzi si-l duci fara voia lui sau mai rau i-l legi de un stalp... o iei tu in instanta pe "lipsire de libertate" asa ca; asta e tzara noastra draga !

P.S.
Romanie mandru' plai... FURA DACA VREI SA AI !!!
Pe un fund de lac, patru ochi luceşte. Ce să fie oare...? Este două peşte !

lupone
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 218
Membru din: 10 Oct 2007, 08:06
Localitate: cluj

Mesaj de lupone » 06 Oct 2009, 17:47

Pe viitor o sa chem cel putin vreo 2 televiziuni si apoi sun la politie si le amintesc ca am chemat si televiziunea.Daca nici asa nu merge o sa imi fac o ancora si o funie si o leg de masina si agat plasa , dupa care o trag pana in fata la politia de pe Traian si agat pe plasa o rama foto digitala cu pozele braconierilor.

Avatar utilizator
Radu_
veteran
veteran
Mesaje: 1177
Membru din: 23 Feb 2007, 22:02
Localitate: cluj

Mesaj de Radu_ » 06 Oct 2009, 18:10

poate au atestat de cercetatori si pot captura in orice conditii :lol:

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 06 Oct 2009, 20:27

lupone scrie:Pe viitor o sa chem cel putin vreo 2 televiziuni si apoi sun la politie si le amintesc ca am chemat si televiziunea.Daca nici asa nu merge o sa imi fac o ancora si o funie si o leg de masina si agat plasa , dupa care o trag pana in fata la politia de pe Traian si agat pe plasa o rama foto digitala cu pozele braconierilor.
sunt curios care televiziune vine fara sa le iasa ceva! :cry: sa ma anunti la prima reusit. pana atunci sunt doar teorii!

Pop Vasile
senior
senior
Mesaje: 390
Membru din: 15 Mai 2008, 14:39
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Pop Vasile » 07 Oct 2009, 13:32

hai sa nu fim pesimisti ( deprimati deadreptul) !

TREBUIE SA LUAM ATITUDINE !

Unii dintre noi au un stres grozav privind autorizatiile de pescuit, perioada de prohibitie, momeala folosita, dimensiunea si numarul pestilor retinuti.......

Iar altii, pur si simplu braconeaza !

Sunt atitudini diametral opuse !

Lupone, eu imi ridic palaria pentru ce ai facut !

Singuri ( individual) nu putem sa facem mare lucru.
Cred ca AJVPS - ul, persoana juridica care sustine ca are in administrare piscicola lacul, ar trebui sa se implice.

lupone
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 218
Membru din: 10 Oct 2007, 08:06
Localitate: cluj

Mesaj de lupone » 07 Oct 2009, 21:32

De multe ori am stat indiferent la asemeana situatii,dar m-am cam saturat sa stau cu mainile in san,braconierul isi intidea plasa la 6-7 metri de mine si se mai si ranjea la mine ca o maimuta in calduri.Partea proasta a fost ca eram impreuna cu logodnica si inca un vecin cu familia si nu am putut sa fac mare lucru.Pe viitor promit cel putin 1 filmare cu o plasa de pescuit aprinsa(sunt un pic mai diliu) asta in cazul in care autoritatile nu iau nici o masura .Primul pas l-am facut in combaterea braconajului,urmeaza ceilalti pasi ("daca am omorat cainele o sa-l trag si in sant").Daca ma puteti ajuta eventual cu un nr de telefon de la jandarmeria cluj,ca am inteles ca jandarmii se mai implica cat de cat.Atunci am sunat la 112 si i-am zis care-i problema si i-am cerut sa imi faca legatura la jandarmerie dar atat a dus-o mintea pe cea de la dispecerat.

Avatar utilizator
Radu_
veteran
veteran
Mesaje: 1177
Membru din: 23 Feb 2007, 22:02
Localitate: cluj

Mesaj de Radu_ » 07 Oct 2009, 21:55


Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 08 Oct 2009, 06:56

cand ai plasari suna si la inspectia piscicola cluj: 0742-355013.
S-au laudat ca vin negresit la astfel de cazuri. Pana la proba contrarie nu pot decat sa-i cred.

lupone
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 218
Membru din: 10 Oct 2007, 08:06
Localitate: cluj

Mesaj de lupone » 08 Oct 2009, 07:52

Daca nu am poze cu capturi mari sa pun in galerie sper sa pun macar cateva poze cu plase scoase din apa si aprinse(nu o sa sarecesc din 3 litri de benzina). :lol:

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 08 Oct 2009, 08:11

de pe site-ul jandarmeriei:
Apelarea numărului 112 reprezintă o cale rapidă de a comunica cu dispeceratele locale de urgenţă (Poliţie, Pompieri, Ambulanţă) în timpul unei situaţii de urgenţă.
Se consideră o SITUAŢIE DE URGENŢĂ atunci când se impune intervenţia Poliţiei, Jandarmeriei, Pompierilor si Salvării pentru a salva viaţa , proprietatea si mediul.

Scrie răspuns