taut baraj

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

taut baraj

Mesaj de luci_t » 27 Feb 2007, 21:39

Ce rapitori inafara de biban sunt in barajul de la taut? popularea cu stiuca am inteles ca a fost un esec. :( Salai nu sunt? Daca stie cineva va rog sa ma ajutati

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 27 Feb 2007, 21:54

Nu cunosc locul, insa pe un lac de baraj cu maluri betonate si cu nivelul care variaza tot timpul poti sa populezi cu stiuca pana innebunesti. Nu se poate reproduce.
Poate merge salaul, bibanul si somnul.

Tudor

empthy_cluster
veteran
veteran
Mesaje: 530
Membru din: 08 Apr 2006, 01:37
Localitate: arad

Mesaj de empthy_cluster » 28 Feb 2007, 09:50

salut,
clean, biban, atat!

cleanu s-a braconat iarna asta la greu cu `plase` la gura de varsare si fiind mik iarna asta de pescari care duce-au 20-30 kg clean acasa (cunosc caz sigur), cica s-a prins clean cu urme de dintzi de stiuk pe el, ma rog poate vidra, in afar de asta pe cine intere lipusi, caras (decimat de braconaj), si cred ca pe tot baraju vre-o catziva crapi pana-n 2-3 kg.

In fond dupa parerea mea tautzu este o bataie de joc unde nu merita sa-tzi pierzi vremea, eventual la un mik si o berula cu preteni admirand peisaju :( nu mai este ceea ce a fost :wink:

sal.
be smart be silent be deadly.....

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Mesaj de Adelin » 28 Feb 2007, 16:51

empthy_cluster scrie:salut,
(cunosc caz sigur), cica s-a prins clean cu urme de dintzi de stiuk pe el, ma rog poate vidra,
:wink:

sal.
Am auzit ca pescarii din zona vorbesc de o anghila uriasa care a fost vazuta de nenumarate ori atacand ratzele salbatice care poposesc pe lac.Poate ca o fi puiat si progeniturile ataca clenii...pana mai cresc si trec pe ratze, gaste si in final oameni si cai. :lol:

zander
veteran
veteran
Mesaje: 547
Membru din: 30 Iun 2005, 11:13
Localitate: cluj-bistrita

Mesaj de zander » 28 Feb 2007, 17:02

Oricum daca nu era anghila cine stie poate ceva forma de tenie :shock:

Avatar utilizator
Stefan Tudose
Moderator
Moderator
Mesaje: 557
Membru din: 19 Apr 2004, 08:02
Localitate: Arad/ Timisoara

Mesaj de Stefan Tudose » 28 Feb 2007, 17:12

Este foarte greu sa diferentiezi muscatura de anghila uriasa de cea de stiuca. Eu, insa, am pe una din vaslele unei barci mai vechi urme clare de muscatura ale anghilei de Tautz. Acum mai bine de 10 ani, seara vasleam plictisit de la baraj spre locul unde aveam cortul. Incercand sa-mi ocup timpul am inceput sa clipocesc din vasle in timp ce inaintam alene spre mal. Dintr-o data am simtit cum cineva incearca sa-mi traga vasla stanga in apa. Am observat capul ca de sarpe al unui peste. Am scuturat de vasla, nimic. I-am dat vreo doua in cap cu cotorul lansetei, nimic, anghila se tinea vartos de vasla. Am lasat vasla stanga in rama, am scos-o pe cea dreapta si am inceput sa vaslesc sanatos spre mal. Am iesit din apa, am tras marca pe uscat si am tarat-o vreo zece metri in sus. La contactul brutal cu pietrele ascutite ale malului (era Tautzul scazut bine), anghila a deschis gura, scheunand ushor de durere. M-am repezit spre rucsac sa scot cutitul, m-am intors spre ea, care, la vederea lamei taioase, a cotit brusc si serpeste inspre apa. am incercat sa o ajung din urma, dar am alunecat pe mazga lasata de monstru cazand. In cadere am reusit totusi sa arunc cutiotul, ranind-o la baza operculului drept. Si-am intors capul spre mine scrutandu-ma cu ura, a mai horcait de doua ori si s-a intors in apa, disparand imediat.
Dupa ce m-am linistit, m-am intrebat ce o fi putut determina atacul anghilei: miscarea jucausa a vaslei, albul plasticului asimilat de monstru cu coloritul penajului de rata? Nu cred ca voi afla niciodata. Ulterior am batut Tautzul cu oscilante albe, facute chiar din aceeasi vasla (cea dreaptra, ca stanga am pastrat-o ca marturie), dar anghila intrase in pamant. Invatase sa deosebeasca vaslele de razte. In toamna trecuta a disparut un caine ciobanesc alb. La primavara o sa dau cu streamere din blana de mioritic. Adeline, vii?
WSB Dream Team
www.wsbteam.com

Avatar utilizator
Lostrita
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 283
Membru din: 15 Mai 2006, 21:04
Localitate: Botosani
Contact:

Mesaj de Lostrita » 28 Feb 2007, 17:17

Asta intradevar pescareasca :D Poti concura linistit la trofeul ,,pescarul anului'' :lol:

razvan cristescu
veteran
veteran
Mesaje: 773
Membru din: 15 Feb 2006, 22:28
Localitate: Timisoara

Mesaj de razvan cristescu » 28 Feb 2007, 17:40

Curata proiectie in mit si legenda-vezi Miorita.

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 28 Feb 2007, 17:53

Mda, greseli elementare.
In primul rand, muscatura de anghila uriasa e total diferita de cea a stiucii, chiar ma mir ca mai sunt pescari care pot face asemenea confuzii.
In al doilea rand, anghilele sunt f. prietenoase, brutalitatile gen cotorul lansetei si cutit :shock: nu-si aveau sensul. Eu nu "muscase" vasla, de fapt avea chef de joaca.
Si, in fine, anghila poate fi ademenita doar cu imitatii de sargase.

Avatar utilizator
MaryS_27
junior
junior
Mesaje: 37
Membru din: 08 Feb 2007, 06:08
Localitate: Rm Valcea

Mesaj de MaryS_27 » 28 Feb 2007, 17:57

anghila-ce e aia fratilor???puteti pune un link in care este o anghila sa vad si eu despre ce e vorba??? :-?

Scrie răspuns