taut baraj

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
newwen
junior
junior
Mesaje: 96
Membru din: 26 Apr 2009, 16:58
Localitate: Arad

Lacul Taut

Mesaj de newwen » 21 Apr 2011, 22:05

Am fost la Taut si intradevar trage destul de bine, in special ciortani de 300gr-1kg.
Prefera pufulete si mamaliga.

lucipetrescu
junior
junior
Mesaje: 46
Membru din: 28 Mar 2007, 02:33
Localitate: Arad

Re: Lacul Taut

Mesaj de lucipetrescu » 07 Mai 2011, 09:44

newwen scrie:Am fost la Taut si intradevar trage destul de bine, in special ciortani de 300gr-1kg.
Prefera pufulete si mamaliga.
Am auzit ca se si retine la greu ciortan in jur la 500 gr. Mananca mai bine ca si carasul si romanul "cu mintea cea mai agera dintre toate popoarele"zice "dupa ce am prins atata peste(10-20 kg de crap) doara nu o sa plec acasa dupa doua zile numai cu 2-3 carasi". Din punctul meu de vedere e ok pentru ca prefer in viitor o balta de rapitori fara prea multi crapari pe maluri da' parca totusi e pacat de banii si efortul investiti in ei. Pana ajung sa se aclimatizeze cred ca or cam fi depopulati. Ce oameni! in loc sa se bucure ca a aparut crapul in nr mare pe taut, se gandesc "uite ce crap frumos! aproape cat un caras de taut! ii numa bun de prajit, ca aia mari is prea grasi :evil:. Oricum la anul baga altii!"

dinu profesoru
junior
junior
Mesaje: 54
Membru din: 18 Mar 2007, 15:57
Localitate: Oradea

Mesaj de dinu profesoru » 30 Mai 2011, 16:49

categoric va fi greu sa umblam in capul unora...asta este,cine e prins cu el in juvelnic sau in masina...INTERDICTIE!!!
Saptamana trecuta s-a populat lacul cu 100 000 buc salau predezvoltat(3-4cm/buc),probabil la toamna vor avea aprox 200gr,sa vedem atunci pescarii de rapitor...e bun in tigaie si salaul de 200gr :(

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de razvan m. » 25 Oct 2011, 16:26

dinu profesoru scrie: desi personal sunt dezamagit de acest site care permite unor pseudopescari care pescuiesc in prohibitie sa mai fie si moderatori,totusi consider ca acei pescari care iubesc cu adevarat pescuitul sportiv merita sa afle informatiile urmatoare:
lacul Taut se va popula saptamana viitoare cu 3000-4000 buc salau de o vara(150-180gr/buc) iar in aprilie cu 100 000-200 000 buc. puiet predezvoltat(3-5cm) de salau din Ungaria,asta in functie de pretul final si capacitatea lor de productie.
Maine ora 14-15 se va popula cu 4000 buc. pastrav curcubeu danez(50-60gr/buc),pastrav cu un ritm de crestere exceptional,poate ajunge in toamna la500-800gr/buc.
In mod special trebuie sa atrag atentia ca retinerea pestelui sub dimensiune atrage de la sine interzicerea dreptului de pescuit sportiv din momentul constatarii abaterii.
De pare ca minunea nu a durat decat o vara. Se recolteaza !
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de razvan m. » 13 Ian 2012, 12:12

Si asa si-a mai batut inca o data romanul joc de o apa, de pesti si de pescari:

http://pescuitstationar.ro/forum/viewto ... 0&start=10

Se concesioneaza o apa salbatica, se baga cateva sute de kile de fitofag si crap in primavara, iar toamna se seaca si se recolteaza tot ce misca... Si ce s-a bagat si ce era inainte.
Un foarte frumos exemplu de exploatare durabila a resursei. :oops:

Traiasca acvacultura ! :oops: :oops: :oops:
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 13 Ian 2012, 13:05

Din pacate nu este singura locatie ( balta)cu astfel de deznodamant :(

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 13 Ian 2012, 13:37

Dumnezeule mare :cry: Asa gol nu a fost nici prin 94-95 cand s-a golit barajul... e pot spune fara sa gresesc catastrofa ecologica
Pt asta trebuie sa-i multumim celui care in primavara a venit si a spus ca face si drege: "dinu profesoru", un adevarat profesor la distrus. ar fi culmea sa aud ca e pt ecologizare baltii.
PS si totusio unde s-au refugiat pestii care au scapat de plase? daca au scapat Banuiesc ca nu au fost lasati sa ajunga in cigher

georgelukas
junior
junior
Mesaje: 49
Membru din: 15 Mai 2006, 13:47
Localitate: Arad

Mesaj de georgelukas » 13 Ian 2012, 14:13

Pestii unde sunt? Valorificati, mutati la Livada (poate). Toti. Si carasul, si babusca si ... etc. de pe 300 ha luciu de apa.

devalin
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 171
Membru din: 31 Mar 2008, 10:03
Localitate: Deva
Contact:

Lacul Taut

Mesaj de devalin » 13 Ian 2012, 14:52

Tatal meu a asistat cateva ore la..."marea golire".....timp in care a mai discutat cu persoane ce faceau "treaba", angajati a lui "profesoru'...de la Livada", pestii mici....caras, babusca, obleti, clenuti, ceva pui de salau se pare..., erau "deversati" necotrolat pe teava de scurgere....semn ca nu-i interesau pe "profesori".Oricum sub teava stateau unii cu mincioguri....si "recoltau".....da nici macar de condamnat nu erau, la ce dezastru au facut concesionarii.Crapii erau cantonati am inteles in doua bazine....de unde...probabil au luat calea soselei spre Livada....nu cred sa-i tina acolo pana cota barajului sa fie cat de cat optima.Se pare ca cea mai "tare" apa din Arad-potentionalul ei era fantastic si aici stiu ce vorbesc e distrusa din punct de vedere al pescarilor sportivi.
Pacat....da macar putem sa-i multumim...concesionarului....care cum poate!
Eu m-am gandit la el...... :evil:

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 13 Ian 2012, 14:53

luci_t scrie:Dumnezeule mare :cry: Asa gol nu a fost nici prin 94-95 cand s-a golit barajul... e pot spune fara sa gresesc catastrofa ecologica
Pt asta trebuie sa-i multumim celui care in primavara a venit si a spus ca face si drege: "dinu profesoru", un adevarat profesor la distrus. ar fi culmea sa aud ca e pt ecologizare baltii.
PS si totusio unde s-au refugiat pestii care au scapat de plase? daca au scapat Banuiesc ca nu au fost lasati sa ajunga in cigher

Da Luci,dinuprofesorul,domul acela care facea aluzii pe aici cu nus ce pescuit in prohibitie..
Ca deh,e o „crima„sa pescuiesti in prohibitie,dar sa golesti ditai barajul scotind tot pestele,este......acvacultura,sau pe intelesul tuturor,jaf cu acte in regula..
As vrea sa vad un punct de vedere oficial al A.J.V.P.S.Arad...Caci multi si-au facut permisul la ei,inclusiv eu,pentru a putea pescui pe aceasta locatie ce era fantastica pentru spinning la clean si biban...
Rusine dinuprofesoru,si pentru felul cum ai obtinut acest Taut...
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Scrie răspuns