taut baraj

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 15 Mar 2011, 18:56

mi dor de Taut... Am petrecut clipe minunate pe malul tautului si nu doar la pescuit :wink:
multumesc pt pozele cu lacul.

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Mesaj de Adelin » 15 Mar 2011, 21:34

O veste buna: am auzit ca o sa fie populat cu salau si se va putea pescui din barca in sistem C&R cu taxa anuala platita la AJVPS sau o taxa zilnica pe zi.Dupa mine apa e ideala pt salau si cred ca daca reuseste popularea o sa fie una din cele mai tari balti de salau. :wink:
Când crezi ca sti pescuit apare ceva si iti da peste cap toate teoriile...
WSB CLUB

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 15 Mar 2011, 21:56

La ajvps??? ca era vorba ca o sa-l ia (concesioneze) cel care are si livada de bihor.
M-as multumi si cu ce are acum tautul Sa fie regim C&R populatia de peste s-ar reface de la sine
Aproppo mai sunt lipusii aia altoiti pe taut? sau acum carasul e la putere? Mi frica sa nu pape salaul in cazul popularii toti lipusii aia :wink:

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 15 Mar 2011, 22:10

A.J.V.P.S.Arad,are incheiat protocol cu cel care a concesionat barajul.Protocol care permite membrilor sa pescuiasca ,contra sumei de 50ron pe an,chiar si in prohibitie,dupa anumite reguli.Plus se intrevede si o populare cu salau.
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 15 Mar 2011, 22:13

multumesc, daca as avea timp as da o tura de paste :cry:
Cei care nu sunt membri ajvps arad nu ar putea pescui contra unei taxe???

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 15 Mar 2011, 22:17

Ba da, dar cred ii undeva la 20-30ron pe zi
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
MANU_82
veteran
veteran
Mesaje: 653
Membru din: 25 Iun 2008, 13:31

Mesaj de MANU_82 » 15 Mar 2011, 23:10

@Adelin
ar fi prea frumos sa fie adevarat... :roll: :roll: :roll:
@luci_t
mai sunt si lipusi de aia altoiti,dar mai rar,in schimb sunt babusti foarte faina.se prindea destul de bine si azi,din cate am vazut eu...

lucipetrescu
junior
junior
Mesaje: 46
Membru din: 28 Mar 2007, 02:33
Localitate: Arad

Mesaj de lucipetrescu » 16 Mar 2011, 02:39

luci_t o zis:
Popularile care se vor face in exteriorul vivierelor vor fi direct proportionale cu protocoalele incheiate cu asociatiile de pescari,speciile de pesti ar fi crap,stiuca, somn,caras,cteno,salau si sanger."
cu asa ceva se doreste popularea tautului Evil or Very Mad Ar fi bine sa se razgandeasca si sa pastreze speciile de pesti care sunt in lac. Salaul nu prea cred ca s-ar acomoda iar somnul ar curata pana si "anghila de tautz" pt ca lacul nu prea are structuri...
Ioooii Luci, inteleg ca ti-e frica de bassu' american ca mananca bibanii si stiuca da' acuma ti-e frica si de salau, stiuca si somn ca o sa manance bibanii, clenii si ... carasii, babustile, obletii. Poate cand se termina astia, o sa fie pericol sa faci baie ca te manca somnu', te agata stiuca si te inteapa salaul cu dintii de felina si cum nu ai nici o structura nu o sa mai ai unde sa gasesti scapare :twisted:
Problema Tautului, (care e probabil cel mai productiv lac mare din Arad, adica ar putea tine si salau si somn si chiar ceva stiuca prin maluri fara sa dispara bibanul cleanul carasul sau omul cu amintiri frumoase de pe malul Tautului), sunt sutele de pescari care pescuiesc cand mananca carasul, din fericire numai cativa pescari care pescuiesc cand mananca cleanul si fluctuatiile bruste de nivel care lasa o parte din icre sau alevini pe mal.
P.S. Cred ca ai pescuit cam superficial pe Taut din moment ce zici ca are bibani si cleni putini si nu prea are structuri

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 16 Mar 2011, 07:10

...........Poate acuma ,daca are un stapin,n-o sa mai vina toti dobitocii sa spele oile in apa si sa moara astfel toti pestii din zona unde s-au raspindit chimicalele..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 16 Mar 2011, 08:46

@lucipetrescu
inainte de revolutie tautul a fost populat cu stiuca, dar ca acum nu mai are. Si nici prin anii 90 cand a fost golit nu avea; de ce oare? Ca doar tu spui ca ar putea tine si stiuca :roll:
De pescuit am pescuit destul de mult pe Taut, doar ca de cativa ani buni nu am mai mers (ultima data am fost in 2007 parca) Daca vrei sa stii motivul pt care nu am mai mers o sa ti-l spun

Scrie răspuns