taut baraj

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 23 Iun 2008, 09:23

Prea mult peste nu mai este in taut. Asta nu inseamna ca e fara pesti ci doar ca nu mai sunt asa multi ca altadata. Daca ar pastra toti limitele legale ar fi mult mai bine pt pestii din taut.

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 02 Mar 2011, 15:54

in lista anpa barajul taut nu apare. Chiar nu a fost curioasa nici o asociatie de el?
In cazu asta o sa se poata pescui doar cu permisul eliberat de anpa sau este in administratia comunei? (ca si in cazul lacului de la ghioroc)

Avatar utilizator
MANU_82
veteran
veteran
Mesaje: 653
Membru din: 25 Iun 2008, 13:31

Mesaj de MANU_82 » 03 Mar 2011, 10:25

dinu profesoru scrie:in scurt timp va voi informa cu eventualele schimbari de regulament,dar in principiu pot sa va spun ca nu vor fi in ceea ce priveste pescuitul C&R.
Populari se vor face exact ca in anii precedenti,amur,crap,sanger de vara a doua si ceva crapi mari in functie de oferta si pret.
Pot doar sa va mai anunt ca am incheiat un contract de concesionare pe 10 ani pt. acumularea Taut(jud. Arad) de 300 ha,unde intentionez sa dezvolt un proiect cu fonduri europene si unde bineinteles nu voi uita de pescuitul C&R.
Alte detalii in curand pe un nou topic.
Multumim de urari si un an nou mai bun si plin de realizari va doresc tuturor celor care iubiti lacul Livada de Bihor.
dinu profesoru scrie:@dusan
25 ron/pers zi lumina(de la rasarit la apus),
30 ron/pers 24 ore
70 ron/pers 72 ore
membrii AJVPS Arad pot plati o taxa de 50 ron/an si pot pescui fara alte taxe suplimentare(de la rasarit la apus,cu 2 bete)
sursa crap.ro
http://www.crap.ro/forum/phpBB2/viewtop ... start=1160

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 03 Mar 2011, 11:13

multumesc, manu.
Sper sa nu-si doreasca sa elimine bibanu si cleanul( destul de rar din auzite)

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 03 Mar 2011, 11:28

Si io imi amintesc ca anul trecut ,cuiva i s-a ars bunatate de motor electric in conditii inexplicabile .pe Taut.Sa fi fost o anghila de aia ...electrica??? :lol:
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
MANU_82
veteran
veteran
Mesaje: 653
Membru din: 25 Iun 2008, 13:31

Mesaj de MANU_82 » 03 Mar 2011, 11:33

cu placere,
cam o sa-l elimine din ce vad eu ca are de gand sa faca acolo,dar de la zis si pana la facut ii cale lunga,si anul trecut a pus taxa de 50 de lei pe lac dar nu prea s-a ingramadit lumea sa o plateasca si pe buna dreptate,cica anul acesta a obtinut licenta de acvacultura si asta schimba datele problemei...
cat despre bibani sunt chiar multi,foarte multi,dar totodata multi mici(intr-o partida(aprox3 ore) de spin reusita am prins in jur de 100 buc
clean este si el,dar in nr mai mic decat biban

devalin
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 171
Membru din: 31 Mar 2008, 10:03
Localitate: Deva
Contact:

Mesaj de devalin » 03 Mar 2011, 11:35

luci_t scrie:multumesc, manu.
Sper sa nu-si doreasca sa elimine bibanu si cleanul( destul de rar din auzite)
....cum am inteles ca au facut cu somnii pe Livada, din pacate!

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 03 Mar 2011, 12:11

"Eu personal sunt adeptul imbinarii utilului cu placutul(pescuit sportiv si productie)in masura in care se poate,dar la fel de bine pot sa aleg doar productia si de fapt asta este ideea de baza a investitiei cu cofinantare europeana(cresterea intensiva in viviere flotabile a salaului,sturionilor si crapului).
Popularile care se vor face in exteriorul vivierelor vor fi direct proportionale cu protocoalele incheiate cu asociatiile de pescari,speciile de pesti ar fi crap,stiuca, somn,caras,cteno,salau si sanger."
cu asa ceva se doreste popularea tautului :evil: Ar fi bine sa se razgandeasca si sa pastreze speciile de pesti care sunt in lac. Salaul nu prea cred ca s-ar acomoda iar somnul ar curata pana si "anghila de tautz" pt ca lacul nu prea are structuri...

Avatar utilizator
MANU_82
veteran
veteran
Mesaje: 653
Membru din: 25 Iun 2008, 13:31

Mesaj de MANU_82 » 15 Mar 2011, 17:54

am fost azi la o iesire pe baraj;vreme frumoasa,lacul superb si pestii destui de putini :oops: (3 clenuti si 11 bibanei),e totusi foarte rece apa.

<script src='http://img38.imageshack.us/shareable/?i ... 6.jpg&p=tl' type='text/javascript'></script><noscript>Imagine</noscript>

<script src='http://img847.imageshack.us/shareable/? ... 4.jpg&p=tl' type='text/javascript'></script><noscript>Imagine</noscript>

<script src='http://img846.imageshack.us/shareable/? ... 2.jpg&p=tl' type='text/javascript'></script><noscript>Imagine</noscript>


sper din tot sufletul sa nu "distruga" acest,lac sa-l populeze cu crap si sa elimine aceste specii de pesti
poze cu pestii nu postez,deoarece risc sa mi se atraga atentia ca fac poze cu alevini si safiu dat exemplu la rubrica "asa nu" ... :twisted:

vleydyx
veteran
veteran
Mesaje: 619
Membru din: 31 Mai 2010, 21:02
Localitate: Beius-Bihor
Contact:

Mesaj de vleydyx » 15 Mar 2011, 18:41

Hee!! mi-ai furat lanseta..de fapt combo-ul :lol: Doar ca eu inca nu l-am botezat cu peste :cry:
C&R

Scrie răspuns