taut baraj

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Mesaj de Adelin » 28 Feb 2007, 17:58

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: nu mai am cuvinte!!!!...normal ca vin, dar tu pui mana pe ea!

Avatar utilizator
MaryS_27
junior
junior
Mesaje: 37
Membru din: 08 Feb 2007, 06:08
Localitate: Rm Valcea

Mesaj de MaryS_27 » 28 Feb 2007, 18:05

am vazut despre ce e vorba :D cat de urata e frate .... cine dreaq pune mana pe aia?? e scarboasa rau de tot :twisted: cat de mare poate sa ajunga???in ce ape traieste???

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 28 Feb 2007, 18:06

sigur era anghila uriasa si nu era tenie-gigant? :?


Din povestire am inteles ca era modelul cu 2 capete. :?:

Daca era din ala cu 7, parca m-as fi bagat si eu la expeditia asta, asa.....
prindeti/o voi!
near the beer

Avatar utilizator
Leba
veteran
veteran
Mesaje: 2944
Membru din: 19 Iun 2005, 14:14
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de Leba » 28 Feb 2007, 18:27

poate ca in urma conflictelor cu pescarii (gen musca vasla, papa barca, inghite ciobanescu) anghilele au ajuns in varful lantului trofic din zona.
si-atunci, cum sa nu fie prietenoase? :)

de poveste!
"Cu aceeasi minciuna nu poti pescui de doua ori"
East Spinning Team

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 28 Feb 2007, 18:33

leba scrie:poate ca in urma conflictelor cu pescarii (gen musca vasla, papa barca, inghite ciobanescu) anghilele au ajuns in varful lantului trofic din zona.
si-atunci, cum sa nu fie prietenoase? :)

de poveste!

Poate ne scapa ele de braconieri!

Poate, cu ajutorul votului nominal, o sa ajunga in Parlament.

Salvati Romania! Votati anghilele!

Musca-Fluture-Anghila - o versiune moderna pt Horea, Closca si Crisan!


Sau nu? :?
near the beer

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 28 Feb 2007, 18:51

http://www.crap.ro/pagina/74/323/anghila.html


Asa arato o anghila in mod obisnuit.
Dar la taut a suferit mutatii genetice din pricina izolarii :roll: si a teniilor care infesteaza lacurile din jud arad (vezi ghioroc) Sunt cunoscute exemplare de anghila prinse cu plasa de localnici si duse acasa fara a fi omarate. Seara au ramas in sac in magazie si dimineata nu mai erau :( La inventarul orataniilor din curte au iesit minus cateva gaini Anghila fiind un animal care se adapteaza foarte usor si-a facut un obicei din furatul gainilor din cotetele oamenilor. In timp sherpalaul a crescut si e cunoscut faptul ca mai fura si gaste, caini, miei, etc. etc :lol: :lol: :lol: :?

Avatar utilizator
MaryS_27
junior
junior
Mesaje: 37
Membru din: 08 Feb 2007, 06:08
Localitate: Rm Valcea

Mesaj de MaryS_27 » 28 Feb 2007, 19:01

poi ce e ma asta??traieste si pe uscat??

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 28 Feb 2007, 19:01

empthy_cluster scrie:salut,
clean, biban, atat!

cleanu s-a braconat iarna asta la greu cu `plase` la gura de varsare si fiind mik iarna asta de pescari care duce-au 20-30 kg clean acasa (cunosc caz sigur), cica s-a prins clean cu urme de dintzi de stiuk pe el, ma rog poate vidra, in afar de asta pe cine intere lipusi, caras (decimat de braconaj), si cred ca pe tot baraju vre-o catziva crapi pana-n 2-3 kg.

In fond dupa parerea mea tautzu este o bataie de joc unde nu merita sa-tzi pierzi vremea, eventual la un mik si o berula cu preteni admirand peisaju :( nu mai este ceea ce a fost :wink:

sal.
e pacat, pt ca am amintiri placute legate de tautz din perioada liceului cand o sapt am mancat peste din greu.

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 28 Feb 2007, 19:03

e un animal care se adapteaza f usor :D :lol: :lol: E ca vulpea: da atacu prin curti si se intoarce in apa pt a digera prada :P

Adi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 109
Membru din: 07 Mai 2004, 21:41
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Mesaj de Adi » 28 Feb 2007, 20:04

e pacat, pt ca am amintiri placute legate de tautz din perioada liceului cand o sapt am mancat peste din greu.
Asadar tu esti responsabilul cu decimarea populatiei piscicole din Taut?Eu am ajuns la cateva zile dupa, cu niste prieteni si nici urma de peste. Cum am plecat de acasa fara provizii, stiind ca balta colcaie a peste, primele zile au fost un adevarat chin. Nici urma de peste..doar rate, cate un ciobanesc pierdut de turma si vreo trei pescarusi debusolati. Avand instinctul de supravietuire in sange, am inceput sa mancam tot ce trecea prin zona. Abia dupa vreo 34 de rate, 11 gaini, un fazan schiop si doua veverite, foamea s-a mai potolit. Durerea ce ne apasa abdomenul a fost asa mare incat am mancat efectiv toata noaptea. Fulgii si penele victimelor ne-au oferit un culcus de neuitat. Dimineata printre mormanele de oase ce ne acopereau am realizat ca suntem inconjurati de oameni armati cu furci si secere artizanale. Cautau responsabilii masacrului nocturn. Si astfel salvand viata unor bieti tineri infometati, a aparut mitul anghilei de Tautz. Variantele au evoluat deoarece si populatia de rate din zona a scazut drastic, noi fiind in permanenta nevoiti sa gasim alte surse de hrana.

Scrie răspuns