stiuca_in_jud. Botosani

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
pensionaru
veteran
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 08 Feb 2008, 18:47
Localitate: Piatra Neamt,Villafranca di Verona(IT)
Contact:

stiuca in jud Botosani

Mesaj de pensionaru » 29 Apr 2008, 08:03

La noi tine cat si la voi.

Avatar utilizator
mihali
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 20 Ian 2007, 21:16

Mesaj de mihali » 29 Apr 2008, 09:04

La noi tine mai mult decat la voi (prohibitia). In ce sens?
Degeaba iti permite legea sa pescuiesti cand diferentele de clima sunt atat de mari. Cand in sud se pescuieste si la pasnic si la rapitor, la noi curg inca sloiuri de gheata.
Primavara aceasta lunga nu a permis decat ceva pescuit la rosioara si babusca, iar spinningarilor mai nimic. Cand a fost apa relativ limpede, a plouat, cand a fost vreme buna ,viiturile au facut impracticabil pescuitul pe perioade lungi.
Suntem intr'o prohibitie prelungita.

pensionaru
veteran
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 08 Feb 2008, 18:47
Localitate: Piatra Neamt,Villafranca di Verona(IT)
Contact:

stiuca in jud Botosani

Mesaj de pensionaru » 30 Apr 2008, 06:51

Aici ai dreptate Mihali.Dupa ce ca primavara e tarzie,mai e si ploioasa.Cand eram copil si nu erau cele doua baraje,ba nu cel de la Bucecea era gata,dar nu era umplut,iar Siretul era tulbure aveam o groaza de balti intre Ionaseni si Bucecea,in lunca Siretului altele care ne salvau partidele de pescuit.

nes
junior
junior
Mesaje: 86
Membru din: 09 Noi 2007, 11:36

Mesaj de nes » 30 Apr 2008, 09:20

Salutare. Am fost luni dimineata pe baltile de la Zvoristea. Am luat vreo 7 stiuculite la shad, bineinteles eliberate toate dupa scurte sedinte foto. Nimic mai rasarit... In schimb , cred ca am sa imi iau pusca si le bag alice in posterior braconierilor. Nici macar de Paste nu se linistesc...
Totusi AJVPS Botosani ce face? Sau baltile alea tin de Suceava? De ce nu se fac controale? Noi pt ce platim taxa de pescuit? Sa ne uitam la niste idioti cum baga plase? Ce putem face in cazul in care intalnim astfel de cazuri? La cine sa apelam? 112? Nu iau legatura cu seful de post din zona, care sta de"6" cum spunea un coleg mai devreme?
Imi vine , sincer, sa mai iau pe cativa "baietani" sa imi pun cagula pe cap, si sa le rup oasele in bataie, sa nu mai poata vasli in viata lor... daca sunt doritor pm :D.

Zack
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 29 Dec 2007, 05:05

Mesaj de Zack » 30 Apr 2008, 11:29

salutare tuturor! referitor la baltile de la zvoristea, ma mir ca mai e peste acolo... de fiecare data cand am mers, am "admirat" indemanarea braconierilor de a intinde/strange plase... i-am si filmat, dar ce folos? cine ar lua masuri???
cu seful de post vorbesti degeaba, ca e de-al lor :evil:
mare pacat, locurile sunt superbe!

Avatar utilizator
lucian_flo
senior
senior
Mesaje: 323
Membru din: 08 Apr 2008, 10:25
Localitate: Dorohoi
Contact:

Mesaj de lucian_flo » 30 Apr 2008, 11:45

La fel si eu, de doua ori am fost pe acolo si de tot atatea ori erau braconierii ce intindeau plase.
Cred ca trebuie sunat la 112 sau la politie. Dar nu la politia din Zvoristea ca sunt mana in mana cu ei. Intr-adevar pacat de baltile alea. Stiuca este multa, mai ales puiet dar nu are loc sa creasca din cauza astora.

nes
junior
junior
Mesaje: 86
Membru din: 09 Noi 2007, 11:36

Mesaj de nes » 30 Apr 2008, 12:42

Pai posteaza filmarile pe site...sau la televiziuni... Mi-am cumparat de curand camera video si cred ca am sa fac cateva filmulete si postate unde trebuie poate reusim ceva... Macar sa mai treaca cei de la asociatie din cand in cand pe acolo si tot e un inceput.
Si eu ma intreb cum de mai este atat de mult peste pe aceste balti. Am avut ocazia sa vad acum 2 saptamani caras foarte mare care depunea ( cum se prindea de mult pe lacul de linistire de la stanca-costesti, cunoscatorii stiu despre ce vb). Ma mir ca au scapat exemplare asa mari... Stiuci de dimensiunea pixului sunt destul de multe, dar nu apuca saracele sa treaca de kg. Nu se iarta nimic, suntem un popor de fomisti din pacate. Mai avem mult pana sa implementam din mentalitatea celor din occident: catch&release-ul sunt fabule cu prosti pentru unii. Daca nu se intoarce acasa cu tolba plina de peste , chiar daca are 10-20 de buc/kg nu e pescar...
Traiesc insa cu speranta ca daca incepem sa dam exemplu si sa luam atitudine vom reusi sa schimbam ceva din toate astea. Poate copii nostri vor apuca sa prinda stiuca de 5-6 kg pe viitorul lac de acumulare de la Zvoristea...

Avatar utilizator
storm
veteran
veteran
Mesaje: 8037
Membru din: 21 Iul 2006, 14:01

Mesaj de storm » 30 Apr 2008, 12:50

Fomistii de la Zvoristea n-au nici o teama de politie,pt ca dupa spusele lor sunt mana in mana.Eu le-am strigat ca le dau bani de o conserva de peshte si sa se duca acasa satui,dar n=au vrut :D Mai aveam putin si sareau la bataie noroc ca le-am zis ca ii curentez cu gripul 8) si s-au linistit

Avatar utilizator
storm
veteran
veteran
Mesaje: 8037
Membru din: 21 Iul 2006, 14:01

Mesaj de storm » 30 Apr 2008, 12:54

Si apropo,mai bine mergeti la Rogojesti,e stiuca mai multa si mai deasa,iar nea Gica paznicul mai sperie braconierii din cind in cind

nes
junior
junior
Mesaje: 86
Membru din: 09 Noi 2007, 11:36

Mesaj de nes » 30 Apr 2008, 13:15

La Rogojesti nu am fost inca... Hai sa facem o echipa si sa mergem mai multi duminica asta, sau peste doua saptamani. Ce spune-ti, se baga careva? :D.

Scrie răspuns