stiuca_in_jud. Botosani

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
mihali
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 20 Ian 2007, 21:16

Re: e pacat

Mesaj de mihali » 12 Apr 2008, 10:43

lucian_flo scrie:Da, e pacat de zona asta frumoasa.
Apoi daca nici la Rogojesti nu este stiuca ....
:lol: :lol:
Frumoasa gluma...sau dezinformare. Este , stiuca este...Si pentru cei care doresc marele "monstru" are balta peste.

Avatar utilizator
CipU
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 155
Membru din: 10 Aug 2004, 18:56
Localitate: Iasi

Mesaj de CipU » 12 Apr 2008, 12:27

Eu am prins pe Zvoristea - cam prin toate baltile de acolo dar mici - pana la 1 kg si in balta de la Lozna.Dar la Lozna cu 4-5 ani in urma.Ultima data cand am fost era o pancarda cu proprietate privata (acum vreo 3-4 ani).Frumoasa balta , are tot ce trebuie si adancime si stuf. Acolo trebuie sa fie monstri :)
Nu mai stiu care este situatia prin zona, ajung foarte rar , dar mi-ar place sa citesc postarile voastre dupa partidele pe care le faceti pe acolo.Multumesc

Avatar utilizator
mihali
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 20 Ian 2007, 21:16

Mesaj de mihali » 12 Apr 2008, 12:32

ciprian ungureanu scrie:Dar la Lozna cu 4-5 ani in urma.Ultima data cand am fost era o pancarda cu proprietate privata (acum vreo 3-4 ani).Frumoasa balta , are tot ce trebuie si adancime si stuf. Acolo trebuie sa fie monstri :)
Nu mai stiu care este situatia prin zona, ajung foarte rar , dar mi-ar place sa citesc postarile voastre dupa partidele pe care le faceti pe acolo.Multumesc
La Lozna pancarda era pusa de un braconier privat. Are stiuca , si monstrii, dar dezamageste gustul pestelui , daca vrei sa faci si o frigare. Din nou trebuie spus ca la naluci, adevartul pescuit, aici trebuie barca. Sanse mici de pe mal.

Avatar utilizator
lucian_flo
senior
senior
Mesaje: 323
Membru din: 08 Apr 2008, 10:25
Localitate: Dorohoi
Contact:

lozna

Mesaj de lucian_flo » 12 Apr 2008, 12:48

Da, la Lozna am fost eu in urma cu vreo 4 saptamani. Cand inca era prohibitie. Cum nu am barca am dat de pe mal. Nu am luat nimic, in schimb mi-am pierdut toate linguritele. S-au agatat si aveam fir subtire 0.15.

Cica balta sa retrocedat oamenilor din sat. Ca acolo era pamantul lor. O cunostinta a mers acolo si l-au luat satenii la fugarit.

pensionaru
veteran
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 08 Feb 2008, 18:47
Localitate: Piatra Neamt,Villafranca di Verona(IT)
Contact:

stiuca in jud. Botosani

Mesaj de pensionaru » 12 Apr 2008, 16:33

Pentru Nucus.Cand m-am referit la "gandacul de mai"cum i se spune prin sud,nu m-am referit la carabusi ci la "croitorasi sau doctorasi"cum li se spune prin nord.Daca primavara este timpurie sau tarzie se poate pescui fara sa incalci legea.

pensionaru
veteran
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 08 Feb 2008, 18:47
Localitate: Piatra Neamt,Villafranca di Verona(IT)
Contact:

stiuca in jud. Botosani

Mesaj de pensionaru » 12 Apr 2008, 16:40

In Piatra Neamt si imprejurimi se pescuieste si in prohibitie pentru ca se suprapune zona de munte si cea colinara.

nucus
veteran
veteran
Mesaje: 1092
Membru din: 03 Noi 2005, 17:49

Mesaj de nucus » 13 Apr 2008, 17:33

In mod normal prohibitia se refera la pesti si nu la ape!Cea mai buna balta de stiuca, din zona , este Lozna,dupa parerea mea.Din pacate e foarte braconata si fiind formata pe locul unei vechi cariere de turba se pare ca unii locuitori din zona au turbat.

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 13 Apr 2008, 20:44

puteti sa imi spuneti cum ajung la aceasta Lozna din Botosani???
voi fi prin zona de Paste...si parca as arunca un salmo, doua :D :lol:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
lucian_flo
senior
senior
Mesaje: 323
Membru din: 08 Apr 2008, 10:25
Localitate: Dorohoi
Contact:

lozna

Mesaj de lucian_flo » 13 Apr 2008, 21:57

Iesirea din Dorohoi spre Sendriceni. Treci de liceul de la Sendriceni, ajungi in Lozna. Iar de acolo faci la stanga inainte de Biserica sau Primarie. Si mergi pe drumul ala neasfaltat pana ajungi la balta. Se vede nu ai cum sa o ratezi.

Numai ai grija la sateni. Au cam turbat :D .

nucus
veteran
veteran
Mesaje: 1092
Membru din: 03 Noi 2005, 17:49

Mesaj de nucus » 14 Apr 2008, 06:12

Ma refeream la balta de linga Mihaileni,Cindesti pe valea Siretului.Venind dinspre Botosani spre Mihaileni e un drum la dreapta,inainte de intrarea in Candesti, care duce la localitate Lozna.Mihali poate sa dea indicatii mai precise.DE ce nu incerci Rogojesti_ul?
lucian_flo,vorbim de doua balti diferite!

Scrie răspuns