stiuca_in_jud. Botosani

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
lucian_flo
senior
senior
Mesaje: 323
Membru din: 08 Apr 2008, 10:25
Localitate: Dorohoi
Contact:

Mesaj de lucian_flo » 26 Mai 2008, 09:53

Intr-adevar. Apa scazuta dramatic si tulbure tare. Am facut cateva lansari si am plecat caci nu avea rost.
Am mers la Zvoristea unde marea majoritate a locurilor erau ocupate. Cateva lansari in singurul loc ramas liber si nimic. Am plecat invinsi. Ceilalti de pe balta erau la stationar. Au scos cate o marla, doua dar la pestisor viu. Spineri nu prea am vazut.

La intoarcere surpriza, am ramas cu masina in pana fix in mijlocul unei balti. Noroc cu prietenu asta al meu "Adrianoo". De cand sa facut membru pescar sportiv stie si mecanica :D . Daca nu era el naufragiam, apa intra cu viteza in masina.

Dar na, ce sa-i faci, mai patesti si de astea.

vobleru
junior
junior
Mesaje: 31
Membru din: 12 Apr 2008, 15:13
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de vobleru » 26 Mai 2008, 12:02

am fost de multe ori la pescuit pe baltile de la Zvoristea (merg acolo de vreo 4-5 ani)...la inceput se prindea bine si nu se bracona ca acum. cea mai mare stiuca prinsa de mine a avut 2 kg, insa mi-a povestit un pescar care frecventa locul de mult timp ca s-a prins si stiuca mare. zicea ca intr-o primavara, la dezghet, s-a gasit o stiuca peste 10 kg la suprafata apei. am prins biban (insa acu e mai rar), rosioara, babusca, si un lin. la inceput am pescuit la stationar insa m-am profilat pe spining. peisajul e superb! ultima data, am prins doar o marla pe balti, in vreo 4 ore de incercari. vazand ca nu merge am mers in apropierea baltilor, pe cursul siretului, si am luat 3 stiuci (una peste 1 kg), si cativa clenuti. nu ati incercat sa pescuiti pe rau(Siret)?

Avatar utilizator
lucian_flo
senior
senior
Mesaje: 323
Membru din: 08 Apr 2008, 10:25
Localitate: Dorohoi
Contact:

Mesaj de lucian_flo » 26 Mai 2008, 14:10

La Zvoristea de cate ori am mers de atatea ori am vazut braconieri, mai putin acum Duminica. Cred ca asa se explica lipsa pestelui. Sunt braconate in stil barbar. Pacat, vorba ta e un peisaj superb.

Nu am pescuit niciodata pe Siret. Dar serios spun ca m-ar interesa, m-ai ales as incerca si la clean. Tu in ce loc ai dat de ai prins stiucile si clenii? Ai mers in continuarea drumului de la balti pana la padurea de langa rau? Si la ce ai dat?

Grea boala Spinning-ul asta. :)

vobleru
junior
junior
Mesaje: 31
Membru din: 12 Apr 2008, 15:13
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de vobleru » 26 Mai 2008, 16:24

dap...am mers pe drumul care duce de la balti la rau...am incercat la mai multe, dar tot ce am prins a tras la un vobler rapala micut, pt clean. si eu ma documentez de pe forum despre pescuitul la avat. am auzit ca sunt locuri bune pe suceava, in zona liteni-dolhasca.

vobleru
junior
junior
Mesaje: 31
Membru din: 12 Apr 2008, 15:13
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de vobleru » 26 Mai 2008, 16:27

pe balti am incercat la de toate, dar cel mai bine a mers la twistere, mai ales albe.

Avatar utilizator
lucian_flo
senior
senior
Mesaje: 323
Membru din: 08 Apr 2008, 10:25
Localitate: Dorohoi
Contact:

Mesaj de lucian_flo » 26 Mai 2008, 17:02

Ai dat in vreun loc anume acolo pe rau?
Daca mai stii ceva locuri bune de clean sau stiuca de acolo pana la podul de la Varfu Campului si dincolo de pod, nu conteaza, sau ceilalti care stiu va rog spuneti-le.


La rotativa nu ai incercat la clean? Stiuca la ce ai prins-o pe Siret?

vobleru
junior
junior
Mesaje: 31
Membru din: 12 Apr 2008, 15:13
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de vobleru » 26 Mai 2008, 17:19

am scris mai sus...si stiuca si cleanul i-am prins la voblerul ala micut(rapala) de clean, pe care am dar 35 ron. am dat exact pe portiunea de rau dinspre balti, unde siretul face o bucla si se imparte in doua

Avatar utilizator
Adrianoo
junior
junior
Mesaje: 49
Membru din: 08 Mai 2008, 19:30

Salut!

Mesaj de Adrianoo » 27 Mai 2008, 21:51

lucian_flo scrie:Dar na, ce sa-i faci, mai patesti si de astea.

Avatar utilizator
lucian_flo
senior
senior
Mesaje: 323
Membru din: 08 Apr 2008, 10:25
Localitate: Dorohoi
Contact:

Mesaj de lucian_flo » 28 Mai 2008, 20:20

Vant mare!

Avatar utilizator
Adrianoo
junior
junior
Mesaje: 49
Membru din: 08 Mai 2008, 19:30

Mesaj de Adrianoo » 28 Mai 2008, 20:23

Valuri imense! Apa tulbure :o

Scrie răspuns