stiuca_in_jud. Botosani

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
lucian_flo
senior
senior
Mesaje: 323
Membru din: 08 Apr 2008, 10:25
Localitate: Dorohoi
Contact:

Mesaj de lucian_flo » 16 Mai 2008, 08:50

Multumesc!
Pacat ca nu prea am drum in Radauti.
Ati mai fost pe la Rogojesti? Cum e apa? A plouat pe acolo? As trage o fuga Sambata sau Duminica.
Cand e mai bine sa mergi? dimineata sau dupa-amiaza? Cam in ce interval de ore mananca mai bine stiuca?

Avatar utilizator
mihali
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 20 Ian 2007, 21:16

Mesaj de mihali » 16 Mai 2008, 11:12

lucian_flo scrie:Multumesc!
Pacat ca nu prea am drum in Radauti.
Ati mai fost pe la Rogojesti? Cum e apa? A plouat pe acolo? As trage o fuga Sambata sau Duminica.
Cand e mai bine sa mergi? dimineata sau dupa-amiaza? Cam in ce interval de ore mananca mai bine stiuca?
Am fost ultimile 4 zile in fiecare zi. Apa este foarte buna de pescuit la spinning, stiuca inca inactiva (una singura am prins), insa bibanul are momente cand ataca si oscilanta mare. Cel mai spectaculos este sa ii vezi urmarind naluci mari pentru ei pana langa barca. Momentul cel mai prielnic il alege pestele, asta deoarece...nici o zi nu'i ca cealalta.

Avatar utilizator
Adrianoo
junior
junior
Mesaje: 49
Membru din: 08 Mai 2008, 19:30

Mesaj de Adrianoo » 16 Mai 2008, 22:34

Ba cand incepe sa traga stiuca asta? :lol: Ca vine canicula!. Chiar, daca e cald afara se pescueste mai bine?

Avatar utilizator
mihali
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 20 Ian 2007, 21:16

Mesaj de mihali » 17 Mai 2008, 07:17

Am fost aseara, intre doua ploi, si am dat de pe mal in zona SP3. Spectacol! Stiuca ataca la suprafata apei facand zgomot ca si avatul. Slabe sanse insa pentru pescar. Toate atacurile erau in stuf. Apa este crescuta si varfurile stufului, abia iesite din apa, ofera spatii suficiente pentru "cumatra" dar nu si pentru evolutia nestingherita a unei naluci. Cat despre canicula...asta tine doar cateva saptamani. Daca!
Anul trecut, in luna august, se prindea stiuca in perioada cea mai calduroasa a zilei.

Avatar utilizator
lucian_flo
senior
senior
Mesaje: 323
Membru din: 08 Apr 2008, 10:25
Localitate: Dorohoi
Contact:

Mesaj de lucian_flo » 19 Mai 2008, 07:28

Dar sambata dupa amiaza ati prins ceva? Nu erati dumneavoastra cu barca in larg?

Noi am dat de pe mal la 4 Plopi si SP3 dar nimic. Cum spuneati stiuca avea atacuri dar in stuf. Apa era scazuta. Salvarea zilei a venit pe inserat, 4 oameni, intr-un sfert de ora am prins 2 kile si ceva de biban, la twister alb.

Duminica dimineata doar o marlitza, scapata.

Avatar utilizator
mihali
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 20 Ian 2007, 21:16

Mesaj de mihali » 19 Mai 2008, 08:23

lucian_flo scrie:Salvarea zilei a venit pe inserat, 4 oameni, intr-un sfert de ora am prins 2 kile si ceva de biban, la twister alb.

Duminica dimineata doar o marlitza, scapata.
Despre biban nu se discuta deoarece este in prohibitie, cat despre stiuca nici nu a vrut sa se uite. :D

Avatar utilizator
lucian_flo
senior
senior
Mesaje: 323
Membru din: 08 Apr 2008, 10:25
Localitate: Dorohoi
Contact:

Mesaj de lucian_flo » 19 Mai 2008, 09:52

Care ar fi cauza? Scaderea apei? E satula din cauza pestisorilor iesiti anu asta? Oare cand o sa se prinda?

Vara (Iunie, Iulie, August) cum e la stiuca? Mananca? Sau nu, din cauza caldurii?

Avatar utilizator
mihali
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 20 Ian 2007, 21:16

Mesaj de mihali » 19 Mai 2008, 10:26

De mancat tot mananca indiferent cat de cald este. Problema noastra , a pescarilor, este momentul cand mananca si locul. Am avut ocazia si sambata sa privesc cum se hraneste intens dar in papura care este foarte rara. Rara , rara dar nu ai cum sa dai cu naluca prin ea.
In schimb, sambata dimineata, s'au luat trei stiuci departe de stuf ceea ce e un semnal bun.
La mal , sansele cresc din august.

Avatar utilizator
mihali
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 20 Ian 2007, 21:16

Mesaj de mihali » 19 Mai 2008, 15:34

lucian_flo scrie: Duminica dimineata doar o marlitza, scapata.
Un prieten a luat de pe barca, in larg, departe de papura, o stiuca de 2 kg. La vobler. Si totusi misca!

Avatar utilizator
lucian_flo
senior
senior
Mesaje: 323
Membru din: 08 Apr 2008, 10:25
Localitate: Dorohoi
Contact:

Mesaj de lucian_flo » 22 Mai 2008, 13:39

Cum e la Rogojesti? Tulbure? A plouat pe acolo?

Scrie răspuns