stiuca_in_jud. Botosani

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 10 Apr 2008, 07:15

pentru zilele de paste se combina cineva prin zona la un pescuit mic ?? :D
eu ajung atunci in Botosani la rude si din pacate nu prea stiu zona... poate ma ajutati careva cu indicatii :D

Multzam fain. :wink:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

pensionaru
veteran
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 08 Feb 2008, 18:47
Localitate: Piatra Neamt,Villafranca di Verona(IT)
Contact:

stiuca in jud. Botosani

Mesaj de pensionaru » 10 Apr 2008, 17:43

constat cu surprindere ca sant foarte putini pescari sportivi pe aceasta portiune de rau;ar trebui sa intervina cu informatii ca eu cunosc multi pescari meseriasi din zona aceea ori sau "transformat" intre timp.

Avatar utilizator
Armand
veteran
veteran
Mesaje: 807
Membru din: 20 Apr 2005, 10:20
Contact:

Mesaj de Armand » 11 Apr 2008, 09:14

Zvoristea are tot timpul stiuca dar mica...nu apuca sa creasca mai mare de 2 kg.
Indiferent cate plase si lansete cu baboi baga baietii, tot se prinde.
La Lozna mai era cate o stiuca insa acum am inteles ca s-a autoimproprietarit cineva si nu se mai poate pescui.
Pe Bucecea si Rogojesti sunt cateva insa e recomandat sa iesi cu barca...
Pe Siret ma indoiesc ca poti sa faci un pescuit dedicat la Stiuca!
Intra cate una din cand in cand...
Pe Lacul de Linistire de la Stanca se prinde insa e greu tare de intrat acolo.
Spining....Prea bun ca sa fie light...

pensionaru
veteran
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 08 Feb 2008, 18:47
Localitate: Piatra Neamt,Villafranca di Verona(IT)
Contact:

stiuca in jud. Botosani

Mesaj de pensionaru » 11 Apr 2008, 18:38

La barajul de la Bucecea se mai ia,dar din barca si in coada lacului.Problema e sa nu intri in conflict cu braconierii caci sant protejati de politisti in civil care tin "de 6"inmasina pe mal.

nucus
veteran
veteran
Mesaje: 1092
Membru din: 03 Noi 2005, 17:49

Mesaj de nucus » 11 Apr 2008, 22:48

Armand! daca pe Rogojesti sint "citeva"stiuci,atunci ori nu esti informat,ori nu vrei sa spui adevarul si dezinformezi!Rogojesti-ul tine foarte multa stiuca!!!In momentul de fata apa e mare si tulbure dar pina la Paste s-ar putea sa se faca buna si stiuca sa manince.Pensionaru, in luna mai cind apar carabusii,pescuitul este oprit in apele de ses si daca in zona aval de barajul Rogojesti s-ar putea sa nu fi gasit de paznicii de la filiala,in amonte sint sigur ca o sa fie cu deranj....Probabil ca in amonte de podul de la Siret pescuitul sa se deschida simultan cu toate apele ce formeaza frontiera de stat cu Ucraina adica in jur de 20 mai si atunci s-ar putea sa pescuiesti cu carabusi de mai si sa faci "prapad" dar doar amonte de pod.
Si eu am copilarit pe malul Siretului!

Avatar utilizator
lucian_flo
senior
senior
Mesaje: 323
Membru din: 08 Apr 2008, 10:25
Localitate: Dorohoi
Contact:

e pacat

Mesaj de lucian_flo » 12 Apr 2008, 07:57

Da, e pacat de zona asta frumoasa.
Apoi daca nici la Rogojesti nu este stiuca nici la Ionaseni atunci mi-am facut degeaba permis de pescuit. Si eram atat de entuziasmat ca o sa prind.

Unde sa ma duc sa pescuiesc stiuca? Ca ma prins asa de tare boala asta la stiuca. Plus ca am cheltuit o gramada de bani pe scule si naluci.

Avatar utilizator
CipU
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 155
Membru din: 10 Aug 2004, 18:56
Localitate: Iasi

Mesaj de CipU » 12 Apr 2008, 08:55

Lucian , in afara de Zvoristea , Lozna si acumularuile de pe Siret - Bucecea-Ionaseni si Mihaileni-Rogojesti , eu as incerca si in Dorohoi chiar la iesire spre Lozna .Este acolo un baraj mai mic. Nu mai stiu cum arata , insa acum mai multi ani (cam 10) promitea sa tina stiuca.Obligatoriu barca
Daca mergi acolo sa dai de stire despre cum arata si rezultate

Avatar utilizator
lucian_flo
senior
senior
Mesaje: 323
Membru din: 08 Apr 2008, 10:25
Localitate: Dorohoi
Contact:

baraj_jijia

Mesaj de lucian_flo » 12 Apr 2008, 09:09

Da cred ca stiu despre ce baraj vorbesti.
Este vorba de barajul pe Jijia facut la iesirea din Dorohoi spre Sendriceni. Dar nu cred ca obtii rezultate daca mergi acolo. Din cate stiu eu nu am auzit pe nimeni sa mearga la stiuca acolo. Plus ca apa a mai scazut intre timp.
Este si braconat. Toti care merg la pescuit acolo, merg la crap si caras.

Avatar utilizator
CipU
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 155
Membru din: 10 Aug 2004, 18:56
Localitate: Iasi

Mesaj de CipU » 12 Apr 2008, 09:20

Poti face totusi o incercare - fiind asa aproape. Nu trebuie sa fi prins cineva . O sa fii primul :D
ai barca ?

Avatar utilizator
lucian_flo
senior
senior
Mesaje: 323
Membru din: 08 Apr 2008, 10:25
Localitate: Dorohoi
Contact:

fara barca

Mesaj de lucian_flo » 12 Apr 2008, 10:02

Nu, nu am barca. Dar as vrea sa imi cumpar. Stii unde e mai ieftin? Din cate stiu pe la ucrainieni e mai ieftin.

Nu as vrea sa incerc aici ptr ca nu prea imi place zona. M-ar interesa mai mult Rogojesti. Mai ales ca ieri mi-am facut si eu permis. Tre sa il ud. :)

Si m-ar interesa foarte tare la ce merge la Rogojesti la stiuca? La oscilanta, twister? De pe mal sau din barca?

Scrie răspuns