Stiuca record

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

spiridusul
veteran
veteran
Mesaje: 1994
Membru din: 11 Mai 2008, 14:12
Localitate: bucuresti

Stiuca record

Mesaj de spiridusul » 17 Aug 2009, 22:42

Pe blogul purefishing am gasit aceasta poveste (Brocodile), cu acest exemplar fenomenal de stiuca. Daca-am avea si noi cultura de a elibera pestii poate si la noi s-ar putea prinde asemenea exemplare...

http://www.purefishing.fr/blog/blog-sylvainlegendre

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 18 Aug 2009, 09:10

Daca si noi am avea un guvern care sa asigure ,la nivel national,un trai decent.....Intrebare:cum te-ai simti sa tragi ca orbu pt un salariu de 2-300 eoro pe luna,ai 2 copii si perspectiva unui viitor sumbru, si cind mergi odata la pescuit sa prinzi o stiuca de vreo 4-5 kile p,pe care ori o vinzi ori o maninci,si sa te condamne cineva pt acest lucru??Crezi ca nemtii, spaniolii sau francezii daca ar fi in situatia asta, ar fi mai ecologisti?Ma indoiesc profund,si in fond pestii au fost facuti pt oameni si nu invers.Si chiar daca ai elibera stiuca respectiva, ar cadea victima braconierilor cu curent,setca,butelie si mai stiu eu ce...,si uite asa, un cerc vicios de-ti vine sa-ti iei lumea in cap....

Clenarul007
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 26 Aug 2008, 15:22

Mesaj de Clenarul007 » 18 Aug 2009, 10:51

O simpla intrebare am si eu: cine cheltuieste sute de euro/dolari pe bete,fire, etc. si sute de mii pe voblere si alte nalucii oare chiar nu-si permite sa isi imagineze cand se afla in supermarket, in fata congelatorului cu peste ca agata un vobler, sa nu zic yo-zuri ca ar fi prea mult, dar macar un rapala sau salmo, si de banii aceia sa-si cumpere 2 kilograme de peste? Sau se respecta atat de mult incat doar un salau sau o stiuca proaspata ii potoleste foamea?

zander
veteran
veteran
Mesaje: 547
Membru din: 30 Iun 2005, 11:13
Localitate: cluj-bistrita

Mesaj de zander » 18 Aug 2009, 11:49

Anul asta am retinut doar o data peste dat fiind faptul ca am pescuit doar pe ape cu regim c&r sau cand am dat pe ape publice nu am prins ceva notabil, dar ca si raspuns la intrebarea pe care mi-ai dat-o sa sti ca da prefer sa mananc un peste proaspat care stiu cand este si de unde este prins decat ceva congelat de anul trecut.
Nu din vina pescarului sportiv au ramas apele fara peste (iutate la SUA poti retine intr-o zi mai multe bucati din diferite specii) ci din vina braconierilor.......asa ca da daca prind si vreau sa retin o bucata sau doua o fac fara nici cea mai mica retinere....dar fara sa sar calu!

spiridusul
veteran
veteran
Mesaje: 1994
Membru din: 11 Mai 2008, 14:12
Localitate: bucuresti

Mesaj de spiridusul » 18 Aug 2009, 12:09

Pe mine m-a impresionat dimensiunea pestelui in special. La o asemenea captura eu personal ma gandesc la potentialul de reproducere pe care-l are un asemenea specimen. Mi se pare mult mai corect sa pastrezi o stiuca de 2 kg daca vrei sa mananci un peste proaspat decat una de peste 5. Si, vorba lui Tudor, ce familie sa ai sa manancce la o masa o stiuca de 5 kg?
Daca este sa iau in discutie braconajul, atunci nu ar mai elibera nimeni nimic pe ideea ca oricum pica intr-o plasa candva.

_Sanya
veteran
veteran
Mesaje: 551
Membru din: 21 Mar 2005, 12:06
Contact:

Mesaj de _Sanya » 18 Aug 2009, 12:29

nu condamn pe nimeni care retine atatia pesti de dimensiune cat lasa legea, nici mai mult DAR nici mai putin ! ... orice peste eliberat pica pe mana braconerilor sau moare de otravi , asa ca nu faceti nici un rau daca aduceti acasa , numa sa aveti pofta de mancat ... pesti vor mai fi cat o fi , nu depinde de C&R-isti ! mai ales pe ape publice sau d'ale RNP 8)

faza zilei de duminica a fost cand a venit un braconer ( stiu io ca da cu prostovol) si de pe mal a vazut niste scobari , vro juma de ora numai am ascultat "vai de capul meu ce pesti , si cate " pe la urma am mers sa vad ce draq mai vede si asta ... pai 5 scobari de 15-20cm :shock:
vai de capul meu asta da , am zis si io , numa tonu a fost mai diferit :?

charly 33
senior
senior
Mesaje: 455
Membru din: 30 Iun 2008, 19:29
Localitate: Bucuresti

Mesaj de charly 33 » 18 Aug 2009, 12:44

De ce sa ne mai spalam,ca tot ne murdarim .Ce rost are. :D

_Sanya
veteran
veteran
Mesaje: 551
Membru din: 21 Mar 2005, 12:06
Contact:

Mesaj de _Sanya » 18 Aug 2009, 13:11

daca din robinet vine **** mai faci baie in ea ?

charly 33
senior
senior
Mesaje: 455
Membru din: 30 Iun 2008, 19:29
Localitate: Bucuresti

Mesaj de charly 33 » 18 Aug 2009, 13:20

Prea subtil ptr mine.Care-i legatura?

_Sanya
veteran
veteran
Mesaje: 551
Membru din: 21 Mar 2005, 12:06
Contact:

Mesaj de _Sanya » 18 Aug 2009, 13:36

apele sunt prada libere acum ... pana braconeru vede ca tu arunci inapoi un peste , el noaptea sigur baga plasa .. oricum autoritatiilor nu le pasa, atunci de ce sa nu braconeze si ziua :lol:

apropo ! parca la nemti nu prea se bucura pt C&R-isti, asa am auzit ca e interzis (poate numai pe ape de munte e asa ) 8) dar nu au probleme sa nu fie peste :roll:

Scrie răspuns