stiuca pe snagov

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 06 Iul 2004, 10:55

ah da...faci misto! bine, sa vezi ce-o sa te mai rogi de mine sa-ti cedez un jig marabu cand eu o sa prind avati si tu nimic. he he he.

prietenul meu si-a legat deja vreo doua, le-a incercat pe snagov fara succes (dar nici eu n-am vazut vreun atac la nimic din cele stiute). are o evolutie foarte interesanta un jig cu pene, eu zic ca in ape limpezi trebuie sa mearga la orice.

la nunta a fost super trist, mai ales ca voi erati pe olt. iar duminica pe snagov a fost si mai trist. ar trebui sa te mai duci si tu din cand in cand, poate ai uitat cum se vede malul snagovului din barca prin norii de fum de la gratare. dar macar am facut o super baie printre nuferi.

respect!

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 06 Iul 2004, 10:57

eu in locul tau nu m-as bucura la o baie in Snagov :evil:

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 06 Iul 2004, 11:03

lolz. deocamdata nu ma mananca pielea. ce sa zic, nu era nimic mai bun de facut.
stiuca parca a disparut cu desavarsire, n-am mai vazut nici o bataie, nimic. si e deja a treia oara cand merg degeaba anul asta.

cred ca avea dreptate cristi cand zicea ca il zapacesc localnicii la copca cand e iarna grea. singurul semn de viata a fost o urmarire, un biban mare a venit pana langa barca, n-a atacat insa nici asta. in rest, absolut nimic. si am dat la 60 de tipuri de lingura, n tipuri de plastice, voblere, tot ce aveam. absolut degeaba.

aia e, bine ca ati prins voi sambata fara mine. parca vad ca data viitoare cand merg si eu cu voi pe olt nu se mai repeta, anul asta parca-s urmarit de ghinion. :)

respect!

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 06 Iul 2004, 11:09

Apropo de Snagov, vorba lui Jeremy Wade "..in viata mea n-am prins stiuca sub ferestrele unei vile cu 3 etaje.." :)

Si sa facem un calcul scurt: 70 de linguri x 3 aruncari minimum=210 aruncari. n plastice, voblere, etc. inseamna vreo 500-600 de aruncari cu totul. Mama, ce umar trebuie sa ai Eugene!

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 06 Iul 2004, 11:27

he he. asta e, unde altundeva sa merg de la ora 4 seara pana cand se intuneca?!

se mai prinde si pe snagov. anul trecut am avut ceva activitate pe acolo. chiar daca e full de vile si de barci cu motor, sunt zone unde e liniste si pace si poti sa-ti incarci bateriile cu 5 liniute.

trebuia sa ma duc undeva sa ma relaxez, nu-mi iau iesea din cap ritmul manelelor de la nunta. :))

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

stiuca pe Snagov. Unde?

Mesaj de costica_fishing » 06 Iul 2004, 12:14

Domnule, o caut shi eu, da pas!

Toamna tarziu mai pune botul de la baza CFR in dreapta, pana la capat, unde se face canalul.
Da apa e mica shi bradishul a ajuns la suprafata.

S-ar mai fi prins chiar la buza stufului, de la baza CFR inainte, in locul unde lacul face curba inspre stanga. De asemenea, apa mica, rosioara multa!

Nu stiu unde s-o fi dus!

De asemenea, ar fi interesant unde este biserica scufundata.

La apa mare trebuie sa fie. Daca nu stiuca, macar un mustacios!

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 06 Iul 2004, 12:29

rosioara pe snagov? n-am prins, n-am vazut. doar biban si stiuca.
stiuca mica, bibani mai sunt si mai mari. am auzit intr-adevar ca ar fi si ceva somn, un prieten a si prins unul de 3kg, dar aia era intamplare.

eu nu merg in zona cu baza cfr. ma duc in nord, spre ploiesti. acolo e apa adanca, am gasit chiar zone cu adancimi de vreo 8m (dupa sfoara pt. ancora). dar nici acolo nu e.

asta a fost ultima iesire pe snagov anul asta, sa fie sanatoasa pana anul viitor. de acum incolo, vara o sa merg pe dunare dupa avat sau direct pe olt ori alta locatie indepartata. renunt definitiv la destinatia snagov, la fel cum am renuntat si la raul arges.

fir intins!

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 07 Iul 2004, 06:49

eugen scrie:
are o evolutie foarte interesanta un jig cu pene, eu zic ca in ape limpezi trebuie sa mearga la orice.



respect!
eugen,
spune-mi si mie ce fel de pene folosesti si de unde le procuri?
Mersi.

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 07 Iul 2004, 09:36

Pene de lemn. Alea de frasin sint cele mai bune!

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 07 Iul 2004, 10:10

:))

michael,

nu am folosit pene pana acum. sunt la inceput de tot. mai incolo, cand prind ceva pricepere si-o sa-mi iasa jig-uri frumoase (si prinzatoare) o sa le fac pozne si-o sa le postez pe aici.
nu sunt streamere, se prinde si la streamer dar in combinatie cu o oscilanta sau ceva, ca sa poti lansa (andrei din arad -intra si el pe aici pe forum - foloseste asa ceva si prinde).
eu le leg pe jig direct. le fac din marabu, cu ceva material stralucitor (fishair), apoi dau cu epoxy si cam asta e. deocamdata toata lumea face misto de mine, prin urmare maine sau poimaine ma voi duce sa prind niste bibani si-o sa fac poze cu ce voi prinde. nu de alta, dar se pare ca toata lumea e sceptica in afara de mine.



respect!

Scrie răspuns