stiuca pe snagov

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 08 Iul 2004, 06:33

Unde gasesc si eu marabu+ce mai trebuie?
Mersi.

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 08 Iul 2004, 07:37

Energofish are de toate in domeniul asta.

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 08 Iul 2004, 11:15

:) yep, energofish.



michael,

ar fi mai bine sa te dotezi cu un prieten muscar care sa iti arate intai cum se procedeaza. eu n-am asa ceva si simt lipsa.

aseara am fost 2 ore la teste pe Dambovita cu vreo 10 jiguri marabu, primele facute cu mana mea. dintre toate, doar unul evolua cum trebuie. restul le-am facut fie cu prea putine pene, fie cu prea multe, ori cu penele puse aiurea pe tija carligului.

plus ca am remarcat abia acum ca exista o relatie intre greutatea jigului si cantitatea de pene care trebuie folosite, asa ca va trebui sa experimentez mult si bine pana voi pricepe cum trebuie sa le fac. si tot legand am inteles si de ce e nevoie musai si obligatoriu de menghina si scule de facut noduri pe ata de montaj. si mai trebuie sa caut ceva materiale, nu sunt tocmai multumit de pene, va trebui sa caut un material cu mai multa portanta. deci sunt o gramada de detalii pe care ar fi bine sa ti le arate cineva, nu sa te prinzi tu pe parcurs de fiecare smecherie.

oricum, de mers, merg. am prins un biban pe unul alb cu corp rosu si am mai avut urmariri la unul orange, dar cred ca-l facusem prea mare ca sa atace. o sa mai leg cateva pentru olt, sambata, sa vedem acolo ce se intampla. :)

respect!

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 08 Iul 2004, 11:58

eugen,
ma bucur sa aud ca functioneaza jig-urile facute de tine.Cu timpul te vei perfectiona.Eu,din pacate,nu am de unde sa gasesc un prieten muscar,deoarece in zona de ses,pescuitul la musca nu se practica.Desi tare mi-ar fi placut sa invat sa leg muste pe jig...
Toate cele bune!

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 08 Iul 2004, 12:09

pai nu-s chiar muste. americanii le zic tot jig-uri si prind aproape orice cu asa ceva, in special salau si pastrav.

cum adica nu-s muscari in zona de ses? n-are nici o legatura zona geografica cu tehnica de pescuit, cu atat mai mult cand e vorba de muscari. pai ei prind si specii pe care noi nu le putem prinde.
poate ca nu-i stii tu.

anyways, asta cica e un topic despre snagov.

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 08 Iul 2004, 12:12

Din cati prieteni pescari am,putini sunt de rapitor,restul de pasnic.Muscar,inca nu am avut onoarea sa cunosc.
Toate cele bune!

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 09 Iul 2004, 07:05

Pt. Eugen:

Incearca penele albe de pe interiorul aripii de gisca salbatica. Sau pene de sarsea (albe sau gri metalic). Daca n-ai de unde sa gasesti iti aduc eu, aici se folosesc "la greu" pentru confectionatul mustelor pentru taparinele pentru stavrizi. Avantajul este ca fiind "impregnate", pentru impermeabilizare, sint super-flotante.

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 09 Iul 2004, 10:11

multumesc pt pont. o sa incerc sa prind o gasca salbatica prin bucuresti. :D

ce-i aia sarsea? daca vii si tu pe dunare, te rog mult sa aduci cateva pene din astea. macar sa le vad, poate facem niste experimente.

oricum, daca au flotabilitate mare, nu cred ca merg pentru jig-uri, mai degraba pentru muste de legat dupa oscilanta sau alt lest.

pt jig e nevoie de un material care sa se incarce mult cu apa si sa pulseze, marabu e bun, dar pentru jiguri foarte mici. si mai e si scurt, nu-mi pot lega naluci mai mari de 5-6cm.

cica trebuie sa caut blana de iepure si bucktail...parca vad ca pana la urma ma lenevesc si-mi aduc deja legate de afara. lolz.

oricum, multumesc inca o data. :)

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 09 Iul 2004, 12:07

Sarsea este numele "vinatoresc" pentru rata mica. Iti aduc pene, nu-i problema. Si de frasin, daca vrei. :lol:

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 09 Iul 2004, 12:23

ce-i aia frasin? :D

Scrie răspuns