Stiuca pe Neajlov???

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
cipic
veteran
veteran
Mesaje: 1078
Membru din: 09 Dec 2006, 15:59
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cipic » 18 Oct 2007, 23:32

Mie mi-a taiat textil de 0.20 o marlita de 200-300 de grame exact cand am dat-o pe mal!!!Zilele trecute dadeam dupa salau si am avut 2 rupturi adica taieturi exact in momentul atacului,deci nu inseamna ca e stiuca mare daca iti taie!!!

tavicoroiu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 104
Membru din: 30 Ian 2005, 15:44

Mesaj de tavicoroiu » 19 Oct 2007, 08:19

Va marturisesc ca atunci cand dau la salau cu voblere de 5cm sau la bibi cu 3-4cm in lacuri care au si stiuca, pun struna de textil si inca nici nu foarte gros. Am prins destule stiuci si nu am avut nici o ruptura. Si cand dau cu voblere de-astea mici dau exclusiv cu 0.16. Frana buna la mulineta cred ca e mai importanta. Am scos salai de 3-4 kg cu fir de 16. Si stiuci de 2.

Avatar utilizator
Armand
veteran
veteran
Mesaje: 807
Membru din: 20 Apr 2005, 10:20
Contact:

Mesaj de Armand » 19 Oct 2007, 09:07

Ai mult mai multe sanse sa iti taie o stiuca mica textilul... la alea mari dintii sunt mai tociti :lol: si mai rari...
Mai depinde si cat de tare inghite momeala...daca a luat-o tare si firul ii ajunge in coltul gurii, poti sa o scoti si cu mono linistit.
O perioada am dat si eu cu struna de textil insa dupa ce am avut vreo 6-7 taieturi in aceiasi zi m-am lasat pagubas.
Spining....Prea bun ca sa fie light...

Avatar utilizator
edi_curiosul
veteran
veteran
Mesaje: 2276
Membru din: 08 Mar 2007, 23:43
Contact:

Mesaj de edi_curiosul » 23 Oct 2007, 00:21

Armand scrie:Ai mult mai multe sanse sa iti taie o stiuca mica textilul... la alea mari dintii sunt mai tociti :lol: si mai rari...
Mai depinde si cat de tare inghite momeala...daca a luat-o tare si firul ii ajunge in coltul gurii, poti sa o scoti si cu mono linistit.
O perioada am dat si eu cu struna de textil insa dupa ce am avut vreo 6-7 taieturi in aceiasi zi m-am lasat pagubas.
eu zic sa iei o gura de stiuca si sa vezi unde poate taia firul... + ca ea isi cam schimba dintii, nu stiu daca apuca sa se toceasca ca nu e rumegatoare

Avatar utilizator
Nick
veteran
veteran
Mesaje: 854
Membru din: 22 Dec 2004, 09:06
Localitate: Iasi

Mesaj de Nick » 23 Oct 2007, 09:13

Struna de textil? :lol: :lol: :lol: Fiti seriosi,il taie mai repede decat pe un fir mono.
http://www.easteam.ro
Pestii nu citesc carti!

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 23 Oct 2007, 09:15

korekt :D
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

andrei-ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 9168
Membru din: 06 Mai 2004, 13:08
Localitate: Rm. Valcea
Contact:

Mesaj de andrei-ovidiu » 23 Oct 2007, 09:18

si in agatzatori taioase(scoici, placi de beton, bolovani ascutiti, plase mono) textilul se taie mai usor decat un mono, pt. ca nu exista frecare si elasticitate...daramite in gura unei cumetre...

Avatar utilizator
mihaimircea
veteran
veteran
Mesaje: 825
Membru din: 03 Aug 2005, 09:30
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mihaimircea » 23 Oct 2007, 10:49

andrei-ovidiu scrie:si in agatzatori taioase(scoici, placi de beton, bolovani ascutiti, plase mono) textilul se taie mai usor decat un mono, pt. ca nu exista frecare si elasticitate...daramite in gura unei cumetre...
Cum adica nu exista frecare??? Ce treaba are elasicitatea cu scoica??

On topic: Textilul se taie mult mai usor decat mono in diniti.
Iarna nu-i ca vara.... dar incet incet ajunge sa fie.

Avatar utilizator
Nick
veteran
veteran
Mesaje: 854
Membru din: 22 Dec 2004, 09:06
Localitate: Iasi

Mesaj de Nick » 23 Oct 2007, 11:37

Unii incearca sa taie un textil cu o foarfeca si li se pare ca se taie greu,in dintii stiucii, situatia sta cu totul altfel,si asta o spun din experienta proprie,nu din teorii gandite langa soba.De multe ori mi-a taiat textilul pe cadere fara macar sa-mi dau seama ce s-a intamplat.(evident, nu dadeam dupa stiuca)
http://www.easteam.ro
Pestii nu citesc carti!

parintelle
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 17
Membru din: 25 Oct 2007, 11:41
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de parintelle » 30 Oct 2007, 20:52

oameni buni, eu am CRESCUT pe neajlov....in amonte de calugareni stiu toate buturugile...

imi amintesc de primii cleni prinsi pe Neajlov...ii vazusem la TV :D imi amintesc si acum ca primul pui de clean l-am vazut iarna, mort pe un mal...acum vreo 7-8-10 ani...
dupa revolutie nu era pic de peste...numai boarta si rar pietrusel...apoi a venit carasul....apoi cleanul...apoi mreana, marlita... strapazani si bibani.... mai nou a aparut somnul.....

Neajlovul a inviat ...tine tot felul de peste acum, tot ce poate exista pe un rau de ses....

e un rau care merita pastrat asa cum e....mergeti, cautati locuri, bucurati-va si ELIBERATI....bucurati-va ca VEDETI pestele....am trait vremurile copilariei cand ma bucuram pt un pietrusel...

Bucurati-va si eliberati...peste e, voi sa fiti atat de isucsiti sa-l prindeti si atat de nobili sa-l eliberati viu ;)

inca o chestie: garla e cea mai tare scoala de pescuit....

Scrie răspuns