STIUCA LA SLATINA

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
BIBI
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 132
Membru din: 03 Ian 2005, 20:50
Localitate: SLATINA

STIUCA LA SLATINA

Mesaj de BIBI » 06 Ian 2005, 19:54

ÃŽn zona Slatina sunt două locaţii unde încă se mai poate prinde ştiucă,din care una,să zicem, prezintă mai mult interes. De la început însă tre să vă spun că, de formaţie "fixist", am trecut la spinning doar de doi ani, aşa că cine doreşte mă poate completa sau chiar contrazice. Aşadar: 1)balta oraşului-"La rudari",merg acolo destul de rar din următoarele motive: suprafaţa mică,un sfert din lungimea malului- patrulat de haitele lătrătoa-
re ale rudarilor riverani; mulţi pescari "la viu"; acces facil oricui doreşte...să-şi spele maşina gratuit; resturi menajere pe mal şi în apă, chestiuni obişnuite deci. Ştiucă încă mai este,personal nu am prins decât mârliţe,dar am văzut sărind bucăţi frumoase. La viu, am discutat cu cineva care a prins de 3,300 kg. O parte a bălţii,cam 1/2 din suprafaţa totală,are adâncime mai mare,în schimb,cel puţin de câte ori am fost eu,avea culoarea ceaiului rusesc aşa că lingurile mele doar s-au udat. Ca
o particularitate a lacului,în aceeaşi secvenţă de timp-aceeaşi baltă, partea dinspre rudari-apă colorată,partea dinspre şoseaua Craiova-Piteşti-apă limpede.Cauza-probabil lipsa curenţilor,forma"L" a lacului,adâncimea diferită,fac ca apa să nu "se amestece". Revin.

Avatar utilizator
BIBI
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 132
Membru din: 03 Ian 2005, 20:50
Localitate: SLATINA

Mesaj de BIBI » 06 Ian 2005, 21:39

Continui cu: 2) Lacurile de la Piatra -Olt (care prezintă oarece interes),
unde Todi mă îndoiesc că nu a fost,sau că nu are informaţii ,deoarece de la Piteşti până la Craiova sunt destul de cunoscute-fostele lacuri ale "fer-
mei partidului",actualmente în administrarea unei firme la care se pare,
conducerea AJVPS Olt,are ceva acţiuni dacă nu chiar...dar nu are importanţă atâta timp cât, comparând cu alte asemenea situaţii stăm destul de bine. Din cele 4 lacuri(mult spus "lacuri" pentru că sunt chiar f.mici),doar unul ţine ştiucă,deşi din informaţiile mele rezultă că de fapt două sunt populate cu acest peşte. Capturi personale,repet numai la "fiare",nu mai mari de 2,200 kg, la toate cele câteva ieşiri din a doua jumătate a lunii nov.2004, după întoarcerea din Deltă.Foarte multe piese la viu, un fost coleg de serviciu a prins de aproape 6 kg. Azi am aflat că în săptămâna Crăciunului,un alt cunoscut, a prins 2 buc. mari (!?kg)tot la viu. Natura,împrejurimile-super. ÃŽn afara sezonului de ştiucă se poate prinde şi altceva;taxa-100.000 anul trecut. Beleaua-suprafaţa utilă mică,nesimţiţi
care plantează o pădure de beţe şi ocupă zeci de metri de mal(unul singur) şi briceagul şi caracalina intră în traistă..."-că doar am plătit nu!?",nu verifică nimeni nici cantitatea nici dimensiunea(iartă-mă nea Titi!),sâmbăta şi duminica ful;oare cât o mai rezista!? Ştiuca,NORMAL ?

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 06 Ian 2005, 23:56

BIBI, multumim!
Era oarecum util sa spui: balta X: se ajunge din sos Pitesti-Slatina, la dreapta/stanga, in dreptul localitatii Y, cam Z km, pana la podul/copacul/biserica/etc..., unde faci la dreapta/stanga.
Ma rog. Asa cum le-ai prezentat nu prea mai conteaza.

Am auzit si io de "La Rudari". dar am auzit ca sunt pasnici. :D

Acu sa-ti spun ce legenda am auzit :D :
cica pe langa Slatina e un baraj pe Olt unde e stiuca multa. Pe malul barajului (cica) sunt multe vile (ma rog, deja nu prea mai credeam - ca Slatina nu-i Bucurestiul, sa fuga lumea sa-si faca vile inafara).
Foarte eliptice informatiile, dar seamana cu ce ai zis tu ref "la rudari".
Cred ca persoana nu stia ce sunt vilele si stiuca! :D

Era o vanzatoare la un magazin de articole de pescuit din Slatina. :lol:

Oricum, kkt pe bete! :lol:
near the beer

Avatar utilizator
todi
veteran
veteran
Mesaje: 1241
Membru din: 06 Iul 2004, 15:29
Localitate: Limassol
Contact:

Mesaj de todi » 07 Ian 2005, 11:11

Nu Bibi, am auzit de balti dar nu am fost. Informatii am. Sunt niste balti vai de mama lor, cu marlite.

Numai bine!

Avatar utilizator
BIBI
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 132
Membru din: 03 Ian 2005, 20:50
Localitate: SLATINA

Mesaj de BIBI » 07 Ian 2005, 19:36

balta "La rudari"- şos. "E 574",ieşirea din Slatina către Craiova, înainte de a trece podul rutier peste Olt, în dreapta. Balta se vede din şosea.
Lacurile de la Piatra-Olt- DN 64, venind dinspre Caracal spre Piatra-Olt, cu 1km-1.5 km înainte de intrarea în Piatra, la ieşirea dintr-o curbă dublă, se intră în dreapta pe un drum îngust, pietruit, care te conduce ţinând stânga la primul lac (500-700 m). Din şosea se pot zări vârfurile plopilor care mărginesc o parte a lacului.
Costică doamna ori a vrut să fie amabilă(!?), ori ştie ceva ce nu mai ştie nimeni. Acele vile există, noi îi spunem "cartierul de vest" sau "faleză", sunt construite pe faleza Oltului, ieşirea din Slatina către Mânăstirea Clocociov, mai departe drumul te conduce către hidrocentrala Slătioara.
Şalău se prinde în lacul de acumulare, dar ştiucă nu am auzit.

Avatar utilizator
BIBI
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 132
Membru din: 03 Ian 2005, 20:50
Localitate: SLATINA

Mesaj de BIBI » 27 Mar 2005, 19:28

todi,
am fost azi la Piatra-Olt, nu s-a prins mare lucru, însă pot să-ţi spun sigur că săptămâna trecută s-au luat bucăţi şi de 8 kg....la viu(vorbesc de ştiucă).
Necazul este că nu ai loc de craioveni care întind unul câte 6-7 beţe la viu! Nu ştiu de unde ai tu informaţia cu "bălţile vai mama lor"...şi alte cele, cert este că într-adevăr balta 4 este oarecum mică dar culmea!, nu ai loc de concitadinii tăi! Eu ţi-am dat o informaţie corectă şi... mai ales verificată. Spune-mi te rog dacă ai ceva veşti despre balta de la Băbiciu, care la fel "ţinea" ştiucă. Azi am aflat că se lucrează la "încercuire", s-au instalat foişoare, etc. Se pare că a fost concesionată, dar sursa nu e sigură.
La Arceşti, Oltul e tulbure, nu sunt şanse de şalău!

Avatar utilizator
BIBI
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 132
Membru din: 03 Ian 2005, 20:50
Localitate: SLATINA

Mesaj de BIBI » 28 Mar 2005, 16:22

...nu înţelege că aş avea ceva cu craiovenii, mă gândeam doar că unii dintre ei ar putea fi sursa zvonurilor deformate care au ajuns la tine, referitor la resursele bălţii. Pescar fiind, îi înţeleg - nu zici din casă.

Avatar utilizator
todi
veteran
veteran
Mesaje: 1241
Membru din: 06 Iul 2004, 15:29
Localitate: Limassol
Contact:

Mesaj de todi » 29 Mar 2005, 08:29

Chestia cu multe bete la viu e foarte adevarata, si e practicata pe scara larga de pescarii craioveni. Pe de alta parte, pot sa'ti spun ca stiuci mari sunt in orice balta cu stiuci mici :lol:

Asta toamna am fost la balta de la Frunzaru, de curiozitate :) Plin de lansete la viu, plase bagate de rudari samd, deci bine au facut c'au concesionat'o.

De obicei prindeti salau la Arcesti?

Numai bine!

leonb
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 218
Membru din: 25 Dec 2004, 15:19
Localitate: bucuresti- metro, buldo, dodo

Mesaj de leonb » 29 Mar 2005, 10:33

la olt se pescuieste la liber de sunt atatia craioveni sau cu taxa pe zi sau e valabil permisul de la DJ?

Avatar utilizator
todi
veteran
veteran
Mesaje: 1241
Membru din: 06 Iul 2004, 15:29
Localitate: Limassol
Contact:

Mesaj de todi » 29 Mar 2005, 14:10

leonb, ai vrut sa fii mustrator? :wink:

nu este valabil permisul de DJ, pescuitul nu e la liber si nici nu e o taxa pe zi, desi m'ar bucura prima si ultima varianta.

nu stiu cine face mai mult rau, craiovenii nesimtiti care baga in plasa toti strapii (valabil si pentru bastinasi :lol: ) sau filiala ca se multumeste cu 50 k de masina sa aiba si ei de'o bere. asta e o curiozitate de'a mea.

Numai bine!

Scrie răspuns