Stiuca in... Oltenia

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Felics
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 27 Ian 2010, 10:30

Stiuca in... Oltenia

Mesaj de Felics » 14 Oct 2010, 09:54

Salut,

Stie cineva balti cu stiuca in zona Craiovei sau prin Dolj/Olt/Gorj/Mehedinti/Valcea? Nu conteaza daca sunt balti cu plata, balti in care nu se pot retine pestii sau ca sunt la 100km+ distanta de Craiova. Vreau doar sa mai prind si eu cate o stiuca. Am fost la Dunare dar majoritatea sunt mici(in 3 iesiri o singura stiuca peste 1kg:|)

Multumesc pentru ajutor

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Mesaj de kingofbeasts » 14 Oct 2010, 10:31

incearca pe si sub C0 la Dabuleni. poate mai sunt cateva.

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 14 Oct 2010, 19:56

exista in zona Babiciu o balta cu plata care are stiuca.
nu se pescuieste din barca.

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Mesaj de stefanflorin » 14 Oct 2010, 23:46

mergi la Izbiceni, nu e balta, e Olt, e moca, poti retine peste si poti avea parte de bucati :shock:

Felics
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 27 Ian 2010, 10:30

Mesaj de Felics » 21 Oct 2010, 16:14

Am fost pe canalul C0 si desi pare ok nu am prins nimic. La intersectia cu Dunarea erau mult prea multi oameni. Dupa asta am plecat la Izbicei si nu arata deloc a loc cu stiuca. E un baraj ca oricare altul de pe Olt. Dupa asta am fost la balta cu plata de la Babiciu. Am ajuns prea tarziu ca sa mai stau acolo. Cei care erau acolo au prins cateva stiuci in jur de 1.5-2kg si cateva mai mici. Balta arata superb. Taxa e de 50 ron pe zi + 40 ron pentru barca. De pe mal nu prea sunt locuri de aruncat, dar din barca... e superb:).

Multumesc tuturor pentru ajutor.

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Mesaj de stefanflorin » 21 Oct 2010, 19:24

Prietene ala nu e un baraj ca oricare altu de pe Olt, ala e ULTIMUL baraj de pe Olt, la cativa km de varsare in Dunare. Gandeste-te ca acolo sunt cam toate speciile de peste din Dunare, eu nu vb din auzite, vb din ce am prins/vazut. Pestii nu stau cu gurile cascate sa-i prinda oricine, mai trebuie sa si muncesti pt ei si ca orice apa curgatoare/baraj si aici sunt secrete si zile cand pestele nu mananca din diferite motive. Structuri iti garantez ca are de 100 de ori mai multe stiuca decat pe orice balta. Dar ok, faci cum vrei tu, mergi dai bani umfla-le matzu altora, ca sunt convins ca baltile cu plata unde se prinde/navodeste tot "colcaie" de peste. Spor!

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 21 Oct 2010, 19:27

te-ai plimbat prea mult, in detrimentul pescuitului.
la Izbiceni am prins primele mele stiuci, direct pe Olt ( e drept ca acuma multi ani, dar.....)
si C0 tine stiuca (marlita), dar este cel mai braconat loc de pescuit din zona.

Avatar utilizator
storm fish
veteran
veteran
Mesaje: 853
Membru din: 07 Sep 2007, 20:19

Mesaj de storm fish » 21 Oct 2010, 19:51

daca ai ajuns pe capatul lui CO nu trebuia sa pleci asa repede...e buna o barca acolo,se poate gasi salau in anumite zone.
Am prins stiuca cam de fiecare data cand am fost la Izbiceni,nepescuind dedicat dupa ea niciodata.
E adevarat ca mai mari de 2 kg nu am luat dar eu sunt chiar suparat pe stiucile de la Izbiceni,ma cam incurca uneori. :D
Stefanflorin stie ce zice si are dreptate.
la fiecare sedinta de pescuit invat cate ceva.....

Felics
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 27 Ian 2010, 10:30

Mesaj de Felics » 22 Oct 2010, 15:33

La Izbiceni nu am incercat, si oricum am ajuns destul de tarziu ca sa prind ceva. De la C0 am pleat in jur de ora 12. La intersectia cu Dunarea era foarte aglomerat si in rest nu a tras. Oricum dimineata am vazut destul de multi cu plasele in zona aia, de asta am si ales sa merg mai spre Dunare. Daca e asa cum spuneti voi la Izbicei o sa fac un drum pana acolo:D Mie nu mi-a parut un loc special, dar o sa inerc intr-o zi. Sper sa ajung in jur de 5-6 noiembrie.

Avatar utilizator
PescarNebun
senior
senior
Mesaje: 438
Membru din: 05 Mai 2009, 09:25
Localitate: Craiova/Moreni
Contact:

Mesaj de PescarNebun » 25 Oct 2010, 22:38

Si eu sunt tot de prin zona, dar in afara de cateva prezentari slabe pe Dunare, nu am intalnit stiuca prin Dolj. :(
Some people xxx for xxx, some people xxx for voracious prehistoric
dinosaurs, more commonly known as Muskellunge.

Scrie răspuns