Starea Oltului

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Starea Oltului

Mesaj de kingofbeasts » 31 Mar 2010, 14:49

deschid acest topic , in ideea de a aduna la un loc toate informatiile cu privire la starea Oltului pe tot cursul lui.
as vrea sa fie postate aici informatiile legate de limpezimea apei, cote, temperatura si eventual alte informatii utile ca sa nu mai trebuiasca sa "tropaim" pe forum pentru a afla cum se prezinta Oltul intr-o anumita zona din tara.
astfel am putea avea o imagine de ansamblu a raului si eventual putem previziona evolutia acestuia pentru urmatoarele 2-3 zile pe baza informatiilor furnizate de colegii din amonte.

o sa incep eu dar, pentru ca cele mai recente informatii pe care le am pentru Sibiu sunt de luni 29 martie , pot sa spun ca luni Oltul era tulbure tare si mare(crescut bine) in zona Sibiului (respectiv pe barajul de la Porumbacu).

Avatar utilizator
p5ih0
veteran
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 03 Dec 2005, 16:01
Contact:

Mesaj de p5ih0 » 31 Mar 2010, 15:08

la oltet-vistea treaba e nasola rau. una din portile de la hidro e deschisa complet si curge la greu. negru cu spume, debit enorm, si asa mare nu l-am vazut niciodata. pila de beton de la hidro nu se mai vede si apa ajunge 2 palme sub scrisu ala cu rosu de pe dale cu scaldatul interzis - pericol de innec. pe canalu de fuga mai e numai o dala. la baltile de la vistea e dezastru, aia care are leg cu oltu e mare si neagra si peisajul e schimbat complet, salciile sunt in apa si e iesita si pe langa. urmatoarea care comunica cu prima e plina de vegetatie si are tot asa o culoare urata si apa e super crescuta. ultima care nu are leg cu oltu, e limpede, pescuibila, nu prea ai ce pescuii in ea, dar limpede. cel putin inca... dimineata nu avea leg cu celelalte balti, la 4 cand am plecat spre casa, se inundase si portiunea de pamant care despartea balta 2 de balta 3. deci e inca in crestere. repet, n-am vazut oltu asa mare niciodata, parca si cand au fost inundatiile alea mari acu cativa ani tot era mai mica apa. :(

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Mesaj de kingofbeasts » 31 Mar 2010, 22:43

fac si putina munca de culegator de inormatii:
@mircioneolt a scris astazi:
"oltetul este pamant iar pana la izbiceni mai sunt 4 ,acum la babiciu,rusanesti,izbiceni curg exact4 stavilare nu mai pun turbinele"

oare nu e nimenidin covasna si hargita sau din nord-estul brasovului sa ne spuna cum e oltul acolo? :cry:

Avatar utilizator
fishi
veteran
veteran
Mesaje: 1805
Membru din: 31 Aug 2005, 11:12
Localitate: brasov

Mesaj de fishi » 31 Mar 2010, 23:13

oltul astazi la maierush crescut si tulbure dar spre limpezire
(a fost intrat si in balta)

Avatar utilizator
p5ih0
veteran
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 03 Dec 2005, 16:01
Contact:

Mesaj de p5ih0 » 31 Mar 2010, 23:14

bah, tu iar ai fugit de la munca ? :lol: :lol:

Avatar utilizator
kriss-wolf
veteran
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 29 Mai 2008, 19:54
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de kriss-wolf » 01 Apr 2010, 07:41

Ieri raul negru , afluent olt zona granita brasov covasna, f crescut si negru...
baltile din zona care sunt limpezi ca lacrima deobicei si alea erau tulburi

Avatar utilizator
fishi
veteran
veteran
Mesaje: 1805
Membru din: 31 Aug 2005, 11:12
Localitate: brasov

Mesaj de fishi » 01 Apr 2010, 08:33

p5ih0 scrie:bah, tu iar ai fugit de la munca ? :lol: :lol:
Aaa,nu....,,m-am deplasat la un client'' :lol:

Avatar utilizator
birk
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 249
Membru din: 05 Ian 2010, 01:01
Localitate: bucuresti

Mesaj de birk » 01 Apr 2010, 08:37

intre draganesti si frunzaru(la stoenesti) apa scazuta incat ajungi pe picioare pana la jumate.un localnic spunea ca nu mai a scazut in halul asta din anul 1972.pe langa podul rutier parca e cimitirul cailor,e plin de oase.
de ce nu au pestii sida? pt ca p....le sunt pe mal!

Avatar utilizator
p5ih0
veteran
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 03 Dec 2005, 16:01
Contact:

Mesaj de p5ih0 » 01 Apr 2010, 14:01

inseamna ca undeva il tine... clar la avrig ca e mare si probabil mai jos la urmatorul baraj. da chestia e ca atunci cand il o sa il opreasca aici, vine rau de tot in jos. cre ca o sa inunde valea oltului inspre valcea daca mai ploua mult :?

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 01 Apr 2010, 14:24

astazi in zona Brezoi - Rm.Valcea, Oltul era foarte mare si negru
barajele de la Caciulata,Calimanesti si Daiesti deversau pe porti

unde naiba pescuiesc zilele astea?? :cry:

Scrie răspuns