Starea Oltului

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
castillio
junior
junior
Mesaje: 71
Membru din: 03 Sep 2013, 20:36

Re: Starea Oltului

Mesaj de castillio » 26 Mai 2014, 13:53

tavistan scrie:In zona Brasovului (Lunca Calnicului-Podu Olt-Araci etc.) - Cafea cu lapte! :?
sa speram ca se stabilizeaza vremea ca altfel pescuit pe olt ioc...

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Re: Starea Oltului

Mesaj de adiwolf » 06 Iun 2014, 14:44

Oltul in zona Sibiu-Rm.Valcea este tulbure, la cote mari si un debit marit, dar cel mai important are doar .....15gr C !!! - in conditiile in care cu o saptamana in urma avea deja 21gr.
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

castillio
junior
junior
Mesaje: 71
Membru din: 03 Sep 2013, 20:36

Re: Starea Oltului

Mesaj de castillio » 06 Iun 2014, 18:11

adiwolf scrie:Oltul in zona Sibiu-Rm.Valcea este tulbure, la cote mari si un debit marit, dar cel mai important are doar .....15gr C !!! - in conditiile in care cu o saptamana in urma avea deja 21gr.
e nasoala rau anul asta fratilor. in ritmul asta o sa avem un sezon foarte scurt...

vcalin
senior
senior
Mesaje: 371
Membru din: 13 Dec 2011, 16:29
Localitate: Undeva pe "OLT"

Re: Starea Oltului

Mesaj de vcalin » 18 Iun 2014, 15:17

Camarazi...eu am o nelamurire: A depus salaul?
De ce va intreb acest lucru?
Am prins o femela care avea icrele aproape intregi(acei 2 saculeti),singura deosebire fiind ca erau foarte tari...ca niste mici pietricele.
Ma gindesc ca aici la noi in zona riului Olt,datorita conditiilor meteo(ape murdare,temperaturi scazute...etc) poate nu au fost conditiile prielnice pt depunere...!
In alte judete,ati mai intilnit asa ceva?
P.S. Femela a fost capturata ieri seara 17.06.2014.
Daca este adevarat si nu au reusit sa depuna...anul viitor cred ca nu o sa avem puiet de salau...!
Mai exista sanse sa depuna? Cumva spre toamna?
Am mai intrebat si eu in stinga si in dreapta si asa mi sa spus ca daca nu au depus in primavara o vor face la toamna ....aveti idee daca este adevarat?

csillag bogdan
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 14 Apr 2009, 20:58
Localitate: Sibiu

Re: Starea Oltului

Mesaj de csillag bogdan » 02 Iul 2014, 11:22

salut
stie cineva cum e oltul in zona sibiului? este inca tulbure? ma intereseaza o iesire la avat
mersi

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Re: Starea Oltului

Mesaj de adiwolf » 04 Iul 2014, 20:57

in amonte de Valcea este ok si bun pt pescuit.
in aval insa este putin tulbure, primele doua baraje - Nord-Ostroveni si putin din Raureni.
Barajul Gura Lotrului era secat astazi !
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

castillio
junior
junior
Mesaje: 71
Membru din: 03 Sep 2013, 20:36

Re: Starea Oltului

Mesaj de castillio » 05 Iul 2014, 13:58

adiwolf scrie:in amonte de Valcea este ok si bun pt pescuit.
in aval insa este putin tulbure, primele doua baraje - Nord-Ostroveni si putin din Raureni.
Barajul Gura Lotrului era secat astazi !
voi aveti bafta in zona voastra. la noi pe langa brasov e nenorocire cu ploile astea. aproape n-a fost zi fara ploaie. asa ca va imaginati cum arata oltuletul.

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Re: Starea Oltului

Mesaj de adiwolf » 06 Iul 2014, 10:40

ieri se tulburase si in defileu dar era pescuibil la stationar (nu se prinde peste!)

@castillio
stai calm ca nu este chiar asa cum crezi, fiecare zona are frumusetea ei dar si dezavantaje si intodeauna zona care este mai departe de tine este mai buna si mai frumoasa.
voi va vaitati ca aveti apa tulbure, noi ne vaitam ca avem prea multe betoane si peisajul este dezolant - pestii sunt la fel peste tot, iar barajele..........
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

schumi
veteran
veteran
Mesaje: 1151
Membru din: 20 Iul 2009, 12:07
Localitate: Brasov

Re: Starea Oltului

Mesaj de schumi » 13 Aug 2014, 14:52

Azi am fost in Fagaras sa-mi fac permis (sper sa ajung sambata pe acolo la o stiuca) - cu ocazia asta am dat o fuga si la Dridif / Oltet........apa era scazuta si putin tulbure, cativa pescari doar la stationar, cate un caras pe ici pe colo.....n-am vazut sarituri de rapitor.

castillio
junior
junior
Mesaje: 71
Membru din: 03 Sep 2013, 20:36

Re: Starea Oltului

Mesaj de castillio » 23 Aug 2014, 21:26

am fost azi pe olt. era aproape limpede aici in zona brasovului. dar pestele tot nu pune gura deloc. cu exceptia fufigaiului prins la viermusi. clean si alte specii zici ca nici nu mai exista pe aici. si inclin sa cred ca asta e adevarul. sper sa ma insel.

Scrie răspuns