Spinning la clean in zona Pitesti...pe unde?

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
aditud
senior
senior
Mesaje: 476
Membru din: 16 Aug 2008, 22:30
Localitate: Pittsburgh, Pennsylvania

Spinning la clean in zona Pitesti...pe unde?

Mesaj de aditud » 21 Mai 2009, 18:58

Dragi forumisti,
Luni ajung, in sfarsit, in tara si-mi voi petrece o mare parte din perioada 12 iunie-14 iulie in zona Pitestiului, mai precis la Valea Marului (din comuna Budeasa). Vin echipat si croit pe prietenul clean: stiu deja cateva locuri bune pentru clean la fly (metoda pe care-o voi incerca-n premiera) sau "plici" chiar in zona aceea, pe Arges. Dar voi fi echipat si pentru spinning cu micro-naluci. Insa, in afara de ce mi-a comunicat utilizatorul 'fratelecelmic' (caruia-i multumesc din nou pe aceasta cale), nu prea stiu pe unde-as putea cauta cleanul la spinning prin acea zona. Multumesc anticipat pentru orice directiuni!
P.S. Ah, am uitat sa specific ca dau si-o bere (sau mai multe) daca ne-ntalnim prin zona! Poate asa se "sesizeaza" cineva :)

nasolu
veteran
veteran
Mesaje: 1279
Membru din: 25 Mar 2009, 19:54

Mesaj de nasolu » 22 Mai 2009, 20:27

salutare,
pai cam astea ar fi locurile de clean de pe la noi,arges,doamnei,targului si canal prundu,exact cum ti-a spus"fratelecelmic",tin sa-i multumesc si eu pe aceasta cale,a fost foarte promt in raspunsuri atunci cand i-am cerut parerea!!

aditud
senior
senior
Mesaje: 476
Membru din: 16 Aug 2008, 22:30
Localitate: Pittsburgh, Pennsylvania

Mesaj de aditud » 23 Mai 2009, 12:15

nasolu scrie:salutare,
pai cam astea ar fi locurile de clean de pe la noi,arges,doamnei,targului si canal prundu,exact cum ti-a spus"fratelecelmic",tin sa-i multumesc si eu pe aceasta cale,a fost foarte promt in raspunsuri atunci cand i-am cerut parerea!!
Merci, de targului si canal prundu nu stiam; oricum denumirea nu-mi spune mare lucru dar voi afla de la localnici pe unde sunt astea.
P.S. Daca ai timp si chef, putem incerca impreuna intr-unul din locurile astea. Plus ca-ti datorez si berea :)

nasolu
veteran
veteran
Mesaje: 1279
Membru din: 25 Mar 2009, 19:54

Mesaj de nasolu » 23 Mai 2009, 19:24

aditud scrie:
nasolu scrie:salutare,
pai cam astea ar fi locurile de clean de pe la noi,arges,doamnei,targului si canal prundu,exact cum ti-a spus"fratelecelmic",tin sa-i multumesc si eu pe aceasta cale,a fost foarte promt in raspunsuri atunci cand i-am cerut parerea!!
Merci, de targului si canal prundu nu stiam; oricum denumirea nu-mi spune mare lucru dar voi afla de la localnici pe unde sunt astea.
P.S. Daca ai timp si chef, putem incerca impreuna intr-unul din locurile astea. Plus ca-ti datorez si berea :)
se aproba,chiar si fara bere :wink:

aditud
senior
senior
Mesaje: 476
Membru din: 16 Aug 2008, 22:30
Localitate: Pittsburgh, Pennsylvania

Mesaj de aditud » 24 Mai 2009, 22:37

OK, tinem legatura :)

fratelecelmic
senior
senior
Mesaje: 325
Membru din: 18 Apr 2005, 10:18
Localitate: Pitesti

Mesaj de fratelecelmic » 25 Mai 2009, 23:10

vb kd vii. pe vadul vechi la prundu e raiul lor, mai ales toamna. dar numai sa ii prinzi si sa ii eliberezi.

Avatar utilizator
Bogdan_Alex
veteran
veteran
Mesaje: 693
Membru din: 11 Iun 2005, 16:33
Localitate: juma' in apa
Contact:

Mesaj de Bogdan_Alex » 26 Mai 2009, 08:39

e bine de stiut. Eu am o casuta in Malureni si ma duc, pe canalul de dupa barajul Merisani dar nu cu rezultate spectaculoase. Nici eu nu prea stiu locuri p-acolo de clean. Nu prea reusesc sa-mi dau seama pe unde e canalul prundu sau doamnei da poate reusesc sa ma orientez. daca nu e prea departe poate o sa incerc si eu cu prima ocazie.
Apropos, daca tot sunt atati pitesteni p-aici, de valsan mai stiti ceva? tot poluat e? E vr-o sansa sa se prinda ceva pe el?

aditud
senior
senior
Mesaje: 476
Membru din: 16 Aug 2008, 22:30
Localitate: Pittsburgh, Pennsylvania

Mesaj de aditud » 27 Mai 2009, 10:38

Eu pescuiam in August trecut de la confluenta Argesului cu Valsanul in jos. E adevarat ca Valsanul vine cu debit mai mare si de aici au aparut ceva confuzii in discutiile mele cu 'fratelecelmic', care-l numea Valsan si de la confluenta-n aval pana la lacul de acumulare de la Budeasa, unde raul (oricum s-ar numi) se-ntalneste cu canalul de fuga care vine tot de la Merisani. Eu i-am zis Arges pentru ca merge pe albia veche a Argesului, chiar daca intre Merisani si Budeasa contributia mai mare e a Valsanului.

Valsanul se pare ca este tulbure de la balastiera in aval...nu stiu exact unde-i balastiera asta, stiam de una la Valea Marului, treceam de ea cand mergeam cu bicicleta vara trecuta spre Arges (sub Merisani, in aval). Dar un cunoscut mi-a zis ieri de alta, cred, pentru ca-mi spunea de Valsan ca-i tulbure sub podul de la Valea Marului. Acolo zice ca-i apa mai adanca si c-a vazut cleni mari, dar nu mananca din cauza apei tulburi. Cu toate ca-i la 5min (cu bicicleta) de socrii mei si eu am ajuns aici alaltaieri seara, n-am fost inca acolo sa vad care-i treaba. Trec p-acolo azi cand plec la Valcea si va informez. Credeam ca ala e un loc de fly, dar poate ma-nsel si merge si la spinning.

Avatar utilizator
Bogdan_Alex
veteran
veteran
Mesaje: 693
Membru din: 11 Iun 2005, 16:33
Localitate: juma' in apa
Contact:

Mesaj de Bogdan_Alex » 27 Mai 2009, 11:05

e o balastiera chiar la malureni. e veche de cand eram eu mic, si cred ca inca mai functioneaza, dar eu stiu ca valsanul e presarat de balastiere asa ca....
Eu am luat-o in jos dar la confluenta argesului cu valsanul nu prea ai cum sa mai treci decat prin apa...sau poate ca e vr-un drum pe sus insa nu am analizat.

aditud
senior
senior
Mesaje: 476
Membru din: 16 Aug 2008, 22:30
Localitate: Pittsburgh, Pennsylvania

Mesaj de aditud » 06 Iun 2009, 21:06

M-am intors azi la Valea Marului si-am dat o fuga la Valsan, sub pod si mai jos. Am incercat fly in premiera pentru mine, dar am avut numai vreo doua atacuri mai acatarii (in care am simtit o usoara intindere a firului). In rest, numai atacuri superficiale...au fost numai pesti mici care n-au fost in stare sa ia-n gura lacusta artificiala. In plus, apa-i tulbure de la ploi si de la balastiera. Sper ca maine va fi diferit. Va informez.

Scrie răspuns