Spinning la clean in zona Pitesti...pe unde?

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
tivi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 185
Membru din: 13 Apr 2010, 19:56
Localitate: Balilesti

Re: Spinning la clean in zona Pitesti...pe unde?

Mesaj de tivi » 31 Iul 2015, 07:36

Pe Targului in fiecare zi dupa ora 16 incepe sa vina apa tulbure(mierlie) si mare, uzineaza mereu la Rausor la baraj, pana acum nu am reusit sa fac vreo iesire in zona
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de
facut!

nasolu
veteran
veteran
Mesaje: 1279
Membru din: 25 Mar 2009, 19:54

Re: Spinning la clean in zona Pitesti...pe unde?

Mesaj de nasolu » 22 Oct 2015, 21:14

Fac un apel catre toti pescarii argeseni si nu numai:mi-a disparut sonarul de cateva zile,orice informatie e binevenita:
Imagine

Multumesc!

Drag0sh
junior
junior
Mesaje: 30
Membru din: 07 Iul 2013, 13:22

Re: Spinning la clean in zona Pitesti...pe unde?

Mesaj de Drag0sh » 28 Aug 2019, 08:30

:lol1: :lol1: :lol1: :elkgrin: Mortes!

aditud
senior
senior
Mesaje: 476
Membru din: 16 Aug 2008, 22:30
Localitate: Pittsburgh, Pennsylvania

Re: Spinning la clean in zona Pitesti...pe unde?

Mesaj de aditud » 14 Aug 2020, 14:45

Salutare! 11 ani de cand am deschis topicul asta...imbatranim incet-incet.

Eu n-am mai postat de vreo 5 ani. Am ajuns in zona in fiecare vara (in afara de vara asta, din cauza covidului) dar m-am cam lasat de clenuit. Este dezamagitor ce se-ntampla pe Valsan si pe Arges in zona Valea Marului. Vara trecuta (2019) am vazut ca excaveaza baietii pt balastiera direct din rau, fara gretzuri...vai si-amar! Apele erau limpezi in general in amonte de VM (se pare ca balastiera de la Malureni era oprita), dar sunt plasuite la greu si se tin toate fatzele prinse, nu conteaza cat de mici. Si clenii care se dau la vobler sunt asa de mici incat nu prea mai am entuziasm sa ma scol devreme pt asa maruntis. Am petrecut mai mult timp cu niste cunostinte locale pe balti, la caras, platica si crap. Am redescoperit placerea de-a prinde carasi si crapi mai mari putin decat palma la pluta.

Vara asta am facut cateva iesiri la pastrav p-aici prin Pennsylvania...slabut...seceta cum n-am vazut pe meleagurile astea de cand sunt p-aici. A mers bine pana prin mai, in special pe un rau mai maricel cam la 80km in nord de unde stau eu (cam 40 min de condus pe autostrada, plus alte 10 pe drumuri secundare). Pestii sunt de crescatorie, populati in in numar mare in raurile locale din martie pana in mai (apoi apa e prea calda si gata cu pastravaritul pana primavara viitoare). Anul asta a fost diferit (covidul, bata-l vina), au basculat toti pestii intr-o singura mansa (sau doua) si n-au mai anuntat pe website unde si cand (ca sa nu se aglomereze pescarii). Dar tot a mers bine, cu pesti maricei.

In toiul verii se poate pescui la smallmouth bass prin aceleasi rauri, dar nu sunt mare fan. E cald al naibii si nu am chef sa ies cum am la pastrav.

Scrie răspuns