Spinning la clean in zona Pitesti...pe unde?

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
fratelecelmic
senior
senior
Mesaje: 325
Membru din: 18 Apr 2005, 10:18
Localitate: Pitesti

Mesaj de fratelecelmic » 22 Iun 2009, 20:24

mai bine un bibi. kopito de 3, 5 gr si la golesti, dak nu se tulbura...

nasolu
veteran
veteran
Mesaje: 1279
Membru din: 25 Mar 2009, 19:54

Mesaj de nasolu » 22 Iun 2009, 21:08

fratelecelmic scrie:mai bine un bibi. kopito de 3, 5 gr si la golesti, dak nu se tulbura...
fusesi recent?la vobler nu vrea?ai incercat?

fratelecelmic
senior
senior
Mesaje: 325
Membru din: 18 Apr 2005, 10:18
Localitate: Pitesti

Mesaj de fratelecelmic » 22 Iun 2009, 21:40

am fost si eu, dar vb nu e o regula. eu prefer bibi mari si ii caut ca atare. vb numai de 4-5 cm. bibi mare seamana cu aia mici ca pisica cu leul.
pescuiesc de ani de zile la zeama rece, la gunoaie, dar partide serioase doar cu barca.
a mers mai ales cand a fost f. cald seara + taieturi de marle.
ultimele zile balaurii s-au mutat la service.
dar, ma pastrez pt pardidele sapt la olt: somni, salai, bibi, avati, vaduvite la vb bineinteles, si guvizi.

aditud
senior
senior
Mesaje: 476
Membru din: 16 Aug 2008, 22:30
Localitate: Pittsburgh, Pennsylvania

Mesaj de aditud » 23 Iun 2009, 10:30

Stimati argeseni din zona Pitesti, sunt fericit :D sa vad c-a trebuit sa vin eu din Wisconsin si sa incep topicul asta. Constat ca se fac publice destule locuri si ponturi :D

Sambata dupa-masa ma-ntorc la Valea Marului. Cam ce credeti c-ar merita incercat duminica? Si unde?
Cu Oltul m-am lamurit: am fost sambata cu un prieten, crapar inrait si versat, dar care are si ceva scule (cam "grosolane", ce-i drept) de spinning. Dupa ce si-a lasat sculele de crap in grija lui ta-su, ne-am urcat amandoi in xxx Hunter ("nasolu" stie despre ce-i vorba :) ) si am vaslit pana in mijlocul apei (sub barajul de la Ipotesti, cam la 2-300m in aval de baraj), unde am ancorat. Vazusem pe Youtube un avat de 5kg prins acolo (desi cred ca in lacul de acumulare, nu sub baraj). Am incercat orice fel de naluca din dotare (wobbler sinking sau floating, plastice moi, rotative, linguri) fara a avea nici macar un atac. Dupa pranz am mers din nou, singur, ceva mai in amonte de locul acela, tot fara rezultat. In acest timp, prietenul meu a incercat si el (crapul nu deranja pe nimeni de pe balta :) ) mai in amonte, langa turbine, tot nimic.
Asa ca n-am vazut nici avat si nici salau, niciun atac. Cum spuneam, m-am lamurit, trebuie cunoscut locul, altfel riscul de a pierde vremea de pomana e imens.

aditud
senior
senior
Mesaje: 476
Membru din: 16 Aug 2008, 22:30
Localitate: Pittsburgh, Pennsylvania

Mesaj de aditud » 23 Iun 2009, 10:39

Eu as fi propus respectuos o partida de clean la care sa participam mai multi de pe aici: nasolu, 8888, fratelecelmic, Bogdan_Alex, rookie4ever, kauciuk, aditud etc. Jena mea este insa ca nu posed automobil proprietate personala aici la Valea Marului, pot pune la bataie numai o barca xxx Hunter 250 pt. doua persoane. Duminica pot sa deturnez masina lui socru-meu, daca-i cazul.
Si ca sa trecem la ceva concret: cine se-nscrie pentru Duminica asta care vine? Si unde sa mergem?

kauciuk
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 23
Membru din: 28 Oct 2008, 15:50
Localitate: Pitesti

zapp

Mesaj de kauciuk » 23 Iun 2009, 14:29

Ultimele stiri de pe T. Vladimirescu: cativa bibani mari printre care si unul fff frumos la vreo 750 g prins la vobler home made (nu stiu sa pun poza) si cativa clenuti putini mai mari decat un minnow la care i-am luat. In super multi carasari si obletari. Nu aveam efectiv unde sa arunc... Aia e, prajeala de subzistenta continua sa faca jocul printre pescarii argeseni :oops: . Keep in touch.

kauciuk
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 23
Membru din: 28 Oct 2008, 15:50
Localitate: Pitesti

Mesaj de kauciuk » 23 Iun 2009, 14:35

aditud scrie:Eu as fi propus respectuos o partida de clean la care sa participam mai multi de pe aici: nasolu, 8888, fratelecelmic, Bogdan_Alex, rookie4ever, kauciuk, aditud etc. Jena mea este insa ca nu posed automobil proprietate personala aici la Valea Marului, pot pune la bataie numai o barca xxx Hunter 250 pt. doua persoane. Duminica pot sa deturnez masina lui socru-meu, daca-i cazul.
Si ca sa trecem la ceva concret: cine se-nscrie pentru Duminica asta care vine? Si unde sa mergem?
As fi vrut sa incercam pe Valsan dar ploaia asta l-a zapacit de tot!! Nici Doamnei nu sta altfel! Singurul loc care a ramas e Argesul dar doar cand sta. Mai vb!!

fratelecelmic
senior
senior
Mesaje: 325
Membru din: 18 Apr 2005, 10:18
Localitate: Pitesti

Mesaj de fratelecelmic » 24 Iun 2009, 09:14

aditud scrie:Eu as fi propus respectuos o partida de clean la care sa participam mai multi de pe aici: nasolu, 8888, fratelecelmic, Bogdan_Alex, rookie4ever, kauciuk, aditud etc. Jena mea este insa ca nu posed automobil proprietate personala aici la Valea Marului, pot pune la bataie numai o barca xxx Hunter 250 pt. doua persoane. Duminica pot sa deturnez masina lui socru-meu, daca-i cazul.
Si ca sa trecem la ceva concret: cine se-nscrie pentru Duminica asta care vine? Si unde sa mergem?
hai duminica dupa-amiaza la bibi, la zema rece cu barcile, dak nu se tulbura. sunt si cleni, si marle.
dak e trec sa te iau cu masina. sau ne vd acolo.
cu oltul stai linistit locul si nalucile fac totul. mie mi-a luat 1 an sa ma prind de smecherii si sa prind peste.

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 24 Iun 2009, 15:42

Zeama Rece asta e zona din barajul de la Prundu la vreo 1-2 km de baraj?
...ceva mai jos de locatia cunoscuta din batrani "la piroliza"?

Acu vreo 25 ani pescuiam pe acolo si tot bibani se prindeau. In zilele norocoase mai intrau si carasi. Stiuca nu stiu sa se fi prins pe atunci.

incredibil.....acu 25 de ani! :shock:
near the beer

fratelecelmic
senior
senior
Mesaje: 325
Membru din: 18 Apr 2005, 10:18
Localitate: Pitesti

Mesaj de fratelecelmic » 25 Iun 2009, 10:28

aproximativ. carasi mari si f mari inca sunt, inca nu i-au nimicit cu plasele.

Scrie răspuns