Spinning in zona Suraia , Vrancea .

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
catalin66
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 31 Mar 2008, 17:03
Localitate: Galati

Spinning in zona Suraia , Vrancea .

Mesaj de catalin66 » 03 Aug 2009, 16:34

Am ajuns duminica in zona Suraia , plecat de la baraj de la Movileni .

Am ajuns in dreptul podului de cale ferata , mergand in amonte cam 2km. ,in zona balastierelor . Apa era scazuta si nu am incercat salaul prin gropile ramase si nici avatul .

In schimb am pacalit cativa clenisori si cativa bibanei la voblere . Pentru mine cleanul la spin fiind o noutate am fost foarte incantat .

Zona mi s-a parut cu potential mare pentru salau dar cred ca trebuie sa fie apa mai sus .

Cei care ati mai fost in zona ce parere aveti ? Ce se poate prinde ?

Cum trebuie sa fie apa ? Cam in ce zona ?

In fine, cateva relatii ar fi binevenite. Multam mult!

Avatar utilizator
catalin66
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 31 Mar 2008, 17:03
Localitate: Galati

Mesaj de catalin66 » 05 Aug 2009, 21:07

Alo !! Vrancenii !!

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 06 Aug 2009, 07:31

vrancenii sunt mai putin scriitori :lol: ... sunt pescari :P
incearca sa postezi si in http://www.rapitori.ro/forum/viewtopic. ... 895#180895
acolo mai "bobineaza" baietii din Vrancea :)
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
vlad
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 203
Membru din: 11 Sep 2004, 13:31
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de vlad » 06 Aug 2009, 09:11

In zona respectiva se prinde salau, avat, clean, bibi, mreana si mai rar stiuci... sau asta puteai prinde pana acum 2-3 ani. De cand s-a construit barajul, nivelul Siretului in aval este foarte scazut, undeva la jumatate din ce era si fluctueaza aproape zilnic 0,5/1m. Peste asta pui mii de "pescari" care tin fiecare peste cat de mic si sute de jepcari care dau cu 4-5 ancore de la baraj pana la Galati si nu exagerez.
Mai sunt ceva avati, cleni si bibani ....incearca la vobler si neaparat sa le dai drumu ca s-ar putea sa fie ultimii.

Avatar utilizator
catalin66
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 31 Mar 2008, 17:03
Localitate: Galati

Mesaj de catalin66 » 06 Aug 2009, 16:07

Multam pentru incurajari Vlad , de dat dau drumul la tot stai linistit .

Adevarat ,apa era foarte scazuta , dealtfel de asta am si plecat de pe baraj ajungand in zona . La baraj dac ai noroc sa uzineze umbla pestele altfel canci . Sambata trecuta dimineata in 1-2 ore am luat 4 mrene intre1,5kg - 2,5 kg pana s-a gasit una mai imbracata sa-mi rupa si sa plece cu rotativa prinzatoare. Colegul a luat si el 3 buc. dar la twister . Dar duminica au scazut apa si nu mai era acelasi lucru. In plus iti agatai foarte usor nalucile .

Asta e , mi-a placut la Suraia mai ales ca am si prins cativa clenisori dar am vazut unii chiar frumosi pe malul celalalt , la pod .

Mai mergem , mai insistam .

grama v
veteran
veteran
Mesaje: 595
Membru din: 17 Aug 2005, 08:13
Localitate: ADJUD VN

Mesaj de grama v » 09 Aug 2009, 08:37

noi dam la salau prin balastiere mai ales in iarna ,urca din dunare,acum nu am mai fost la baraj dar stiu ca s-aprins salau acolo dar numai dimineata cind se lumina, vali vijelie batea prin zona .am mai prins f bine din barca cind era apa foarte scazuta si nu uzina ci curgea prin porti foarte putin ,acolo chiar in suvoiul care cadea dadeam cu rattlinuri si luam avat ,mreana,salau si somn.cred ca se aduna tot acolo la oxigen ,in scib nu puteai sa lasi nimic pe fundul apei ca se agata in fiare

Avatar utilizator
catalin66
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 31 Mar 2008, 17:03
Localitate: Galati

Mesaj de catalin66 » 09 Aug 2009, 15:28

Salau asa mai mare nu se prinde deloc la baraj nici din barca nici de pe mal .
Mici am prins multi la vobler in toate pozitiile , eliberati toti , fac unii niste figuri cand ma vad cum le dau drumul , face toti banii .

In fine , lumea de pe acolo zice ca anul asta nu ar fi urcat salau si avat .

Si cred ca nu prea o sa mai urce din cauza braconajului salbatic din zona Galatiului . La Independenta se pun plase de pe un mal pe altul , dar nu ar fi asa grav dar cel mai mult se da la curent , din auzite sunt unii care si-au construit case cu pestele vandut .

Lua-le-ar Siretul casa ! :evil: :evil: :evil:

La baraj salvarea sunt mrenele pana in 3 kg . Rau peste , asa drill nu am mai intalnit . Alea mai mari nu am reusit sa le scot , merg la piatra si imi taie textilul in scoici .

Le vin eu de hac ! :wink:

grama v
veteran
veteran
Mesaje: 595
Membru din: 17 Aug 2005, 08:13
Localitate: ADJUD VN

Mesaj de grama v » 10 Aug 2009, 08:08

eu nu am prea fost la baraj la ciuslea anul asta ,e prea aglomerat pt mine,prefer sa prind salai la racaciuni pe canal cind maninca dar am auzit ca se ia salau la ciuslea dimineata,e cineva din adjud care merge tot timpul acolo

Avatar utilizator
catalin66
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 31 Mar 2008, 17:03
Localitate: Galati

Mesaj de catalin66 » 10 Aug 2009, 12:22

Domnule Grama !


De la Padureni la Racaciuni mai este un baraj , cum se numeste si cum pot ajunge din E 85 dinspre Focsani ?

grama v
veteran
veteran
Mesaje: 595
Membru din: 17 Aug 2005, 08:13
Localitate: ADJUD VN

Mesaj de grama v » 11 Aug 2009, 09:02

da barajul de la beresti,daca vrei sa ajungi la porti ajungi in sascut si faci imediat la dreapta si tot inainte pina la baraj ,daca vrei sa ajungi pe canalul de fuga din amonte la racaciuni prima la dreapta.eu am fost aseara acolo si nu am luat decit doi salai de 1kg.am batut de la 17 30 la 21,poate incerc la noapte la ciuslea am auzit ca maninca salaul

Scrie răspuns