Snagov

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
cristi.v
senior
senior
Mesaje: 354
Membru din: 17 Ian 2007, 23:15
Localitate: Ploiesti

Mesaj de cristi.v » 22 Dec 2011, 11:42

1. Inca nu suntem prieteni.
2. De ce ati mai luat lacul in administrare daca nu sunteti in stare sa il paziti.
3. Nu a luat nimeni o pozitie la treaba cu pescuitul industrial...

Ca idee, ne putem intalni si pe apa, fiecare barca dotata cu o sfoara cu ceva ancore mari pe ea, si facem concurs cu premii care gaseste mai multe plase.
Ar trebui sa se stranga ceva oameni, macar cei din APC si tot trebuie sa fie minim 15 barci.
Oficial, cu salupa politiei deplasandu-se la fiecare plasa.
Si ca bonus, sa le stranga si sa facem un mare foc de tabara din ele.

Puii mei, daca nu paine, circ sa avem macar.

Dumitrescu Iancu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 177
Membru din: 03 Mar 2011, 10:53
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Dumitrescu Iancu » 22 Dec 2011, 12:22

Scuze pentru apelativul "prietene". Am inteles pozitia domniei-voastre!
Chestia cu 15 barci e chiar hazlie...O putem face zilnic ? Sau macar saptamanal, dar in cursul saptamanii, nu in week-end? Nu cred...
Va rog sa cititi mai intai legislatia, vedeti cam ce inseamna aceasta "administrare" acordata Asociatiilor, ce drepturi si obligatii le confera si apoi puneti intrebari gen "de ce".
Despre pescuitul industrial, poate nu stiti, dar o mare parte din lac este arie protejata, cealalta este zona tampon, asa incat este imposibil de a legaliza acest tip de pescuit pe Snagov.Putina documentare nu strica.
In rest, ne mentinem invitatia, adresata tuturor, de a participa efectiv, ca voluntari, la actiunile noastre. De idei fanteziste si comentarii rautaciose nu ducem lipsa. De oameni care sa se implice, da!

ANDREI RIGA
veteran
veteran
Mesaje: 1651
Membru din: 05 Oct 2006, 11:40
Contact:

Mesaj de ANDREI RIGA » 22 Dec 2011, 15:01

Dumitrescu Iancu scrie: Despre pescuitul industrial, poate nu stiti, dar o mare parte din lac este arie protejata, cealalta este zona tampon, asa incat este imposibil de a legaliza acest tip de pescuit pe Snagov.Putina documentare nu strica.
Nene Iancule,
Ai dreptate, dar nu putem sa nu ne gandim la Capra si la Buda.


@cristi.v
Am inteles ca esti foarte suparat, dar , dar fara sa spun despre ei ca au facut suficient, as vrea sa-mi indici cateva asociatii care au facut cu apele pe care le-au primit , ce incearca APC21 sa faca cu Snagovul de numai vreo juma de an. Fara sa-l exploateze piscicol in vre-un fel sau sa incaseze taxe de pescuit suplimentare.
Sau poate ai tu niste solutii mai bune ale problemei si nu vrei sa ni le impartasesti si noua

Dumitrescu Iancu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 177
Membru din: 03 Mar 2011, 10:53
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Dumitrescu Iancu » 22 Dec 2011, 15:32

Ai dreptate, Andrei, traim in Romania, unde, din pacate, orice este posibil...

cristi.v
senior
senior
Mesaje: 354
Membru din: 17 Ian 2007, 23:15
Localitate: Ploiesti

Mesaj de cristi.v » 22 Dec 2011, 16:28

@Dumitrescu Iancu
nu e cazul sa fim sarcastici. Doar fara cartierisme ajunge.
Deci ne putem adresa si fara persoana a doua.
Idei fanteziste, da am, si mai imi vin. M-am saturat ca la fiecare partida sa agat minim 2-3 plase, m-am saturat sa vad braconieri iesind cu innecatoarele alea nenorocite la mal cu 2 saci de platica si stiuca si sute de metri de mono.
Sincer, nu am timp si nici chef sa citesc legea, ca sa imi dau seama ce puteti face voi legal. Sau ce va obliga legea sa faceti.
Ma bucur sincer pt treaba cu pescuitul industrial.
@ANDREI RIGA
nu inteleg de ce devine de laudat faptul ca cineva face ceva normal, pentru care s-a obligat singur sa o faca atunci cand a solicitat administrarea suprafetei de apa.
Solutii mai bune ar fi sa reuseasca asociatia sa implice Politia mai mult. Solutii mai bune ar fi gasirea unei sponsorizari care sa permita plata fie si a unui singur echipaj de 2 oameni, cu o Laguna mica si un motor de 8-10 cai care sa patruleze permanent lacul, sau cel putin zonele stiute ca fief al braconierilor.

Dumitrescu Iancu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 177
Membru din: 03 Mar 2011, 10:53
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Dumitrescu Iancu » 22 Dec 2011, 18:10

De multe ori e bine sa cunosti si legea, pentru a evita circul!
Mai incercati si alte solutii, cele enuntate de dumneavostra au fost discutate, unele deja au fost aplicate, altele raman doar idei...

ANDREI RIGA
veteran
veteran
Mesaje: 1651
Membru din: 05 Oct 2006, 11:40
Contact:

Mesaj de ANDREI RIGA » 22 Dec 2011, 21:33

cristi.v scrie:.....Deci ne putem adresa si fara persoana a doua.........ca sa imi dau seama ce puteti face voi legal.
Asta e persoana a doua

cristi.v scrie: @ANDREI RIGA
nu inteleg de ce devine de laudat faptul ca cineva face ceva normal, pentru care s-a obligat singur sa o faca atunci cand a solicitat administrarea suprafetei de apa.

Pentru ca intr-o tara care se hraneste cu informatii despre toate nenorocirile din lume si in care anormalitatea este lucrul cel mai normal, am uitat ca trebuie sa scoatem in evidenta atunci cand cineva , in mod normal, isi tine un angajament sau se straduie din rasputeri sa fie parolist. Ba mai mult, il ardem si la turloaie, ca sa ne racorim.

dumi_id
veteran
veteran
Mesaje: 622
Membru din: 08 Sep 2010, 19:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de dumi_id » 23 Dec 2011, 00:40

Cred ca este o problema de mentalitate, dar nu este romaneasca, ci est-europeana. Se pare ca si sarbii ne-au luat-o inainte desi au scapat de comunism dupa noi. Trebuie sa schimbam cel putin o generatie ca sa ne mearga mai bine, nu numai noua ci si naturii.

drazvan
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 160
Membru din: 03 Noi 2010, 09:21

Mesaj de drazvan » 13 Ian 2012, 12:28

a fost cineva zilele astea pe snagov??Vreau sa dau o tura pe acolo dupa un biban, si sa stiu daca ma duc degeaba. Multam.

Avatar utilizator
viorel.
veteran
veteran
Mesaje: 1119
Membru din: 30 Dec 2010, 02:32
Localitate: SNAGOV

Mesaj de viorel. » 13 Ian 2012, 12:35

A inghetat
pescar particular

Scrie răspuns