sigur...ieftin

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
osiris
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 15
Membru din: 17 Iun 2005, 10:38
Contact:

sigur...ieftin

Mesaj de osiris » 26 Iun 2008, 12:16

m-am saturat sa imbogatesc toti zaezavagii cu pretentii de patron. 90 ron pt o zi de pescuit este absolut exagerat pt romania. 30 euro afata imi fac permis pe 6 luni si in cu otul alte conditii...
stefan

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 26 Iun 2008, 14:32

Asa, pana aici te-am urmarit... dar mai ai ceva de adaugat?

Nu te duce unde ti se cere 90 RON, pt ca vorba aia cu: "Nu e prost ala care cere ci ala care da!", este foarte adevarata in multe cazuri.

Deci ori dai cu seninatate 'jde milioane, ori nu dai! Eu asa vad problema. :D

Curaj! si nu te lasa de pescuit, alternativa poate fi mai rea!
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 26 Iun 2008, 22:32

cam asa este,dar are si omul dreptate pana la urma.
de ce nu faceti un top al baltilor si locatiilor private??
cu tot ce tine de buna organizare,cantitatea de peste dar in special conditiile si taxa de pescuit???
ar fi foarte interesant,nu credeti??
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

Avatar utilizator
JONES
veteran
veteran
Mesaje: 1072
Membru din: 16 Iun 2005, 10:54
Localitate: TG MURES
Contact:

Mesaj de JONES » 27 Iun 2008, 06:16

In Franta cam atat era un permis pe tot anul pe toate apele publice inclusiv niste balti care i-ar face de rusine pe niste patroni din Romania. Acolo sunt si pesti si se poate pescui tot anul la speciile pasnice.
Exista prohibitie numai la rapitori 2 luni. Numai bine.

atentie ca unui asa zisi patroni sunt cel mult concesionari sau locatari (adica platesc o chirie lunara). Niste tampiti le-au dat drepturi la care nu trebuiau date. Nici un contract de felul asta nu ar rezista in tribunal. De multe ori concesionarul sau locatarul se angajeaza sa faca tot felul de lucri pe care nu le face.
the angler is catching xxx, not by the lure

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 27 Iun 2008, 08:24

Si mie mi se pare mult, de fapt enorm, tot ce sare de 80 lei pe zi o partida de peste mare - crap, somn, salau etc. La 50 lei e OK, 60 inca acceptabil, desi pretul normal ar trebui sa fie undeva la 30-50 lei. Cei care concesioneaza balta vor sa faca bani f repede, de aceea investesc minimal si apoi vor sa profite de pasiunea pentru pescuit a oamenilor. Eu sper ca in viitor sa nu mai poata simpli cetateni sau SRL-uri sa inchirieze ape pentru pescuit, numai asociatii de pescari. Pana atunci, fie nu merg pe asemenea balti fie ma duc la plesenala, in ideea ca dau si eu ceva si ma lasa paznicul. :lol:

eddiero
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 117
Membru din: 27 Ian 2007, 23:21
Localitate: bucuresti

kick & ban

Mesaj de eddiero » 03 Iul 2008, 14:47

eu nu mai merg pe balti
de vreo 3 ani dau numai la Dunare
prind sau nu prind,macar nu ma simt jefuit
Fishermen are born honest, but they get over it.

malinas
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 12 Aug 2008, 22:32

Mesaj de malinas » 12 Aug 2008, 22:48

Adevarul este ca si 500 de mii este mult tinand cont de faptul de multe ori nu gasesti la balta nici peste si nici conditii.De curand am fost la Berceni 1 sau 2 ,nu mai stiu exact,si pe langa faptul ca cerea 1,2 mil,!!!!!!!,era o gramada de mizerie cu toate ca balta a fost inchisa ceva timp.Jur ca toata lumea care era acolo nu a vazut cum arata un peste.Asa balti sint o gramada.L-am intrebat pe paznic daca are balta peste de 1,2 mil si a inceput sa ma injure.Ideea este ca nu tin sa iau 50 de kg de peste cu 500 de mii,da nici sa dau bani degeaba unora care nici macar bon nu elibereaza.Asa poate veni oricine sa iti ia bani.Anul acesta am fost la o gramada de balti si pot spune cu mana pe inima ca foarte buna a fost Cernica si Afumati 5.

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 13 Aug 2008, 11:37

malinas scrie:Adevarul este ca si 500 de mii este mult tinand cont de faptul de multe ori nu gasesti la balta nici peste si nici conditii.De curand am fost la Berceni 1 sau 2 ,nu mai stiu exact,si pe langa faptul ca cerea 1,2 mil,!!!!!!!,era o gramada de mizerie cu toate ca balta a fost inchisa ceva timp.Jur ca toata lumea care era acolo nu a vazut cum arata un peste.Asa balti sint o gramada.L-am intrebat pe paznic daca are balta peste de 1,2 mil si a inceput sa ma injure.Ideea este ca nu tin sa iau 50 de kg de peste cu 500 de mii,da nici sa dau bani degeaba unora care nici macar bon nu elibereaza.Asa poate veni oricine sa iti ia bani.Anul acesta am fost la o gramada de balti si pot spune cu mana pe inima ca foarte buna a fost Cernica si Afumati 5.
Vorba unuia de aici "Frate, unde ma costa un milion pe zi las la o parte scrupulele: bag japca, plasa, carbid doar sa imi scot banii". Si sa stiti ca asa e: pe Ilfoveni unde costa 90 lei pe zi multi erau cu japca acum 2 saptamani. Iar paznicii adesea se faceau ca nu vad! Pe principiul hilar ca "ce vina avem noi daca fitofagii nu vor sa muste la momeala"? Pai aveti! De ce nu ii dresati sa inghita si mamaliga?

Scrie răspuns