Salvati Budeasa

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
spiridusul
veteran
veteran
Mesaje: 1994
Membru din: 11 Mai 2008, 14:12
Localitate: bucuresti

Re: Salvati Budeasa

Mesaj de spiridusul » 05 Ian 2014, 23:45

Nasolule, si ce sa scriu? Ca se braconeaza? Am vreo dovada?
In schimb, daca suntem pe balta si scoatem plasele, dupa care chemam politia sa constate, e altceva. Si daca plasele sunt mereu gasite in stare de degradare, rupte, taiate in bucatele mici, asta este...
Nu are politia oameni sa stea sa verifice daca se baga plase. Sa pazeasca lacul. In schimb este obligata sa vina la orice apel care sesizeaza o infractiune. Iar braconajul este infractiune. Si daca zilnic sunt chemati, crede-ma ca o sa faca ceva doar ca sa scape de drumul asta pe care trebuie sa-l faca zilnic.
Asa ca eu vin cu propunerea de a culege plasele, dupa care chemam politia sa le ia, asa, maruntite si tocate cum sunt ele gasite. Si tot asa, mai multe zile la rand, saptamani, cat e nevoie, pana cand o sa se intample ceva inspre stoparea fenomenului.
Braconierii si-au impartit lacul si nu baga plase in week-end, ca o favoare pescarilor sportivi. Te iei cu mainile de cap...si da, oamenii de pe taluz care patruleaza, despre care spune si Alex, sunt acolo, pazesc plasele, uneori mai sunt la misto cu o lanseta, pe lac, ca sa pozeze in pescari sportivi.
Golestiul e aproape mort. Tot din cauza braconierilor. Ar fi pacat sa lasam si Budeasa sa moara.

nasolu
veteran
veteran
Mesaje: 1279
Membru din: 25 Mar 2009, 19:54

Re: Salvati Budeasa

Mesaj de nasolu » 06 Ian 2014, 00:26

Spiridusule,nu trebuie sa ai dovezi!Tu,ca pescar,trebuie doar sa reclami la adresa pe care-am afisat-o eu!ATAT!!!

nasolu
veteran
veteran
Mesaje: 1279
Membru din: 25 Mar 2009, 19:54

Re: Salvati Budeasa

Mesaj de nasolu » 06 Ian 2014, 00:34

Scuze,am uitat mesajul pentru"pescar94".Mars ma!

spiridusul
veteran
veteran
Mesaje: 1994
Membru din: 11 Mai 2008, 14:12
Localitate: bucuresti

Re: Salvati Budeasa

Mesaj de spiridusul » 06 Ian 2014, 00:43

Nasolu, eu reclam. Promit ca o fac. Si mai departe? Reclam ca se baga plase. Le zic si locurile cele mai dese, in functie de anotimp. Ce se intampla? Vine jandarmeria sa vada daca sunt plasele acolo? Cu ce intra pe apa? Sta cineva de paza de la politie sau de la jandarmerie? OK, vine o data, ca trebuie sa raspunda la sesizare. Poate pana vine nici nu mai sunt plasele acolo. Se uita de pe mal, ca barci nu au, si nu vad nimic.
Dar daca chemi sa ia plasele, eu zic ca aici e mai grav. Pentru ca ai dovada comiterii unei infractiuni. I-o arati si I-o dai, asa tocata cum e ea, sa o vada si sa o puna la dosar. Si daca il chemi des, poate ca sunt sanse sa ia si masuri de preventie, ca sa scape de nebunii aia care ii cheama mereu pe balta sa le dea plase.
Eu iti zic doar de cum se misca sistemul. Ce spui tu, e ok, dar e calea lunga. Care, cel mai probabil, se termina cu "nu am gasit nimic".
Hai sa le facem pe amandoua. Si ce spui tu, si ce propun eu. Amandoua ideile din dorinta de a salva pestele de la Budeasa. \
Braconierii baga plasele luni si le scot miercuri, dupa care miercuri seara le baga iarasi pana vineri seara. In functie de anotimp, au locurile lor. La Craci mai mereu, indifferent de anotimp. Sambata si duminica nu baga, cica sa lase pescarii sportivi, sa nu faca prea multa galagie. Dar acum, cand stiuca are icre, si sambata si duminica inseamna bani.
Culmea este ca ei se tem de pescari. Pentru ca stiu ca acestia sunt singurii care pot sa reclame si sunt singurii carora le pasa de pestii din apa. Asa ca poate ar fi bine sa facem ceva pentru lacul acesta, pentru pasiunea noastra, pentru natura.

Pif.
veteran
veteran
Mesaje: 550
Membru din: 13 Iun 2013, 15:44

Re: Salvati Budeasa

Mesaj de Pif. » 06 Ian 2014, 09:27

spiridusule ,cu ultima ta postare m ai facut sa i mi para rau k nu sunt din Bucuresti,tare mi ar placea sa tai si eu ceva plase. :respekt:

spiridusul
veteran
veteran
Mesaje: 1994
Membru din: 11 Mai 2008, 14:12
Localitate: bucuresti

Re: Salvati Budeasa

Mesaj de spiridusul » 06 Ian 2014, 10:07

Nasolule, eu am trimis sesizarea la linkul dat de tine. Cat mai multe sesizari, impreuna cu cat mai multe telefoane date catre politie pentru a veni sa preia plasele sunt ceea ce putem face.
Lipsa actiunii celor care vor sa faca ceva bun este principalul motiv pentru care raul se propaga!

Alex-BAV
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 269
Membru din: 21 Ian 2013, 13:15
Localitate: Pitesti

Re: Salvati Budeasa

Mesaj de Alex-BAV » 06 Ian 2014, 10:40

Constat.....cu stupoare ca pescuitul sportiv dauneaza grav braconajului....
......este absolut acelasi fenomen ca anul trecut(pardon acum 2 ani) de pe Golesti :fluch
Do it with passion or not at all !

spiridusul
veteran
veteran
Mesaje: 1994
Membru din: 11 Mai 2008, 14:12
Localitate: bucuresti

Re: Salvati Budeasa

Mesaj de spiridusul » 06 Ian 2014, 11:12

Alex, pai daca dauneaza, hai sa se facem ce putem ca sa nu ajunga si Budeasa precum a ajuns Golestiul. Trebuie doar sa actionam. Atata tot.

pescar94
senior
senior
Mesaje: 446
Membru din: 16 Mai 2012, 20:07

Re: Salvati Budeasa

Mesaj de pescar94 » 06 Ian 2014, 11:44

nasolule vorbeste frumos,eu nu ti.am vb urat,crezi ca eu nu pot vorbii asa?

Alex-BAV
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 269
Membru din: 21 Ian 2013, 13:15
Localitate: Pitesti

Re: Salvati Budeasa

Mesaj de Alex-BAV » 06 Ian 2014, 13:25

pescar94 scrie:nasolule vorbeste frumos,eu nu ti.am vb urat,crezi ca eu nu pot vorbii asa?
Eu zic sa va intalniti........asa la pescuit, desigur sau la adunat plase !!!!! :mrgreen:
Do it with passion or not at all !

Scrie răspuns