Salau la Stolnici

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
sparkgunner
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 25
Membru din: 14 Aug 2012, 11:52

Salau la Stolnici

Mesaj de sparkgunner » 30 Oct 2012, 19:46

Imagine

Uploaded with ImageShack.us

unul dintre salaii prinsi pe balta Stolnici din jud. Arges, am fost placut impresionat de ospitalitatea patronului si de regimul baltii(pescuitul este gratuit, iar in cazul ca se doreste retinerea pestelui, este platita contravaloarea acestuia, se poate pescuii si din barca fara perceperea unei taxe suplimentare :respekt: ) eu am pescuit de pe mal la twister si am avut capturi foarte frumoase si multiple, consider iesirea o reusita fara indoiala. :lol:

Avatar utilizator
MatrixVR5
veteran
veteran
Mesaje: 741
Membru din: 01 Noi 2004, 16:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salau la Stolnici

Mesaj de MatrixVR5 » 31 Oct 2012, 08:55

:respekt:
FISHING IS LIFE.
The rest just details!

Avatar utilizator
MatrixVR5
veteran
veteran
Mesaje: 741
Membru din: 01 Noi 2004, 16:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salau la Stolnici

Mesaj de MatrixVR5 » 31 Oct 2012, 09:01

:respekt: Respect pentru patronul baltii !
Langa Odorheiul Secuiesc am avut ocazia sa pescuiesc intr-un regim asemanator , adica taxa de agrement era de 5 ron 1/2 zi ; 10 ron o zi intreaga , daca dorea-i sa pastrezi pestele prins , il platea-i la Kg .
:respekt:
FISHING IS LIFE.
The rest just details!

spiridusul
veteran
veteran
Mesaje: 1994
Membru din: 11 Mai 2008, 14:12
Localitate: bucuresti

Re: Salau la Stolnici

Mesaj de spiridusul » 31 Oct 2012, 12:55

Pe unde este balta aceasta? Ceva repere? Posibilitati de cazare? Daca vrei sa retii un peste sa-l frigi la gratar cum se procedeaza si cat costa?

Avatar utilizator
MatrixVR5
veteran
veteran
Mesaje: 741
Membru din: 01 Noi 2004, 16:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salau la Stolnici

Mesaj de MatrixVR5 » 31 Oct 2012, 13:40

spiridusul scrie:Pe unde este balta aceasta? Ceva repere? Posibilitati de cazare? Daca vrei sa retii un peste sa-l frigi la gratar cum se procedeaza si cat costa?
Judetul: Arges
Localitatea: Stolnici

Balta este amplasata la 50 de km de Pitesti, pe drumul Pitesti - Craiova, in localitatea Lunca Corbului se face stanga pe drumul judetean (unde se face stanga este un fost borcan de politie) de unde mai sunt in jur de 20 de km pana in localitatea Stolnici. Drumul pana la lac este destul de accesibil, existand mai multe cai de acces spre lac. Probleme apar doar in cazul unor ploi, mai abundente. Lacul, de fapt barajul, are o suprafata foarte mare. Malurile sunt in cea mai mare parte lipsite de vegetatie, existand doar cateva portiuni cu tufisuri si arbusti. Din iunie a.c. lacul a fost concesionat de un particular. Din cate am vazut acesta a inceput deja sa-l amenajeze, a tras stalpi de lumina, a facut o mica plaja. Pescuitul este interzis deocamdata, pe o perioada de cel putin 2 ani, deoarece lacul a fost populat cu crap. Braconajul existent atunci cand lacul era in administrarea AJVPS a incetat, ceea ce e un lucru bun. Ca populatie lacul are crap, caras, babusca, rosioara, biban si albitura. Deocamdata mai avem de asteptat pana isi va deschide "apele".

Noutati 2012

Regulament de pescuit 2012

Lacul Stolnici Jud. Arges

Lacul Stolnici se va deschide in data de 03.08.2012 Taxa: 40 lei c&r/12h 70 lei c&r/24h 100 lei c&r/36h Se pot folosi barcute sau navomodele pentru momit si plantat fara a se plati o alta taxa suplimentara.

Reguli de pescuit la crap
Standurile de pescuit cuprind: ponton, gratar, umbrela stuf.
Fiecare pescar va ocupa locul de pescuit in functie de sosirea pe lac, incepand cu ora 6:00.
Partida de pescuit se va inchide la orele 18:00.
Se pot folosi maxim 4 lansete si 1 varga la pluta.
Crapul care va avea greutatea peste 3500 g va fi eliberat neconditionat in cel mai scurt timp, dupa ce a fost eventual fotografiat.
Numai pestele care va fi retinut se va pastra in juvelnic, inclusiv cel ranit.
Are regim obligatoriu intretinerea ecologica a locului de pescuit.
Locul de pescuit va fi delimitat.
Colectarea tuturor deseurilor si resturilor menajere in recipiente special amenajate.

Sunt interzise urmatoarele fapte:
Retinerea sau ascunderea pestilor, fapte ce pot fi retinute ca furt calificat si vor fi solutionate de organele abilitate.
Scandal, muzica peste limita bunului simt.
Ranirea pestelui in mod voluntar.
Orice alte fapte prevazute si pedepsite de lege.
Dispozitii finale:
Odata intrati in complexul Stolnici va asumati raspunderea pentru actiunile dumneavoastra in concordanta cu legile in vigoare. Orice actiune sau inactiune in urma careia au rezultat incidente sau pagube, administratia este exonerata de orice tip de raspundere civila, materiala, administrativa sau penala.
Regulamentul se substituie unui act normativ de protectie a muncii.
Prezentul document va fi afisat la loc vizibil, in incinta fermei piscicole Stolnici.

Pentru informatii suplimentare: 0762 218 597
FISHING IS LIFE.
The rest just details!

sparkgunner
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 25
Membru din: 14 Aug 2012, 11:52

Re: Salau la Stolnici

Mesaj de sparkgunner » 01 Noi 2012, 08:27

MatrixVR5 scrie:
spiridusul scrie:Pe unde este balta aceasta? Ceva repere? Posibilitati de cazare? Daca vrei sa retii un peste sa-l frigi la gratar cum se procedeaza si cat costa?
Judetul: Arges
Localitatea: Stolnici

Balta este amplasata la 50 de km de Pitesti, pe drumul Pitesti - Craiova, in localitatea Lunca Corbului se face stanga pe drumul judetean (unde se face stanga este un fost borcan de politie) de unde mai sunt in jur de 20 de km pana in localitatea Stolnici. Drumul pana la lac este destul de accesibil, existand mai multe cai de acces spre lac. Probleme apar doar in cazul unor ploi, mai abundente. Lacul, de fapt barajul, are o suprafata foarte mare. Malurile sunt in cea mai mare parte lipsite de vegetatie, existand doar cateva portiuni cu tufisuri si arbusti. Din iunie a.c. lacul a fost concesionat de un particular. Din cate am vazut acesta a inceput deja sa-l amenajeze, a tras stalpi de lumina, a facut o mica plaja. Pescuitul este interzis deocamdata, pe o perioada de cel putin 2 ani, deoarece lacul a fost populat cu crap. Braconajul existent atunci cand lacul era in administrarea AJVPS a incetat, ceea ce e un lucru bun. Ca populatie lacul are crap, caras, babusca, rosioara, biban si albitura. Deocamdata mai avem de asteptat pana isi va deschide "apele".

Noutati 2012

Regulament de pescuit 2012

Lacul Stolnici Jud. Arges

Lacul Stolnici se va deschide in data de 03.08.2012 Taxa: 40 lei c&r/12h 70 lei c&r/24h 100 lei c&r/36h Se pot folosi barcute sau navomodele pentru momit si plantat fara a se plati o alta taxa suplimentara.

Reguli de pescuit la crap
Standurile de pescuit cuprind: ponton, gratar, umbrela stuf.
Fiecare pescar va ocupa locul de pescuit in functie de sosirea pe lac, incepand cu ora 6:00.
Partida de pescuit se va inchide la orele 18:00.
Se pot folosi maxim 4 lansete si 1 varga la pluta.
Crapul care va avea greutatea peste 3500 g va fi eliberat neconditionat in cel mai scurt timp, dupa ce a fost eventual fotografiat.
Numai pestele care va fi retinut se va pastra in juvelnic, inclusiv cel ranit.
Are regim obligatoriu intretinerea ecologica a locului de pescuit.
Locul de pescuit va fi delimitat.
Colectarea tuturor deseurilor si resturilor menajere in recipiente special amenajate.

Sunt interzise urmatoarele fapte:
Retinerea sau ascunderea pestilor, fapte ce pot fi retinute ca furt calificat si vor fi solutionate de organele abilitate.
Scandal, muzica peste limita bunului simt.
Ranirea pestelui in mod voluntar.
Orice alte fapte prevazute si pedepsite de lege.
Dispozitii finale:
Odata intrati in complexul Stolnici va asumati raspunderea pentru actiunile dumneavoastra in concordanta cu legile in vigoare. Orice actiune sau inactiune in urma careia au rezultat incidente sau pagube, administratia este exonerata de orice tip de raspundere civila, materiala, administrativa sau penala.
Regulamentul se substituie unui act normativ de protectie a muncii.
Prezentul document va fi afisat la loc vizibil, in incinta fermei piscicole Stolnici.

Pentru informatii suplimentare: 0762 218 597
o mica rectificare, din Pitesti sunt 39 km ,drumul fiind foarte bun.

spiridusul
veteran
veteran
Mesaje: 1994
Membru din: 11 Mai 2008, 14:12
Localitate: bucuresti

Re: Salau la Stolnici

Mesaj de spiridusul » 01 Noi 2012, 12:58

Nu am vazut sa se spuna ca are salau balta. Au populat-o inter timp? Taxa de pescuit in sistem C&R este corecta?

Avatar utilizator
Matei Claudiu
veteran
veteran
Mesaje: 893
Membru din: 31 Mai 2007, 22:35
Localitate: Pitesti

Re: Salau la Stolnici

Mesaj de Matei Claudiu » 01 Noi 2012, 13:31

nasul meu a pescuit mult timp acolo - fiind crapar - ma rog de anu trecut nu mai merge ca s-a certat cu patronu - am inteles ca a facut patronu niste faze de rahat - nasu meu este pescar exclusiv c&r....
eu stiam de la el ca a bagat acum 3-4 ani salau in balta, dar nu auzisem pe nimeni sa prinda....
poate intre timp a mai crescut si s-a mai si inmultit - am inteles ca nu a bagat mult salau - cateva mii de bucati, dar erau icre de-abea eclozate, asta avand in vedere ca lacul are 60 de ha.
chiar sunt curios care este faza cu stolniciul asta si care sunt conditiile de pescuit din barca....
saptamana viitoare poate are cineva chef sa dam o fuga sa facem o partida....eu sunt disponibil...

nasolu
veteran
veteran
Mesaje: 1279
Membru din: 25 Mar 2009, 19:54

Re: Salau la Stolnici

Mesaj de nasolu » 01 Noi 2012, 14:47

Biban are?

Avatar utilizator
Matei Claudiu
veteran
veteran
Mesaje: 893
Membru din: 31 Mai 2007, 22:35
Localitate: Pitesti

Re: Salau la Stolnici

Mesaj de Matei Claudiu » 01 Noi 2012, 19:44

din cate am auzit biban este de cand cu turcii...

Scrie răspuns