Sacalaia - Lacul stiucilor

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
cip_jed
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: 06 Sep 2016, 12:25

Re: Sacalaia - Lacul stiucilor

Mesaj de cip_jed » 19 Sep 2016, 14:10

salut
ma gandesc sa dau o fuga in weekend la sacalaia,la stiuca.
din ce vad aici nu ma astept la capturi capitale, dar intr-un fel ma tem sa nu am capturi deloc -))

cand mi-am reinoit permisul, cei de la agvps au tot promovat balta, cum ca e catch &release la stiuca, dar este si somn si pesti pasnici multi: rosioara, caras, platica, lin, caracuda. din primele specii poti duce si acasa (nu ma intereseaza in mod special)

a mai fost cineva? apreciez daca aveti vesti..
mersi

wdec252002
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 28
Membru din: 21 Aug 2015, 21:28

Re: Sacalaia - Lacul stiucilor

Mesaj de wdec252002 » 19 Sep 2016, 14:37

Ajung acolo o data sau de doua ori pe luna. Capturi capitale nu am avut dar stiuci de 60-70 cm se prind. Nu au fost zile fara 2-3 stiuci. Somn nu am prins iar la altceva nu am incercat. Balta se reface dar dureaza. Am prins in special la voblere Zalt desi am incercat o gramada de alte voblere. Au intrat cateva si pe gume. Fir intins sa ai!

cip_jed
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: 06 Sep 2016, 12:25

Re: Sacalaia - Lacul stiucilor

Mesaj de cip_jed » 20 Sep 2016, 16:34

mersi fain
se va reface, cu catch & release daca spui ca se prind stiuci de 2 3 4kg, in vreo 2 ani..

cip_jed
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: 06 Sep 2016, 12:25

Re: Sacalaia - Lacul stiucilor

Mesaj de cip_jed » 21 Sep 2016, 12:55

wdec252002,
scuze daca fac spam pe topic, am incercat sa scriu in privat dar nu am inca "drepturi"
imi poti da te rog mai multe detalii despre "reguli si obiceiuri" pe balta?
ajungi - este paza, iei barca? poti urca 2 oameni? vreau sa-l iau pe socru, ajutor la vasle -)
barcile sunt ok, iau apa? cum sa ma pregatesc..
orice detalii, pe langa la ce mi-ai dat deja, apreciez.
mersi mult

wdec252002
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 28
Membru din: 21 Aug 2015, 21:28

Re: Sacalaia - Lacul stiucilor

Mesaj de wdec252002 » 21 Sep 2016, 14:50

Este un administrator si nu poti intra pe balta pana nu treci pe la el. Taxa este 15 ron pentru membri AJVPS Cluj si 50 pentru cei care nu sunt membri. De la administrator iei barca si vesta de salvare. Pot pescuii si 2.in barca daca fiecare isi plateste taxa. Barcile nu prea iau apa iar daca se intampla ai un burete in barca cu care poti sa o scoti. Nu este voie cu pestisor viu ca momeala si se practica C&R. Dimineata este rece pe balta. Pentru amiaza este o pensiune vis a vis de lac. Fir intins sa ai!

cip_jed
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: 06 Sep 2016, 12:25

Re: Sacalaia - Lacul stiucilor

Mesaj de cip_jed » 21 Sep 2016, 16:40

Multumesc!
intre timp, am gasit si regulament pe siteul AJPS
cica ar fi voie cu momeala vie, dar daca intra stiuca- se elibereaza instant
taxa e 25/pers

A.J.P.S. CLUJ
Cluj-Napoca, str.Cuza-Voda, bloc A
Tel/Fax/Email : 0264-598976 /ajpscluj@ymail.com


REGULAMENT DE PESCUIT SPORTIV PE SACALAIA
2016


Art.1 Pescuitul pe lacul Sacalaia se poate practica cu respectarea legii 317/2009 ,respectiv permis ANPA vizat pentru anul in curs .
Art.2 Pescuitul se practica doar din barcile puse la dispozitie de catre AJPS Cluj.
Art.3 La intrarea pe lac, pescarul prezinta permisul de pescuit paznicului piscicol si plateste tariful pentru inchirierea barci stabilita de consiliul AJPS Cluj.
Art.4 Pescuitul se face la cel putin 20 metri departare de stuf cu cel mult 4 bete.
Art. 5 La stiuca se pescuieste cu momeli artificiale si cu eliberare .
Art.6 Interzis a se retine pesti sub limita minima admisa de lege. In acest sens fiecare pescar are obligatia de a se informa de dimensiunile minime admise si de regimul de pescuit. Aceste informatii se pot optine si de la paznicul piscicol.
Art.7 La pescuitul somnului se poate folosi si momeala vie. Daca accidental intra stiuca , aceasta se elibereaza imediat in mediul ei natural. Pescuitul la somn se poate face si noaptea cu conditia ca barca sa fie semnalizata cu lumina si sa fie minim 2 pescari pe lac.
Art.8 Se interzice intrarea pe lac in stare de ebrietate ,sau consumarea bauturilor alcoolice in barca pe lac.
Art.9 Se interzice poluarea fonica (urlete,muzica) si scaldatatul ,
Art.10 Este interzis harponarea pestelui,pescuitul cu plase,cu varse, pripoane sau altele decat undita.
Art.11 Este obligatorie vesta de salvare la urcarea in barca .
Art . 12 Intrarea la pescuit la copca se va face doar dupa semnarea declaratiei pe propria raspundere. Daca se intra prin alt loc decat cel de la cabana , paznicul piscicol isi declina orice responsabilitate .
Art.13 Este obligatorie prezentarea bagajelor la iesirea de pe lac paznicului piscicol
Art.14 Eventualele distrugeri ,pierderi ale anexelor barcii se vor plati la iesirea de pe lac paznicului piscicol care va emite un bon de casa .
Art.15 La iesirea din barca ,aceasta , se va curata de mizerie iar resturile se vor depune in pubelele special amenajate.
Art.16 Interzis a se retine caracuda si stiuca
Art.17 Interzis a retine o cantitate mai mare de 5 kg de peste.
Art.18 Nerespectarea prezentului regulament atrage dupa sine interzicerea accesului pe lac conform hotararii si deciziei consiliului Ajps in litera statutului AJPS Cluj.
Consiliul AJPS Cluj

wdec252002
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 28
Membru din: 21 Aug 2015, 21:28

Re: Sacalaia - Lacul stiucilor

Mesaj de wdec252002 » 21 Sep 2016, 20:28

Nu pescuiesc la stationar si poate nu stiam eu corect legat de momeala vie. Am fost de o saptamana acolo si am fost 3 persoane. Intr-o barca am fost 1 si intr-alta barca 2 si fiecare am platit cate 50 ron pe carea am si primit chitanta.

ROCKI92002
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 119
Membru din: 26 Apr 2007, 19:13
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Sacalaia - Lacul stiucilor

Mesaj de ROCKI92002 » 22 Sep 2016, 04:01

Lac mort ! :fluch

ROCKI92002
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 119
Membru din: 26 Apr 2007, 19:13
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Sacalaia - Lacul stiucilor

Mesaj de ROCKI92002 » 22 Sep 2016, 04:10

Sa ma corectez un pic daca vrei sa dai la vasle sau esti ornitolog si iti plac pasarile este locul ideal, pesti mai putini ! :lol1:

cip_jed
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: 06 Sep 2016, 12:25

Re: Sacalaia - Lacul stiucilor

Mesaj de cip_jed » 22 Sep 2016, 14:29

evident as vrea sa prind si stiuci -)
2h as incerca si la maruntis, desi nu pastrez nimic
acum sunt descurajat

Scrie răspuns