Sabar, Ciorogarla, Dambovita

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

dumitrache
junior
junior
Mesaje: 45
Membru din: 12 Noi 2014, 19:44

Re: Sabar, Ciorogarla, Dambovita

Mesaj de dumitrache » 02 Sep 2015, 10:35

Din caracteristici reiese ca este exact ce caut. Insa greutatea ma cam"sperie" 24 grame??

Avatar utilizator
Nemernic
veteran
veteran
Mesaje: 3962
Membru din: 25 Mai 2010, 10:15
Localitate: Din balta'n balta

Re: Sabar, Ciorogarla, Dambovita

Mesaj de Nemernic » 02 Sep 2015, 19:00

De ce te sperie?
Help a man when he is in trouble, and he will remember you when he is in trouble again...

dumitrache
junior
junior
Mesaje: 45
Membru din: 12 Noi 2014, 19:44

Re: Sabar, Ciorogarla, Dambovita

Mesaj de dumitrache » 02 Sep 2015, 19:10

Pai la o apa usor curgatoare de 5,6 m latime, si o adancime de maxim 1 m in majoritatea zonelor sa dau cu un vobler de 24 grame..? Mi se pare putin cam greu, face cam mult zgomot la impactul cu apa.

Avatar utilizator
Nemernic
veteran
veteran
Mesaje: 3962
Membru din: 25 Mai 2010, 10:15
Localitate: Din balta'n balta

Re: Sabar, Ciorogarla, Dambovita

Mesaj de Nemernic » 02 Sep 2015, 20:35

dumitrache scrie:.......... face cam mult zgomot la impactul cu apa.
Pai....dar nu dai la clean cu el ca sa-l "terorizezi" cu zgomotul :D
Stiucii de multe ori ii place acel "pleoscait" al voblerului/ oscilantei

Eu zic ca Belly Dog-ul e unul dintre cele mai bune voblere pt stiuca
Help a man when he is in trouble, and he will remember you when he is in trouble again...

dumitrache
junior
junior
Mesaje: 45
Membru din: 12 Noi 2014, 19:44

Re: Sabar, Ciorogarla, Dambovita

Mesaj de dumitrache » 02 Sep 2015, 21:31

Imi place foarte mult cum arata/functioneaza(am gasit un filmulet) cred ca o sa l iau. Ma gandeam sa nu "sperie"

cornelghim
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 22
Membru din: 02 Sep 2014, 10:17
Localitate: Bucuresti

Re: Sabar, Ciorogarla, Dambovita

Mesaj de cornelghim » 10 Sep 2015, 16:17

FYI: a mentionat cineva asta pe un grup de pescuit de pe FB:

"Am vorbit azi cu un prieten care a trebuit sa masoare, pentru un proiect de-al lui, substantele prezente intr-o apa curgatoare. A ales Sabarul, din comoditate. Mi-a spus ca metalele grele din rau depasesc de 5 ori limita maxima admisa, iar despre nitrati-sulfiti si alte chestii la care nu ma pricep am inteles ca apa raului e "e un fel de solutie saturata, man, e o saramura de chimicale. Eu nu as baga mana in apa aia daca as avea o julitura. Dpdv chimic, in scala mea aveam un maxim de 1,6 la o apa uzata, o maxima mai degraba teoretica. Numai ca apa din Sabar a ajuns la 1.2.." Am incheiat citatul. Tot de la el am inteles ca sigur, undeva pe cursul raului, cineva deverseaza illegal metale grele. Care nu apar in apa fara "ajutorul" factorului antropic. Pofta buna cui se stie..."

dumitrache
junior
junior
Mesaje: 45
Membru din: 12 Noi 2014, 19:44

Re: Sabar, Ciorogarla, Dambovita

Mesaj de dumitrache » 10 Sep 2015, 19:16

Eu mananc de la 2 ani peste de pe sabar, pana acum sunt ok. Multumesc pt sfat, ma asteptam sa fie asa poluat. Bine ca nu cauzeaza pestilor. Am fost ieri pe neajlov, si in comparatie cu sabarul are mult mai putin peste (in zona in care am fost) sa nu mai vorbim de gunoaie, sabarul sta "bine"fata de neajlov. Pe sabar, ziua, daca te plimbi in liniste, vezi cate 3-4 ciortani la 1-2 kg bucata odata la 100 m!

Avatar utilizator
RAFYYY91
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 16 Ian 2008, 12:16
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Sabar, Ciorogarla, Dambovita

Mesaj de RAFYYY91 » 10 Sep 2015, 23:39

Sabarul e ceva mai greu accesibil cu vegetatia si de asta tine mai mult peste, Neajlovul e suprapescuit si braconat in multe zone...

Avatar utilizator
RAFYYY91
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 16 Ian 2008, 12:16
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Sabar, Ciorogarla, Dambovita

Mesaj de RAFYYY91 » 10 Sep 2015, 23:45

stii cum e, "la pomul laudat sa nu te duci cu sacul", la partea cu braconajul si locurile suprapescuite suntem de vina intr-o masura si pescarii ce postam detalii despre locatii pe public, nu numai pescari sportivi stau cu ochii pe forumuri si grupuri. eu de ceva timp nu mai postez locatia exacta pe forum sau facebook ca sa protejez pestii pe cat posibil, zic doar pe privat persoanelor care sunt de incredere

adrianc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 258
Membru din: 09 Aug 2006, 12:00
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Sabar, Ciorogarla, Dambovita

Mesaj de adrianc » 27 Oct 2015, 10:32

Duminica pe Sabar: apa ca de obicei extrem de limpede si prin urmare pestii greu de pacalit. Inca e vegetatie multa pe maluri. Am pacalit vreo 2 cleni cu voblerul asta: http://www.totalfishing.ro/vobler-kenar ... 36599.html - probabil fiindca imita bine un porcusor de care Sabarul e plin. Din pacate mi-a plesnit firul si ultimul clean a plecat cu el in gura.
Apa s-a racit, asa ca fara voblere cu bataie mai fina / recuperari fooooarte lente nu mai faci treaba.

Ciorogarla este un rau cu potential mare si care mie mi-a dat surprize frumoase la clean. Toata treaba e s-o prinzi cat de cat limpede.
Am prins vreo 6 cleni la celebrul strike pro baby pro de 3.5 grame. Atacurile sunt mult mai hotarate, apa e rapida si piscata deci cleanul nu are timp de gandire :)
Foarte multe frunze de plop in toata masa apei, dar nu incurca prea tare pescuitul.

Fire intinse!

Scrie răspuns