Sabar, Ciorogarla, Dambovita

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

dumitrache
junior
junior
Mesaje: 45
Membru din: 12 Noi 2014, 19:44

Re: Sabar, Ciorogarla, Dambovita

Mesaj de dumitrache » 26 Aug 2015, 22:57

Malul apei este impanzit cu boscheti, ierburi inalte de care nu poti trece,decat foarte greu...sunt urzicat tot;))

dumitrache
junior
junior
Mesaje: 45
Membru din: 12 Noi 2014, 19:44

Re: Sabar, Ciorogarla, Dambovita

Mesaj de dumitrache » 28 Aug 2015, 08:15

Am.scapat aseara o bucata peste 3 kg, la mal, malul fiind mai inalt...la o lingurita oscilanta berti de 7 grame. Ce voblere imi recomandati de stiuca pt sabar? Ma gandesc la ceva floating,nu?

adrianc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 258
Membru din: 09 Aug 2006, 12:00
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Sabar, Ciorogarla, Dambovita

Mesaj de adrianc » 28 Aug 2015, 09:59

http://produsepescuit.ro/river2sea/362- ... titor.html

Am prins foarte bine la asa ceva anul trecut pe Sabar. Exact modelul firetiger din link...sareau marlitele pe el parca erau turbate. E bun si la cleni mari.

Sunt voblere foarte bine lucrate, merg impecabil si au niste ancore mama-mama. Singura problema e ca pescuiesti mereu cu morcovu' infipt, la cate ragalii/covoare/crengi/etc sunt pe garlele noastre :)

Floating, bineinteles.

In alta ordine de idei, ma roade rau curiozitatea stiucilor de pe Sabar :)
Unde dracu stau? Eu pot sa spun ca pe portiunea Bolintin au disparut brusc si cu desavarsire, cu toate ca toamna trecuta pareau in ascensiune.

dumitrache
junior
junior
Mesaje: 45
Membru din: 12 Noi 2014, 19:44

Re: Sabar, Ciorogarla, Dambovita

Mesaj de dumitrache » 28 Aug 2015, 16:13

Exista si in dimensiuni mai mari? Caut ceva mai mare putin, sub 1.5kg nu prea mai sunt, asta de 5 cm mi se pare cam mic, plus ca sunt foarte bataioase si vreau niste ancore putin mai mari :D daca pescuiesti in zona bolintin te invit sa mergi cu mine odata sa ti arat in mare parte locurile.

dumitrache
junior
junior
Mesaje: 45
Membru din: 12 Noi 2014, 19:44

Re: Sabar, Ciorogarla, Dambovita

Mesaj de dumitrache » 28 Aug 2015, 19:41

Am reusit sa iau 2 buc mai devreme,1.5kg ambele, pe astea le am retinut...tot la oscilanta, am pescuit 1 ora jumate

adrianc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 258
Membru din: 09 Aug 2006, 12:00
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Sabar, Ciorogarla, Dambovita

Mesaj de adrianc » 30 Aug 2015, 14:10

Bravo! :)

Nu stiu sa existe modelul mentionat de vobler pe dimensiuni mai mari...oricum, io zic ca e perfect pentru rauri mici gen Sabar. Poti sa selectezi si cleanul mare cu el.

Sunt convins ca or exista si alte voblere bune la stiuca pe rau, deci asteptam pareri de la cine se pricepe :D

La categoria linguri, eu dau cu lynx-ul de la Berti: http://lauris.ro/images/L-01-213.jpg
Modelul argintiu cu rosul ala e bun fiindca imita la fix rosioara din rau, si in plus e destul de usoara => portanta buna, e mai usor s-o tragi prin cotloane fara s-o agati in toate mizeriile.

Mi-ar placea sa mergem odata la peste in zona, dupa cum ziceam chiar m-ai facut curios :)

fire intinse!

Avatar utilizator
RAFYYY91
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 16 Ian 2008, 12:16
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Sabar, Ciorogarla, Dambovita

Mesaj de RAFYYY91 » 30 Aug 2015, 23:17

nu stiu voblere de stiuca mare, dar eu am prins foarte multe marle si pixuri pe voblere de 2-3cm cand dadeam dupa clean, nu mi s-au parut prea pretentioase, se bagau pe orice goange daca dadeam pe langa ele... eu de obicei pe rau nu dau dedicat dupa o anumita specie, ci incerc sa prind tot ce rapeste prin zona

Dan Stefan C.
veteran
veteran
Mesaje: 612
Membru din: 21 Ian 2013, 22:48

Re: Sabar, Ciorogarla, Dambovita

Mesaj de Dan Stefan C. » 31 Aug 2015, 08:49

dumitrache scrie:Am.scapat aseara o bucata peste 3 kg, la mal, malul fiind mai inalt...la o lingurita oscilanta berti de 7 grame. Ce voblere imi recomandati de stiuca pt sabar? Ma gandesc la ceva floating,nu?
Salut, incearca Kenart Winner 4cm sau Spinnerbaituri. Acestea din urma au si avantajul ca agata mai putina vegetatie.

dumitrache
junior
junior
Mesaje: 45
Membru din: 12 Noi 2014, 19:44

Re: Sabar, Ciorogarla, Dambovita

Mesaj de dumitrache » 31 Aug 2015, 17:19

http://www.totalfishing.ro/lingura-osci ... 42499.html
Eu la asta prind. Trebuie neaparat sa mi iau 2,3 voblere bune sa incerc...
Poate ne ajuta cine a mai pescuit pe astfel de ape...vreau un vobler care sa coboare foarte putin, undeva la 40 cm maaaaxim! Si sa faca ceva zgomot cand lucreaza, vreau sa nu mai fiu nevoit sa dau langa ele sa se repeada, ma gandesc ca un vobler cu bile, poate le atrage :D

Avatar utilizator
Nemernic
veteran
veteran
Mesaje: 3962
Membru din: 25 Mai 2010, 10:15
Localitate: Din balta'n balta

Re: Sabar, Ciorogarla, Dambovita

Mesaj de Nemernic » 02 Sep 2015, 10:01

Help a man when he is in trouble, and he will remember you when he is in trouble again...

Scrie răspuns