Repopulare lacu 3 din Cluj cu puiet de salau

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

alexpaulstanciu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 08 Oct 2018, 09:16

Repopulare lacu 3 din Cluj cu puiet de salau

Mesaj de alexpaulstanciu » 23 Oct 2018, 12:14

Ar fi cineva interesat de repopularea pe banii nostrii, cu puiet de salau pe lacul din Cluj, lacul trei, (gheorgheni, Intre Lacuri).
Daca ne-am strange mai multi pasionati de spinning si am aduna suma de 950 lei, am putea cumpara 2500 puieti salau de 3-4 cm, iar livrarea s-ar face la fata locului, fara alte cheltuieli suplimentare.
Niciodata asociatia nu o sa repopuleze cu nici un fel de rapitor, asa ca ramane la latitudinea noastra sa facem ceva!
Daca sunt interesati puteti scrie si daca ne adunam mai multi clujeni, in primavara putem face o asemenea actiune.

goodmans
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: Repopulare lacu 3 din Cluj cu puiet de salau

Mesaj de goodmans » 23 Oct 2018, 15:32

O initiativa de laudat dar nu uitati ca orice populare , pe ape nepazite , nu face altcva decat sa hraneasca braconierii.

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Repopulare lacu 3 din Cluj cu puiet de salau

Mesaj de crapmaniacul » 23 Oct 2018, 15:45

Foarte buna initiativa insa as imbunatati-o putin cu urmatoarea mentiune : la 3-4 cm puietul de salau este prea mic si are sanse relativ mici de supravietuire (rata mare de mortalitate in primul an), mergeti pe salau de macar 10-12 cm ca sa fie treaba si cheltuiala cu folos. Si ca sa nu asteptati chiar multi ani, odata cu puietul de 10-12 cm, bagati cateva zeci bune de exemplare de 25-30 cm ca sa nu asteptati 5-6 ani ca sa pescuiti acolo.
Oricum foarte buna initiativa dar va trebuie multa hotarare si implicare, dar se poate.

alexpaulstanciu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 08 Oct 2018, 09:16

Re: Repopulare lacu 3 din Cluj cu puiet de salau

Mesaj de alexpaulstanciu » 24 Oct 2018, 07:59

Multumesc pentru incurajari, aveti dreptate ar fi mult mai bine o populare cu puiet mai mare, 10-12 cm, pana in momentul de fata n-am gasit puiet la asemenea dimensiuni. In cazul in care ar fi doritori pentru un asemenea proiect, prin doritori intelegandu-se sponosori, cu siguranta s-ar gasi si puiet de talie mai mare. Lacul este administrat de AJPS Cluj, e pazit teoretic, iar ei fac populari cu ciortanei, jumatate din acestia mor la o saptamana dupa populare din cauza transportului inadecvat. Pe lac exista salau somn si stiuca tot datorita pescarilor care de-a lungul timpului au adus puiet de pe diferite lacuri (foste crescatorii). Salaul s-a rarit considerabil in ultimii ani. Catch&release nu prea exista la noi.

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: Repopulare lacu 3 din Cluj cu puiet de salau

Mesaj de danone » 29 Oct 2018, 15:40

Ai dreptate paza este doar teoretica. Este indeajuns sa se propage stirea cu popularea cu salau ca se vor gasi rapid "clienti". Nu stiu daca marimea luciului/adancimea/temperatura apei vara permite sustenabilitatea popularii cu salau. In alta ordine de idei mixtura asta piscicola intre pasnici si rapitori nu prea ma incata. Si vorbesc ca am pescuit la spinning pe alte balti private intr-un paienjenis de fire ale stationaristilor.
Dupa mine as popula lacul Belis cu salau. Atuuri: suprafata luciului foarte mare, stabilitatea conditii meteo blande in ultimii ani, hrana foarte abundenta (a explodat populatiile de albitura in special babusca). Neajunsuri:periclitarea specieilor de salmonide si lipan (care si asa exista doar teoretic). Un lac similar populat cu salau - Colibita.

alexpaulstanciu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 08 Oct 2018, 09:16

Re: Repopulare lacu 3 din Cluj cu puiet de salau

Mesaj de alexpaulstanciu » 30 Oct 2018, 10:01

Pai treaba cu Belisu sta cam asa: luciu de apa imens, deci discutam de populari masive pentru a se vedea un rezultat si binenteles in multi, multi ani, dar intradevar salaul s-ar adapta acestor conditii. Belisu e la 70 km de Cluj, pe cand lacu 3 e in oras. Pt. partizi scurte e mai convenabil sa iesi in apropiere, decat sa mergi pana la Belis. Sus pe toate lacurile de munte e plin de skijeturi, de barci de viteza s.a.m.d.. Belisu nu mai e ce-a fost, da in `97 era liniste pescuiai linistit, acum e dezastru. Pe Tarnita si Somesu Cald, pescarii de spinning au populat cu puiet de salau in ultimii ani si deocamdata n am auzit mare lucru. Intradevar sunt avantaje si dezavantaje in ceea ce priveste locul de populare. Cred ca suntem mai multi pescari din Cluj interesati de acest subiect asa ca hai sa lasam aceasta discutie deschisa, fiecare e liber sa si exprime punctul de vedere, caci vizualizari sunt peste 100 si binenteles si parerile pescarilor din alte zone ale tarii sunt binevenite.
P.S. Lacul 3 a fost populat cu salau pe vremea primarului Funar, iar intr o vreme era salau destul de mult, dar neexistand conceptul de catch&release, populatia a scazut drastic, femelele nefiind eliberate.

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: Repopulare lacu 3 din Cluj cu puiet de salau

Mesaj de danone » 31 Oct 2018, 09:00

Cu cat e mai greu de ajuns la un loc cu atat acesta ramane mai natural si neatins. Din acest considerent m-am gandit la Belis tocmai ca e la o distanta apreciabila de Cluj si e un lac cu luciu mare unde salaul are mai mari sanse sa castige in fata braconajului. Ca sa fie eficienta , popularea ar trebui sa se faca masiv in parteneriat cu RNP care administreaza lacul si care ar trebui sa faca si controalele. Pe de alta parte ma gandesc ca lacul Gheorgheni e un lac de cartier la indemana oricui unde apropae ca poti lansa din balconul blocului sau chiar din autobuz. Si cum am zis ca s-ar gasi imediat clienti, la o populatie de 400 mii locuitori cat are Clujul, ce criterii ar trebui stabilite ca sa se limiteze accesul? Daca toti pescarii ar da iama, ca e la indemana, nu ar incapea toti pe lungimea perimetrului. Poate ca regimul de pescuit C&R contra unei taxe substantiale ar reduce numarul doritorilor dar ar conduce la tentative de braconaj (inclusiv cu coruperea pazei). Si dat fiind ca lacul adaposteste si pesti pasnici , cum poti sa delimitezi pescuitul rapitorilor de cel al stationarilor? Cum poti controla ca Gigel care pescuieste la pluta la carasel , nu are pe carlig pestisor viu pt. salau?

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: Repopulare lacu 3 din Cluj cu puiet de salau

Mesaj de danone » 31 Oct 2018, 09:07

Si inca un sfat. Ca initiativa sa aiba succes deplin ar trebui din start ales si stabilit regimul lacului - BALTA EXCLUSIV PENTRU RAPITORI.

alexpaulstanciu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 08 Oct 2018, 09:16

Re: Repopulare lacu 3 din Cluj cu puiet de salau

Mesaj de alexpaulstanciu » 31 Oct 2018, 15:24

Stilul nostru romanesc de a baga nod in papura. Ideea e simpla daca vrea cineva sa participe e bine, daca nu iarasi e bine.
Despicam firu in patru, asa de doru lelii si binenteles se alege prafu de tot. De aceea este asa tara noastra si nu merge nimic. Lucrez in RNP si iti spun sincer ca niciodata RNP-ul nu o sa investeasca in asa ceva, nici Gilau, Somesu Cald, Tarnita si Belis, niciodata RNP NU o sa populeze, toate lacurile fiind administrate de RNP. Pe Gilau se populeaza sporadic cu 200-300 kg pastrav curcubeu, atat. Taxe si catch and release si lac de spinning nu o sa fie niciodata in lacurile din oras, deci iese din discutie definitiv. Ideea e sa se faca ceva, atata tot si crede-ma danone ca daca vrei sa faci se poate si o sa iasa ceva. A ca-i plin de batrani si de crapari, plutisti etc, chiar si braconieri, stii mai bine ca mine ca asa i in toata tara, peste tot, in toate apele. Ne adaptam situatiei si incercam sa schimbam ceva, pentru binele nostru, cei oropsiti de soarta.

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: Repopulare lacu 3 din Cluj cu puiet de salau

Mesaj de danone » 01 Noi 2018, 08:54

Alex , ai pus punctul pe i cand ai zis ca-i plin de batrani. Cand o sa fie si salau o sa fie si mai multi batrani si daca vreau sa fac o partida de pescuit crede-ma ca vreau sa pescuiesc in liniste sa ma relaxez nu sa fiu injurat ca dau peste firele nustiu cui. In loc de 2-3 ore de pescuit relaxant dupa programul de munca , m-as trezi cu nervi si stres. De aceea as fi preferat un loc mai indepartat, singuratic unde sa stau o zi intreaga la sfarsit de saptamana dupa 5 zile de munca sa-mi incarc bateriile. Dar deja visez, e prea mult, pt tara asta e o utopie cum spui si tu. Repet, ideea nu e rea , numai ca ramane de vazut cum poate fi implementata. Ma gandeam chiar la pescuitul salaului din barca, dar ma reintorc la impedimentele pe care le-am amintit- dimensiunea baltii si crapistii.

Scrie răspuns