Raul Buzau

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
dan bobei
veteran
veteran
Mesaje: 8225
Membru din: 08 Dec 2005, 19:07
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de dan bobei » 23 Mai 2007, 21:57

gippa scrie:am avut eu o presimtire asa ... :D
PS : Buzaul arata ca-n visele spinnerilor rar il prinzi asa .
Presimtire, presimtire, da....ai prins? :roll:

noname
veteran
veteran
Mesaje: 1116
Membru din: 03 Iun 2005, 19:41
Localitate: student UMFIasi
Contact:

Mesaj de noname » 24 Mai 2007, 07:13

"o" taiat- nici macar nu i-am vazut culoarea (cre ca sezonul putea incepe mai devreme ca oricum ....azi canci.)

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 24 Mai 2007, 07:59

@gippa
Pe Buzau, unde? Poate ai ajuns pe la baltile dinspre bariera Brailei, la Musat, cum li se mai spune, stiu ca mai aveau pe-acolo stiuca :P

@Puiu
Sa fie vreo 10 ani, prinsa la boaba de porumb in lapte in ziua de 13 august :) (era ziua lui tataia, de-aia o tin minte )
Locul: Surduc.
Am prins-o la pluta, cu fir de 0.18 si bat de 7 m.
Cu siguranta se mai prinde si acum mrene peste 2 kg pe Buzau.... Tu parca spuneai ceva de Robesti.. cand eram mai mic, tin minte ca erau locuri foarte bune pe-acolo.
Nu stiu daca ai prins garla inainte de a se indigui la Berca, cand, i spate la sectia de tratare (petrol) erau zone cu adevarat salbatice....
Ma rog... amintiri...
Acum, daca totusi vrei sa incerci si la mreana mai mare (si nu numai, si la clean si scobar) incearca la gabioanele de la Badila, la Surduc (mai jos de stancile alea mari - mai sus de hanul de la Ciuta) si mai sus de Surducul Mare, intr-un loc unde i se spune "la ruptura" (la primul cot al Buzaului mai jos de podul de cale ferata de la Rusavat)

Avatar utilizator
gene3004
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 239
Membru din: 07 Apr 2005, 15:16
Localitate: IASI

Mesaj de gene3004 » 24 Mai 2007, 10:28

aha... de asta ... stii tu Paul la ce ma refer... ai unmunte de expierenta.... ce sa fac daca unde am copilarit eu era doar crap si caras? in iazul satului :cry:

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 24 Mai 2007, 11:04

Eh.. nu am nici eu cine stie ce experienta... chiar daca am pescuit de mic cu plauta pe apa curgatoare, o perioada destul de mare de timp am "stationat" in a acumula experienta (cel putin asta era impresia).
De spinning nu m-am apucat de mult.

Avatar utilizator
shootgun
veteran
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 10 Feb 2005, 17:42
Localitate: City of London
Contact:

Mesaj de shootgun » 21 Sep 2007, 19:18

Din pacate, Buzaul nu mai este ce a fost odata....Pescuiesc de 20 de ani pe Buzau, intre Valea Dalghiului (afluent al Buzaului din amonte de Vama Buzaului) si Intorsura Buzaului si va pot spune ca de cca 10 ani pastravul a inceput sa se rareasca si pe anumite zone chiar sa dispara, datorita braconajului, balastierelor si nu in ultimul rand a fostei fabrici de bere din localitatea Acris, care deversa borhotul si dejectiile rezultate in urma procesului de fabricatie a berii, direct intr-un canal ce face legataura intre paraul Acris si raul Buzau, fabrica aflata la mai putin de 500 m de malul apei. Pe o portiune de 2-3 km in aval, apa era tulbure, urat mirositoare si plina de borhot si dejectii. In trecut, pe aceasta portiune, in amonte de balastiera din localitate am prins lipan, iar exemplarele de pastrav si de clean trecute de kilogram nu erau deloc rare.
In anul 1995 a avut loc pe acea portiune de rau ultima finala a Campionatului National de pescuit la musca unde am fost arbitru si pot sa va spun ca nu s-au prins pesti de speriat...chiar in aceasi zi doi localnici care braconau cu curent electric pe paraul Acris au murit electrocutati...in conditiile in care stiau ca este concurs pe Buzau si zona era impanzita de oameni ai A.G.V.P.S-ului,si acest caz nu este singular...se braconeaza cu cosul, cu ostia, cu furculita, cu curent electric si cel mai grav, cu tomoxan.
Dupa parerea mea, singura zona care mai merita incercata la pastrav este zona Vaii Dalghiului si in zona Urlatoarelor, in aval pana la iesirea din localitatea Vama Buzaului, in locul numit de localnici "la fabricuta"

sasekile
junior
junior
Mesaje: 82
Membru din: 03 Feb 2008, 23:07
Localitate: Buzau

Mesaj de sasekile » 06 Mar 2008, 13:08

mi as da ani din viata daca as putea, sa retraiesc intervalul 14-19 ani.(ce combinatie de cuvinte,ma mir si eu..)

Observ ca fiecare e legat de locurile unde a copilarit, sau unde si a petrecut adulescentza. Si eu sunt la fel. La mine raul Bistrita mi e de suflet, unde mi am prins si cel mai mare peste al meu, o marlita de 6,3 kg si 1 metru. Poza am si acum cu ea, dar fiind prinsa cu ani multi in urma, nu corespunde ca locatie(nu e facuta pe balta,cum se obisnuieste acum si nici eu nu mai corespund ca fizionomie prea mult), asa ca nu am postat o.Ca amintire am capul ei pe un postament si pozele.
Am avut stiuca la greu, apoi clean prins,dar nu capturi de exceptie,(in schimb am vazut exemplar de 2 kg prins +vazut foarte mari...in apa), crapi(nu neaparat in Bistrita), am luat bibani in draci, iar cel mai mare al meu de 550g, dar am vazut cu ochii mei prinsi trecuti bine de kg, apoi un pastrav al meu poate la vreo 20 si olecuta de cm fantanel prins intr un parau, scobari, boisteni in draci(eram si eu un pitic aka ce distractiv era).

Poate oi ajunge pe Izvorul Muntelui, am neshte sperantze..

Vad ca tot discutati de pastrav pe Siriu. Sincer,sa va spun eu ce cred:
Daca a prins cineva pastrav mare pe Siriu(eu n am ajuns inca pe acolo),
la cat de greu se mai prinde acum peste pe Buzau,afluenti,etc nu l vad pe respectivul sa spuna vreun loc, asta daca a gasit vreunul.Si IL INTELEG.
Cine vrea sa exploreasca, e pe propria chele.

Fire Nestinse oameni buni..

sasekile
junior
junior
Mesaje: 82
Membru din: 03 Feb 2008, 23:07
Localitate: Buzau

pastravul

Mesaj de sasekile » 06 Mar 2008, 13:47

Cautati oameni buni.


:lol: :lol:
Poate ca am prins si mai mare dar am asa o jena...
Perseverati.
Pentru THE "EL" trebe sa hii maestru. :wink:
Ei bine,oi hi eu pescar dar am spus adev la toate mai putin nenea Pastravu'.

hai bafta tuturor si Fire Intinse la limita ruperii..

Alex-Toni
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 10 Iun 2009, 22:31
Localitate: Nehoiu/Bz
Contact:

Mesaj de Alex-Toni » 10 Iun 2009, 22:45

Eu locuies in orasul Nehoiu din Buzau, la 10 km in jos de Barajul Siriu.Eu sunt un amator in arta pescuitului, dar tatal si unchiul meu sunt pescari si vanatori inraiti.Despre pescuitul pe raul Buzau va pot spunde un singur lucru:
ESTE MULT SCOBAR! Eu locuiesc intr-un cartier de blocuri la vreo 3 km inainte de Nehoiu, si raul este la vreo 500 de m de mine! Ma duc aproape zilnic la pescuit pe raul buzau si fiind incepator nu prind exemplare foarte mari, dar nu pot spune nici ca nu prind de loc! Un afluent al Buzaului este Raul Basca, care tot asa este la 1 km de casa mea! Am norocul sa fiu in zona in care cele doua ape se intalnsec! Raul Basca este bogat in mreana, apa fiind aproape mereu tulburica!
Despre lacul Siriu va pot spune ca in serile de vara vezi bibanii si carasii clar!
Daca vreti exemplare mari de clean incercati coada lacului Siriu, care este un loc propice pentru pescarii la fier!
Pentru pescuitul la musca va recomand raul din zona Comandau, este foarte bogat in lipani si pastravi!

Daca doriti informatii suplimentare despre zonele de pescuit intrebati pe site, aici!

Alex-Toni
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 10 Iun 2009, 22:31
Localitate: Nehoiu/Bz
Contact:

Mesaj de Alex-Toni » 11 Iun 2009, 10:03

Am uitat sa va spun!Buzaul este asaltat dupa fiecare ploaie cu plase confectionate din saci de nailon sau alte alea.Am asistat si eu la asa ceva si am fost uimit...a scos peste 5 mrene, exemplare foarte frumoase.
Problema pe Buzau nu este pestele, peste este, dar nu vrea sa muste.

Scrie răspuns