Râul Buzău (In judet dar si in amonte)

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Bogdan1463
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 31 Ian 2023, 18:39

Râul Buzău (In judet dar si in amonte)

Mesaj de Bogdan1463 » 01 Feb 2023, 02:27

Vă salut, doresc sa aflu niste locuri decente, sa zic asa, mai la “up-to-date” pentru raul buzau (pescuit de orice fel, fie stationar fie spinning, dar, de preferat spinning).
Cand se va mai repara vremea, pana in prohibitie am de gand sa dau o tura la un pescuit de pastrav sau clean, cu un setup de ultra light, daca stiti niste locuri unde pot sa zic ca nu stau cu batul in galeata, ar fi de apreciat. Am fost in zona Posta Cilibia, la podul de tuburi (cei din zona cunosc locatia), si pur si simplu n am avut absolut nici o captura, fie ca a fost mai departe de pod, fie ca mai aproape. Am mers in jur de 4 km, doi de o parte doi de cealalta, fara rezultat. (Asta a fost acum aprox o luna, prin incercarea mea de a pescui la clean)
Astept sfaturi, si raspunsuri, multumesc si fire intinse !

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Râul Buzău (In judet dar si in amonte)

Mesaj de adrian99 » 01 Feb 2023, 09:30

salut bogdan
despre zona mentionata de tine(pod tuburi Bentu,zona Posta(Cilibia este putin mai sus)iti pot spune ca este o zona buna,de fapt cea mai buna in 30-35km de orasul Buzau).insa nu ai ales perioada propice.acolo este de mers din iunie pana in octombrie.este clean mare,dar in ultimii ani s-a rarit din cauza lucrarilor hidro efectuate de cei cu balastierele(adica prin modificare malului si a adancimii apei viteza de curgere a scazut foarte mult,au aparut alge,namol si au proliferat alte specii(caras,ciortan,morunas,mreana)).pe langa asta locurile au inceput sa fie frecventate de "stationaristi",ca spiner nemaiavand atat de mult spatiu la dispozitie.dupa ce treci podul de tuburi,mergand aval(spre Gavanesti)poti gasi cateva zone mai putin umblate(acces mai dificil la apa) care mai tin si clean.pe langa cele enumerate mai sus a alta problema este turbiditatea(cei cu balastierele varsa direct in rau "spalatura"agregatelor,rezultand acea apa nisipoasa deloc agreata de clean).ar mai fi ceva locuri mai jos spre Faurei(zona denumita La Nisipuri(podul auto si cfr care traverseaza raul spre Jirlau).acolo Buzaul este foarte lat,mai adanc si cu multe locuri de pescuit(insa sunt cam 45km fata de oras).daca vrei sa mergi spre zona montana locuri sunt foarte multe(incepand cu Magura si terminand cu zona Nehoiu.locuri pitoresti,cu padure pe mal,bulboane si stanci in apa dar cu peste destul de putin).deci este de umblat... :wink: insa nu acum.de la sfarsitul lunii mai...
pastrav este putin si nu pe Buzau ci pe Basti sau mai sus de lacul Siriu.

Scrie răspuns