Rapitori in apropriere de Bucuresti

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
liviu_v
senior
senior
Mesaje: 313
Membru din: 18 Aug 2004, 10:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Rapitori in apropriere de Bucuresti

Mesaj de liviu_v » 18 Aug 2004, 11:03

Sal.
va rog sa imi spuneti si mie unde pot face o pardida frumoasa de pescuit la rapitori in apropriere de Bucuresti, precum si detali despre cum se poate ajunge, taxa etc.
Va multumesc! cu speranta ca imi ve-ti indica locuri frumoase unde voi putea avea si satisfacti. :)

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 18 Aug 2004, 11:05

in jurul bucurestiului eu nu cunosc un astfel de loc
poti incerca la dunare Giurgiu- Oltenita
- 60-80 km, permis vizat la ajvs in judetul respectiv, permis de granita de la politia de frontiera
- poti prinde avat, somn

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 18 Aug 2004, 11:24

Dane, sa inteleg ca ai vizitat zona Giurgiu? Ceva relatari?

Avatar utilizator
trombonezu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 24 Feb 2004, 10:16
Contact:

Mesaj de trombonezu » 18 Aug 2004, 11:25

regret sa te informez dar in jurul bucurestiului nu prea mai ai unde prinzi rapitor... sunt o gramada de batlti care se lauda ca tin shalu, stiuci, bibani si alti rechini dar sunt pur si simplu povesti vanatoresti! eu am prins la tancabesti shalau dar mic rau de tot (deci i-am eliberat mai mult de scarba) ... si in plus mai cer si 500 de mii sa il cauti!!! cred ca cei care au luat baltile in concesiune au considerat nerentabil sa cultive rapitori din moment ce sunt atat de putini cei care il cauta! eu cred ca mai bine te combini cu alti 2-3 flacai si sa bagi excursii mai lungi decat sa arunci banii aiurea pe baltile "private" (de peste, evident)

liviu_v
senior
senior
Mesaje: 313
Membru din: 18 Aug 2004, 10:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de liviu_v » 18 Aug 2004, 12:33

De Budeasa-Bascov pe Arges poate sa spuna cineva ceva?

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 18 Aug 2004, 12:43

Am si eu o intrebare pentru cei din Bucuresti:
se prinde ceva pe Dambovita? Am fost de cateva ori in Bucuresti si am vazut o multime de pescari prin Regie. Si vara dar si iarna. Nu am stat prea mult sa-i urmaresc si cat am stat nu am vazut pe nimeni sa prinda ceva.

Avatar utilizator
trombonezu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 24 Feb 2004, 10:16
Contact:

Mesaj de trombonezu » 18 Aug 2004, 13:47

Anul trecut am facut cateva partide foarte frumoase cu bibani sub suta de grame dar am luat si mai maricei... cel mai rasarit a avut 300 de grame... anul asta am prins 3 strapi cazuti cand s-a dat drumu la baraj... restul au fost arestati de baietii cu plase... daca vrei biban merita sa arunci dar este foarte fitos si cu toane!!! fire...

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 18 Aug 2004, 14:05

liviu_v scrie:De Budeasa-Bascov pe Arges poate sa spuna cineva ceva?
am fost eu la budeasa saptamana trecuta. sunt doua lacuri acolo. unul la bascov, unde e o baza nautica si te cam ametesc baietii din caiace. celalalt, budeasa, sau borlesti, cum i se zice in zona argesului, e mai mare si un loc bun pentru biban si stiuca. se zice ca a fost populat anul trecut si cu salau, dar e de asteptat pana creste.
in perioada asta poti sa prinzi biban la budeasa, eu am prins cu oscilante in gura canalului, unii chiar rasariti. mai pica si cate o marla, dar e bine sa te duci toamna daca vrei asa ceva. pentru stiuci adevarate iti trebuie neaparat barca si tree mers pe coada. eu n-aveam barca cu mine cand am fost...

respect!

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 13 Sep 2004, 14:29

Poţi încerca o ieşire la Valea Vlăsiei (cam 2,3 km dupa comuna Moara Vlăsiei).
Balta nu e mare, este sălbatică şi plină de ştiucă şi biban. Am văzut şi cteno mare, ciortan, caras, dar am înţeles că este deschisă doar pentru răpitor. Au şi bărci, singura problemă ar fi verdeaţa, dar vă descurcaţi voi. Taxa era 300.000, iar pentru bărci plăteşti separat.

Ultima oară, adică acum două săptămâni într-o sâmbătă, eu am prins 6 bucăţi (cea mai mare avea 4 kg), iar prietenul meu vreo 10 (cea mai mare avea 3 kg). Am stat de la 7 la 12.

liviu_v
senior
senior
Mesaje: 313
Membru din: 18 Aug 2004, 10:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de liviu_v » 13 Sep 2004, 15:22

Merci V_B, dar spune-mi cu ce ai dat si cum de mal sau din barca?

Scrie răspuns